RTV Slovenija vsako leto nagradi zaposlene, ki so po svojih izjemnih dosežkih in izstopajočih projektih ter strokovnih in delovnih prispevkih v preteklem letu najbolj izstopali, pa tudi tiste, ki so se izkazali v daljšem delovnem obdobju. Vsako leto posebna komisija izbere tudi prejemnike častnih priznanj in priznanj za življenjsko delo.

Letos so za življenjsko delo nagrajeni Igor Likar, Miša Molk in Lado Vindiš.

Igor Likar. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
Igor Likar. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija

Igor Likar, radijski in televizijski režiser, dramaturg, scenarist, pesnik, pisatelj in publicist, je prostor slovenske in mednarodne radijske igre ter umetniške radiofonije kot celote s svojim delom zaznamoval kot le malokdo. Kot ustvarjalec, ki deluje na številnih področjih, je svoje zamisli in izkušnje vedno prepletal in vgrajeval v vrhunske, umetniško in logistično zelo zahtevne projekte. Radijsko igro je iz studijskih prostorov prenesel v nenavadna in vznemirljiva okolja, kjer so njegova raziskovalna dela prepričala poslušalce in stroko, so v obrazložitvi nagrade zapisali na RTV Slovenija.

Diplomiral je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Že kot študent je bil povabljen k rednemu sodelovanju z radijskim uredništvom igranega programa, kjer se je več kot 40 let posvečal predvsem radiofonskim projektom, daljše obdobje pa je sodeloval tudi z dokumentarnim in izobraževalnim uredništvom na Televiziji Slovenija. Za Radio Slovenija je zasnoval ali režiral več kot 250 dramskih besedil, dokumentarnih iger, eksperimentalnih zvočnih in spletnih projektov. Arhiv Radia Slovenija hrani tudi več kot tisoč literarnih oddaj z njegovim režijskim podpisom. S svojimi multimedijskimi igrano-glasbenimi performansi je sodeloval pri Arsovih nočeh v stari Ljubljani, na Slovenskem knjižnem sejmu, napisal scenarij in režiral prireditve ob podelitvi nagrade kresnik in mednarodne nagrade vilenica. Poleg tega je režiral tudi številne gledališke predstave, so navedli na RTV-ju.

Miša Molk. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
Miša Molk. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija

Miša Molk je dolgoletno prvo ime in sinonim za Televizijo Slovenija. Bila je voditeljica in urednica številnih prepoznavnih oddaj razvedrilnega programa Televizije Slovenija, kot so Slovenska popevka, Melodije morja in sonca, oddaje Poletna noč, TV Križanka, Res je!, Rock v vsako slovensko vas, Iskreni pogovori, vodila je podkast Govori molk in še marsikaj. Kot odgovorna urednica je postavila temelje razvedrilnega programa na Televiziji Slovenija, bila pa je tudi prva varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev. Molk je za svoje delo v medijih prejela številne domače in tuje nagrade: šest viktorjev (za avtorico najboljše razvedrilne oddaje v Sloveniji, za najboljšo televizijsko voditeljico in za najelegantnejšo medijsko osebnost), zlate ekrane mariborskega tednika 7D za najbolj priljubljen obraz slovenske televizije in dvakrat nagrado Gordane Bonetti za najbolj priljubljeno televizijsko voditeljico. Poleg tega je dvakratna dobitnica kristalnega globusa, nagrade bralcev Nedeljskega dnevnika za najbolj priljubljen televizijski obraz. Uspešno je delovala tudi v okviru EBU-ja, postala legenda Evrovizije in največja poznavalka te prireditve pri nas. Pri EBU-ju je bila članica skupine za razvoj formatov in šest let podpredsednica skupine razvedrilnih programov. Za svoje zavzeto delo je prejela odlikovanje te evropske organizacije.

Lado Vindiš. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
Lado Vindiš. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija

Novinar in producent Lado Vindiš je svoje poklicno življenje popolnoma posvetil RTV Slovenija. K honorarnemu sodelovanju s takratnim uredništvom telesnokulturnih oddaj ga je leta 1972 povabil Tugo Klasinc. Od tedaj je v športnem programu Televizije Slovenija ostal vse do lanskega septembra. Z leti je prevzemal številna delovna področja in vse več športnih zvrsti. Ker se je zavedal moči medija, je z zanj značilno energijo preizkušal televizičnost posameznih, do takrat pri nas in na televiziji nikoli predstavljenih športov – alpinizma, strelstva, kolesarstva, letalstva in padalstva. S tem je odločilno pripomogel k povečanju zanimanja zanje. Pozneje je prevzel delo izvršnega producenta in z njim je naša radiotelevizija dobila enega najboljših producentov v zgodovini. Kot producent se je izkazal tudi na mednarodnem prizorišču, ko je s produkcijsko ekipo in režiserjem Stanetom Škodlarjem sooblikoval mednarodni signal z olimpijskih iger 2004 v Atenah in 2006 v Torinu. Vrhunec njegovega producentskega dela je vsekakor sodelovanje pri projektu ženskih smučarskih skokov na Ljubnem ob Savinji, odločilno je pripomogel tudi k uvrstitvi smučarskih skokov za ženske v program zimskih olimpijskih iger.

Častna priznanja RTV Slovenija so prejeli: Darinka Čobec, ki je vse od leta 1997 eden najprepoznavnejših voditeljskih, napovedovalskih in moderatorskih glasov na programih Radia Maribor in Radia Slovenija, oblikovalec zvoka z Radia Slovenija Vojko Kokot, ki je temu mediju posvetil kar 44 let dela, in Rok Škodlar, ki je eden najizkušenejših, zavzetih in odličnih kamermanov, kar jih je kdaj imela Televizija Slovenija.

RTV Slovenija je podelila tudi priznanja za izjemne dosežke v daljšem delovnem obdobju – te so prejeli: Klemen Veber, Andrej Doblehar, Fran Femec, Marjan Drozg, Rudi Pančur, Igor Tomše in Tadej Tomšič. Posmrtno so priznanje podelili Sašu Hribarju.

Priznanja RTV Slovenija za nadpovprečne in izjemne delovne dosežke v preteklem letu so prejeli: Luka Abdulovič, Jelena Aščić, Aljaž Bastič, Gibanje 38, Janez Krušič, Boštjan Brezovnik in Igor Zupe (za serijo oddaj Inhumanum – Umori na Slovenskem), Erika Pečnik Ladika, Maja Ratej, Petra Prešeren Golob, Andrej Stupar in Lea Širok.