FINANČNA NEZVESTOBA: Kaj se zgodi, če pred partnerjem skrivate, kako zapravljate denar?

13. 3. 2024
Deli
FINANČNA NEZVESTOBA: Kaj se zgodi, če pred partnerjem skrivate, kako zapravljate denar? (foto: profimedia)
profimedia

Eden najpomembnejših vzrokov za napetosti v zvezi so prepiri o denarju. Na žalost se mnogi posamezniki, namesto da bi s svojim partnerjem komunicirali o tem, kako rešiti takšne težave, odločijo, da bodo svoje ravnanje z denarjem skrivali, kar se imenuje finančna nezvestoba. 

Po anketi iz leta 2022, ki jo je izvedel U.S. News and World Report, je skoraj tretjina anketirancev razkrila, da so že kdaj lagali svojemu zakoncu ali da jim je zakonec lagal o denarju.

Oseba, ki na koncu izve, da ji je partner lagal o financah, pa ni edina, ki lahko trpi negativne čustvene, psihološke in tudi fizične posledice. Tudi oseba, ki skriva, lahko močno trpi.

Kaj je finančna nezvestoba?

Po zgoraj navedeni anketi finančna nezvestoba obsega različna vedenja, vključno s prikrivanjem nakupov, prikrivanjem dolgov ali računov, podajanjem lažnih informacij o dohodku, skrivnim praznjenjem prihrankov in posojanjem denarja brez partnerjevega soglasja. Lahko vključuje tudi skrivanje podedovanega denarja, skrivanje igralniške odvisnosti in karkoli drugega, pri čemer eden od zakoncev ni iskren glede ravnanja z denarjem z drugim.

Tami Zak, licencirana terapevtka za zakonske in družinske terapije, pravi, da je lahko finančna nezvestoba tudi manj očitna. "Lahko vključuje kršitev dogovorov, povezanih s finančnimi cilji, kot je zavezanost proračunu, da bi bila partnerja finančno varna, nato pa prekomerno porabo denarja, namenjenega za nujne primere in varčevanje."

Kako lahko finančne skrivnosti vplivajo na duševno zdravje?

V situacijah, ko je finančna nezvestoba težava, lahko oseba, ki skriva svoje finančne odločitve, trpi psihološko skupaj z izdanim partnerjem. Tisti, ki ima skrivnosti v zvezi z denarjem, lahko doživi vrsto čustev, vključno z anksioznostjo, strahom, žalostjo, sramom, obžalovanjem, občutkom krivde in depresijo. Te simptome lahko doživlja dolgo, preden kdorkoli drug, vključno z njegovim partnerjem, izve, kaj je storil.

S časom lahko skrivanje finančnih skrivnosti privede tudi do fizičnih simptomov, kot so motnje spanja, višje ravni kortizola zaradi povečanega stresa, povišan krvni tlak in fizična bolečina.

Zak pravi: "Stres zaradi nadaljnjega poglabljanja v dolgove in skrivanja tega, kaj se dogaja, lahko povzroči, da oseba izgubi apetit ali pa prekomerno je." Poleg tega dodaten stres pogosto povzroči, da začne imeti težave v službi ali pri svojih rednih dejavnostih.

Pri spopadanju s čustvenimi in fizičnimi simptomi se lahko tisti, ki so finančno nezvesti, zatečejo v alkohol ali droge, da omilijo svojo bolečino, kar poslabša občutke, ki jih že doživljajo.

Razkrijte svoje denarne skrivnosti svojemu zakoncu

Iskrenost do vašega zakonca lahko omogoči začetek zdravljenja. Zak priporoča, da "prenehate kopati globljo luknjo zase in za svojo družino in ter partnerju zaupate, kaj se dogaja."

Če vaš zakonec ne ve ničesar o vaših dejavnostih ali je sumničav, vendar nima celotne slike, bodite pripravljeni, da verjetno ne bo vesel, ko bo to izvedel. Kljub temu ne olepšajte svojega priznanja in ničesar ne izpustite. Nadaljnje laganje bo samo še poslabšalo situacijo.

Najdite nekoga, ki mu zaupate

Del zdravljenja katerega koli škodljivega in samouničujočega vedenja je priznanje, da imate problem. Če se zaupate nekomu, ki mu zaupate, je to lahko v veliko pomoč. To vlogo lahko prevzame psihoterapevt ali zakonski terapevt. "Obiskovanje terapije za pare," pravi Zak, "vam lahko pomaga bodisi priznati ali začeti obnavljati zaupanje po dogodku."

Prosite za odpuščanje

Partnerja prosite za odpuščanje. Zak predlaga, da "mu daste vedeti, da se zavedate, da je to, kar ste storili, narobe in da ste zavezani k spremembi ter zdravemu ravnanju z denarjem." Vendar to storite brez pričakovanj. Vaš partner (in kdorkoli drug, ki ste ga prizadeli) vam ne dolguje odpuščanja in bo potreboval čas in prostor, da predela izdajo.

Postavite meje za prihodnost

Najboljše opravičilo je spremenjeno vedenje; če ste bili finančno nezvesti, začnite spreminjati svoje. Zak priporoča, da za predvidljivo prihodnost "postanete odprta knjiga tako, da delite s svojim partnerjem, kam gre vsak vaš porabljen evro."

Učinkovit način za prekinitev starih vzorcev je postavitev meja glede tega, kako boste v prihodnosti ravnali z denarjem. Poiščite finančnega strokovnjaka, ki vam lahko ponudi nasvete o proračunu, pripravi načrt plačila za obstoječe dolgove in naredi strategijo varčevanja in investiranja.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja