Protest na RTV SLO

Spomnili, da je Urbanija neutemeljeno ovadil deset novinarjev

M. T. V./STA
12. 7. 2022, 11.45
Posodobljeno: 12. 7. 2022, 11.55
Deli članek:

Pozivi novinarskih sindikatov in aktivov Radiotelevizije Slovenija proti imenovanju Uroša Urbanije za direktorja TV Slovenija.

STA
Uroš Urbanija

Novinarski sindikati in aktivi Radiotelevizije Slovenija (RTV) generalnega direktorja RTV Andreja Graha Whatmougha pozivajo, naj kljub soglasju sedemnajstih svetnikov Uroša Urbanije ne imenuje za direktorja TV Slovenija. Menijo namreč, da ne izpolnjuje pogojev, saj mora biti TVS politično nepristranska in zasledovati javni interes.

»Urbanija bo v vlogi direktorja TVS v odnosu z novinarji in uredniki, ki jih je še pred kratkim kot vladni uradnik šikaniral in diskreditiral. Sindikat v tem vidi neposreden konflikt interesov in veliko nevarnost, da bo Urbanija preko odgovorne urednice posegal v novinarsko in uredniško avtonomijo. Saj je Urbanija pod videzom političnega uravnoteževanja pripravljen žrtvovati novinarsko profesionalnost in poklicne standarde novinarskega dela,« v pozivu opozarjajo novinarski sindikati in aktivi RTVS.

Kot so izpostavili v pozivu, je Urbanija svojo destruktivno sled na RTV pustil pred desetimi leti, ko je ob odhodu s položaja odgovornega urednika MMC vložil kazensko ovadbo zoper devet novinarjev MMC in takratnega generalnega direktorja RTV Marka Fillija. Ljubljansko tožilstvo je ugotovilo, da ovadba ni utemeljena, in jo v celoti zavrglo. Spomnimo: Urbanija je trdil, da so se novinarji ukvarjali s kriminalno dejavnostjo, ogrožali varnost, zlorabili uradni položaj, se hudodelsko združevali ter javno spodbujali sovraštvo, nasilje in nestrpnost. Kot podlago za ovadbo je uporabil anonimni blog zapis, na katerem je nekdo pod lažnim navajanjem, da gre za korespondenco med novinarji MMC, skušal očrniti novinarje. Novinarji MMC so zanikali takšno dopisovanje in opozorili, da gre za prirejanje, manipuliranje in ponarejanje zapisov, pridobljenih z vdorom v zasebno elektronsko pošto, so pojasnili.

Sindikat novinarjev Slovenije je pred dnevi spomnil, da je imel Urbanija ključno vlogo tudi pri izčrpavanju STA, ki ji je kot direktor Ukoma več kot 300 dni odtegoval plačilo javnih sredstev za opravljanje javne službe. Finančno izčrpavanje je bilo del deklarirane vojne z mediji vlade Janeza Janše, so zapisali. Nadalje je Urbanija v času službovanja na Ukomu z Whatmoughom sklenil pogodbo o storitvah RTV Slovenija ob predsedovanju Slovenije Svetu EU, s čimer je po oceni sindikata javni zavod oškodoval za skoraj pol milijona evrov, saj ta ni dobil plačila opravljenih storitev.

Bobo
RTV sindikat Whatmougha poziva, naj Urbanije ne imenuje za direktorja TVS, saj bi to bilo jasno sporočilo, da ne namerava uresničiti njihovih stavkovnih zahtev.

RTV sindikat sedemnajstim svetnikom programskega sveta očita usklajeno delovanje z Whatmoughom, s čimer kršijo zakon o RTV, po katerem bi morali svoje delo opravljati neodvisno in nepristransko. Zato jih pozivajo, da nemudoma odstopijo. Whatmougha pozivajo, naj Urbanije ne imenuje, saj bi to bilo jasno sporočilo, da ne namerava uresničiti njihovih stavkovnih zahtev.

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) pa z zaskrbljenostjo spremljajo namero vladajoče koalicije, da po postopku, predvidenem za izredne razmere v državi, zamenja vodstvo RTV Slovenija. »Tako brutalnemu političnemu posegu politike v javno RTV in medije do zdaj še nismo bili priča,« so zapisali v sporočilu za javnost. Koalicija se je namreč na ponedeljkovem kolegiju predsednice DZ odločila, da bo po nujnem postopku sprejemala novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki med drugim predvideva takojšnjo odstavitev direktorjev RTVS, televizije in radia, vseh programskih svetnikov in celotnega nadzornega sveta RTVS. Spremembe, ki bi po navedbah ZNP terjale vsaj nekajmesečno razpravo in razmislek, »namerava vlada Roberta Goloba sprejemati po postopku, ki je predviden za izredne razmere. Zakon želi koalicija spremeniti še pred parlamentarnimi počitnicami, kar pomeni, da si želi zagotoviti politični vpliv na RTV Slovenija še pred jesenskimi lokalnimi in predsedniškimi volitvami.«