Arhitekt Lipot Baumhorn. Foto: Wikipedia
Arhitekt Lipot Baumhorn. Foto: Wikipedia

Potujočo razstavo Arhitekturne oblike – Sinagogi Lipota Baumhorna v Szegedu in Murski Soboti si je mogoče ogledati na tamkajšnji Slovenski ulici.

Madžarski arhitekt Lipot Baumhorn (1860–1932) je bil eden najbolj produktivnih arhitektov sinagogalne arhitekture v zgodovini arhitekture sploh. Sinagogo v Murski Soboti, ki so jo zgradili po njegovih načrtih, je leta 1954 dala porušiti lokalna komunistična oblast.

V slogu sinagoge v Szegedu
Po besedah avtorice razstave, madžarske umetnostne zgodovinarke Agnes Ivett Oszko iz Madžarskega arhitekturnega muzeja in Dokumentacijskega centra spomeniškega varstva v Budimpešti, celostna podoba postavitve temelji na modro-zlati barvni kombinaciji sinagoge v Szegedu na jugu Madžarske z uporabo rastlinskih motivov, ki jih je videti na poslikavi njene notranjosti.

Notranjost sinagoge v Szegedu na Madžarskem. Foto: EPA
Notranjost sinagoge v Szegedu na Madžarskem. Foto: EPA

Razstava je nastala v organizaciji Judovske verske skupnosti v Szegedu, Madžarskega arhitekturnega muzeja, Dokumentacijskega centra spomeniškega varstva, Zavoda za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, Pomurskega muzeja Murska Sobota in Mestne občine Murska Sobota.

Tridimenzionalni model murskosoboške sinagoge, ki ga je izdelala Anna Neuhauser. Foto: Občina Murska Sobota
Tridimenzionalni model murskosoboške sinagoge, ki ga je izdelala Anna Neuhauser. Foto: Občina Murska Sobota

Za prenos razstave je poskrbel Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota v okviru projekta Rediscover. Projekt poteka od junija 2018 do maja 2021 v okviru programa Interreg Podonavje in je sofinanciran od Evropske unije in iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Njegov cilj je znova odkriti in izpostaviti judovsko kulturno dediščino.

Z virtualno resničnostjo obujena sinagoga
V okviru projekta bodo v Murski Soboti do konca maja izvedli še investicijo v ograjo na judovskem pokopališču in predstavili nekdanjo sinagogo v Murski Soboti z izkušnjo virtualne resničnosti, so še sporočili z Zavoda za kulturo, turizem in šport Murska Sobota.

Začetek razstave so posvetili obletnici prve deportacije prekmurskih Judov, ki se je zgodila 26. aprila 1944. Zaradi trenutnih epidemioloških razmer ni načrtovanega uradnega odprtja razstave, na ogled bo do 9. junija in nato še v septembru kot del festivala Evropski dnevi judovske kulture v Murski Soboti.