REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dodik: Republika Srbska bo preknila dotok denarja BiH, skupna vojska pa bo samo še »paradna organizacija«

Dodik: Republika Srbska bo preknila dotok denarja BiH, skupna vojska pa bo samo še »paradna organizacija«Milorad Dodik - Republika Srbska. Vir: Twitter

Skupščina Republike Srbske (RS), ene od dveh entitet BiH je sprejela sklep o vračilu nasilno odvzetih pristojnosti.

Te so v letih po podpisu Daytonskega sporazuma na zvezno raven brez soglasij parlamenta Republike Srbske »prenašali« različni »visoki predstavniki.«

Ko je zadnjemu Valentinu Inzku iztekel mandat, novi pretendent na to mesto ni bil imenovan, čeprav si je za imenovanje enega od svojih diplomatov prizadevala Nemčija.

Pristojnosti entitete so v letih po podpisu Daytonskega sporazuma na zvezno raven brez soglasij parlamenta Republike Srbske »prenašali« različni »visoki predstavniki.«

Toda problem je ostal, Republika Srbska pa vse bolj po »slovenskem« modelu prevzema pristojnosti od skupne države, katere drugi del je Federacija BiH.

Po vzgledu sprejemanja slovenskih amandmajev na ustavo in nato odločitev na podlagi referenduma, Skupščina Republike Srbske znova prevzema pristojnosti, prenesene na osredje institucije BiH.

Oster odziv Bruslja se nanaša na petkovo odločitev parlamenta Republike Srbske, s katero je sprožen proces umika te entitete iz niza osrednjih institucij Bosne in Hercegovine (BiH).

OS BiH  Vir: MO BiH
Vojska BiH bi lahko šla po poti JLA. Nastala je šele leta 2005, njena prihodnost pa je zelo negotova. Vir: Twitter

Glede na sprejeti zakon mora vlada Republike Srbske v šestih mesecih predlagati ustrezne zakone, ki bi področje obrambe, davkov in sodnega sistema uredili na ravni entitete.

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik med drugim zagovarja tudi ustanovitev lastne vojske, potem ko bi se razpustile oborožene sile BiH, ki obstajajo od leta 2005.

S tem niso zadovoljni predvsem bošnjaški politiki.

Nekateri upokojeni generali, predvsem Bošjaki, so se že »dali na razpolaganje« okrnjenemu predsedstvu BiH, ki ga sestavljata dva bošnjaška člana (eden je sicer Hrvat, ki pa so ga izvolili Bošnjaki) predsedstva BiH.

Zanimivo je, da si je tudi Republika Srbska izbrala šestmesečni rok in znova december, tako kot Slovenija decembra leta 1990, ko je določila rok za 'prenos pristojnosti', ki se je nato iztekel junija leta 1991... To ne pomeni nujno razpada BiH, se bo pa država očitno res spremenila v to, kar so leta 1990 slovenski politiki predlagali za SFRJ - v konfederacijo.

Zanimivo je, da si je tudi Republika Srbska izbrala šestmesečni rok za prenos pristojnosti in znova december, tako kot Slovenija decembra leta 1990, ko je določila rok za prenos pristojnosti, ki se je nato iztekel junija leta 1991.

Ker dogovora z zveznimi oblastmi pod taktirko Anteja Markovića ni bilo je Slovenija enostransko nadaljevala z osamosvajanjem. Nemčija in Avstrija sta jo podprli.

Toda te podpore tokrat, v primeru Republike Srbske - ne bo.

Oglasili so se tudi evropski parlamentarci, ki menijo, da bi morala biti EU pripravljena na vojaško posredovanje v BiH in v državo takoj poslati šest tisoč vojakov.

»Imamo zagotovila evropskih generalov, da lahko v roku 24 ur v BiH pošljemo šest tisoč vojakov,« je dogajanje komentiral evroparlamentarec Thomas Waitz iz stranke Zelenih, ki se te dni mudi v Sarajevu.

Waitz je prepričan tudi, da evropski generali ne bodo imeli težkega dela, »ker Republika Srbska več nima dostopa do težkega orožja,« v BiH pa ga še vedno varujejo pripadniki EUFOR-ja.

Zoper Milorada Dodika je medtem tudi nova nemška vlada zahtevala sankcije od EU.

Član predsedstva BiH pa ne popušča.

NATO in BiH
Zahodne države bi tudi BiH želele spraviti v NATO. Toda Republika Srbska, ki jo je NATO bombardiral leta 1995 - je proti. Vir: Twitter

Tako kot slovenski politiki, ki so leta 1991 trdili, da bodo raje »jedli travo« kot pa se odrekli enostranski odcepitvi, tudi politiki v Republiki Srbski načrtujejo podobne korake.

Dodik je dejal, da bo na dnevni red skupščine Republike Srbske najprej prišlo vprašanje lastnine in da bo Srbska, ko se uredijo stvari, ves denar, ki ga daje za skupne organe BiH, to je okoli 130 milijonov evrov, umaknila v Republiko Srbsko.

Ko gre za skupno vojsko (OS BiH), ki sicer ni opredeljena v Daytonskem sporazumu, je dejal, da »lahko ostane paradna organizacija z 2000 do 4000 pripadniki.«

Glede jemanja pristojnosti je Dodik opozoril, da je bil to »teror« in opozoril, da BiH ni pristojna za obrambo, davčni sistem, sodišča in pravosodje.

Glede jemanja pristojnosti njegovi entiteti je Dodik opozoril, da je bil to doslej »teror« in opozoril, da BiH ni pristojna za obrambo, davčni sistem, sodišča in pravosodje.

Najprej bodo pooblastila zato odvzeli ustavnemu sodišču BiH, ki je že odločilo, da lastnina Republike Srbske - ni njena.

»Ves čas nekaj blefirajo in poskušajo v zvezi z imovino nekaj dobiti s prevaro. Ko so izgubili živce, pa so vpregli ustavno sodišče, da odloči, da gozdovi in kmetijska zemljišča niso lastništvo Republike Srbske. Se pa zavedajo, da je to lastnina entitet,« je poudaril Dodik.

Dejal je, da bo RS sprejela zakone, ki bodo potrdili, da je Republika Srbska lastnica imovine na svojem ozemlju.

Visoki sodni in tožilski svet bodo prav tako prenesli v Republiko Srbsko, sedanji pa bo razglašen za nepristojnega za sodstvo v Srbski.

To ne pomeni nujno razpada BiH, se bo pa država očitno res spremenila v to, kar so leta 1990 slovenski politiki predlagali za SFRJ - v konfederacijo.

Težava konfederacij pa je, da praviloma, če se ne spremenijo v federacije (kot ZDA ali Švica) praviloma razpadajo (kot Senegambija.)

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek