profimedia-0840008601
Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v nekaj letih skopnela

1701200126-dsc6052-01-1701200060836
Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega svetovalca ministrice Prevolnik Rupel.

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Kako dolgo bomo še premikali uro?

31. 10. 2021; 07.30
Avtor: STA
ura, premikanje ure

Premikanje ure foto: Profimedia

Urine kazalce smo danes ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj, s čimer smo prešli na zimski čas. Na poletni čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v marcu, če se do takrat ne bomo odločili, da bomo vedno ostali v zimskem času.

Evropski parlament je pred dvema letoma in pol namreč sprejel stališče o odpravi premikanja ure že v letošnjem letu, odločitev za zimski ali poletni čas pa je prepuščena članicam. Vendar to vprašanje zaradi epidemije covida-19 ni prišlo na vrsto.

Po pojasnilih ministrstva za infrastrukturo je v Sloveniji standardni čas centralno evropski čas, ki ustreza zimskemu času. Če bi ukinili sezonsko premikanje ure na poletni čas, bi v naši državi tako skozi celo leto na podlagi zakona o računanju časa obveljal standardni zimski čas.

Javno posvetovanje, ki ga je Bruselj organiziral v letu 2018, je po drugi strani pokazalo, da smo Slovenci bolj naklonjeni poletnemu času, prav tako Portugalci, Ciprčani in Poljaki. Za zimskega pa so se večinsko izrekli Finci, Danci in Nizozemci.

Članice EU so razvrščene v tri različne časovne pasove. Za Irsko in Portugalsko velja zahodnoevropski čas, za 17 članic unije, tudi za Slovenijo, srednjeevropski čas, za Bolgarijo, Ciper, Estonijo, Finsko, Grčijo, Latvijo, Litvo in Romunijo pa vzhodnoevropski čas.

prejšnji članek
Kmetija: Kje na posestvu se nahaja arena?
Resničnostni šovi
Kmetija: Kje na posestvu se nahaja arena?
naslednji članek
Horoskop: Stvari so se obrnile v čisto drugo smer
Horoskop
Horoskop: Stvari so se obrnile v čisto drugo smer