DJI je največji proizvajalec brezpilotnih letalnikov na svetu. Foto: Reuters
DJI je največji proizvajalec brezpilotnih letalnikov na svetu. Foto: Reuters

Podjetje DJI Technologies Co so ukrajinske oblasti prejšnji mesec kritizirale, da ruskim silam omogoča uporabo njihove tehnologije v vojaških operacijah, tudi proti civilistom.

"Ali ste prepričani, da želite biti partner v teh umorih? Onemogočite svoje izdelke, ki Rusiji pomagajo pobijati Ukrajince," je na Twitterju zapisal ukrajinski podpredsednik vlade Mihajlo Fedorov in pri tem naslovil kitajsko podjetje.

Ukrajinska kritika zadeva predvsem sistem AeroScope, ki uporabnikom omogoča zaznavanje in spremljanje brezpilotnih letal v njihovi bližini. Podjetje sistem prodaja kot orodje za zaščito objektov, kot so letališča in zapori.

Kijev na drugi strani zatrjuje, da Rusija sistem uporablja za usmerjanje svojih raket.

DJI zanika vojaško pomoč Rusiji

Podjetje s sedežem v Šenzenu je zdaj odločno zanikalo, da bi Rusiji dovolilo uporabo svojih izdelkov v vojaške namene ali da bi zagotavljalo podatke o lokaciji ukrajinskih položajev.

Prav tako so v izjavi zapisali, da nedvoumno nasprotujejo poskusom pritrditve orožja na njihove izdelke.

Podjetje nasprotuje nameščanju orožja na svoje izdelke. Foto: Reuters
Podjetje nasprotuje nameščanju orožja na svoje izdelke. Foto: Reuters

Tiskovni predstavnik podjetja je poudaril, da so poslovanje v Rusiji in Ukrajini prekinili "ne zato, da bi se opredeljevali do katere države, ampak da bi izrazili svoja načela".

"Zato začasno ustavljamo prodajo v obeh državah, da zagotovimo, da nihče ne bo uporabljal naših brezpilotnikov v boju," je dodal.

Tiskovni predstavnik je sicer še prejšnji mesec dejal, da je DJI seznanjen s posnetki na spletu, ki naj bi dokazovali uporabo izdelkov ruske vojske, vendar je poudaril, da podjetje tega ne more potrditi niti nima nadzora nad uporabo svojih izdelkov.

Podjetje vpleteno v nadzor nad Ujguri v Sinkiangu?

Sicer to niso prve kritike podjetja DJI glede nespoštovanja človekovih pravic. Aktivisti so opozarjali na domnevno pomoč DJI-ja pri nadzoru v kitajski pokrajini Sinkiang, kjer je bilo pridržanih približno milijon pripadnikov Ujgurov in drugih muslimanskih manjšin. Številni naj bi bili prisilno nastanjeni tudi v prevzgojna taborišča.

Prvo kitajsko podjetje, ki se umika iz Rusije

Kitajska podjetja so večinoma složna s kitajsko politiko in se iz Rusije niso umaknila. Uradni Peking je doslej pozival k miru, ni pa obsodil ruskega napada. DJI je prvo večje kitajsko podjetje, ki je od začetka invazije v Ukrajini prekinilo poslovanje z Rusijo.

Februarja je transportno in storitveno podjetje Didi Global razveljavilo odločitev, da zapusti Rusijo in Kazahstan, potem ko so ga domači uporabniki družbenih omrežij obtožili, da je podlegel pritisku ZDA.

Proizvajalec telekomunikacijske opreme Huawei Technologies kljub mednarodnemu pritisku za zdaj ostaja v Rusiji. Družba na svojem letnem vrhu analitikov v torek ni odgovorila na vprašanja, povezana z Rusijo.