Ali nam puščavski pesek škoduje?

1. 3. 2024
Deli
Ali nam puščavski pesek škoduje? (foto: profimedia)
profimedia

V teh dneh imamo povečano koncentracijo puščavskega prahu, ki bo največja ob koncu tedna, obveščajo vremenoslovci. Kakšne koristi ali morebitne nevšečnosti to prinaša? 

Posledica takega vremena je razvoj ciklonskega območja na Jadranu, ki je s svojim okrepljenim južnim vetrom poskrbelo za "avtocesto prahu" med Afriko in Evropo, so zapisali na Neurje.si ter priporočili, da lahko čiščenje jeklenih konjičkov sedaj malce počaka.

Gre za naraven pojav, ki je sicer bolj izrazit v poletnih in jesenskih mesecih, toda tokrat je po izjavah vremenoslovcev več možnosti, da bo naslednjih nekaj dni saharski pesek obarval nebo v značilne rumenorjave odtenke tudi nad Slovenijo. Po dežju se del tega peska spere iz ozračja in najbolj viden ostane na avtomobilih.

Gre za povsem naraven pojav, ki ni le običajen, ampak za številne dele sveta, ki ga tak dež, obogaten z rudninami saharskega peska, prinaša, tudi koristen.

Inteligenca narave poskrbi za ravnovesje

Nasin satelit je izmeril količino prahu na čezatlantskem potovanju od puščave Sahara do amazonskega pragozda. Med prahom se nahaja tudi fosfor, ki deluje kot gnojilo, od katerega je Amazonija odvisna. Minerali v prahu, ki so pogosto bogati z železom in fosforjem pomagajo gozdovom ter drugemu rastlinju in prsti pridobiti potrebna hranila za življenje. 

V povprečju pade nad področje Amazonije 27,7 milijona ton prahu na leto – kar je dovolj za polnjenje 104.980 poltovornjakov. Zanimiv podatek: delež fosforja, ocenjen na 22.000 ton na leto, je približno enak količini, kot jo izgubimo zaradi dežja in poplav. Oblaki prahu iz Sahare tako vsako leto koristno pognojijo zemljo s fosforjem in drugimi hranili. 

Kaj pa ljudje? 

Na drugi strani pa lahko delci prahu pri ljudeh, kadar ta preide v nižje dele ozračja, dražijo oči, ušesa, nos in grlo s finimi delci silicijevega dioksida in drugimi minerali. Kakovost zraka lahko postane slabša, ko se v zraku poveča količina delcev saharskega prahu. Poleg tega lahko delce vdihnemo, in s tem vstopijo v pljuča in krvni obtok ter najbolj prizadenejo tiste z astmo in zapleti dihal. Nekateri opišejo simptome, ki so običajno povezani z alergijami.

Strokovnjaki na splošno priporočajo preverjanje lokalnega indeksa kakovosti zraka v tistih dneh. Ko je zrak slabše kakovosti, lahko namesto intenzivnega teka zunaj denimo izberete raje hojo. 

"Torkove večerne meritve Arsa so najvišje vrednosti delcev pokazale na območju merilnih postaj v Črnomlju in Murski Soboti, visoke pa so bile tudi vrednosti na Ptuju, v Trboljah, Zagorju, Novem mestu in Črni na Koroškem," piše portal N1 in dodaja: "Padavine v času prisotnosti puščavskega prahu pomenijo večjo onesnaženost s prahom pri tleh. Pri presojanju onesnaženosti zraka je sicer dnevna mejna vrednost določena pri 50 mikrogramih na kubični meter zraka. Pesek je zaradi prisotnosti mineralov sicer koristno gnojilo za vrtove in njive."

nasa.gov, abcnews, N1

Preberite še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja