Mikaela Shiffrin je vajena daril za zmago v Leviju. Foto: Reuters

Na prvem od enajstih slalomov nove zime je bila Petra Vlhova prehitra za vse, saj je tekmice prehitela za več kot sekundo in 40 stotink. Tudi v prvi nedeljski vožnji je bila Slovakinja razred zase, saj si je nabrala najmanj 76 stotink prednosti pred najbližjo zasledovalko Mikaelo Shiffrin.

Edini odstop v finalu – vodilna Vlhova

S petega mesta po prvi vožnji se je na stopničke z izvrstnim finalom zavihtela Leona Popović, ki jo je Američanka na koncu za 18 stotink vseeno prehitela. Na vrhu je bila samo še Vlhova, ki je suvereno hitela proti cilju in še povečevala prednost, a neposredna linija jo je spravila v težave, saj je v kombinaciji vratc povozila količek in odstopila.

Vodilna po prvi vožnji je bila sploh edina, ki je odstopila v finalu! Mikaela Shiffrin je s tem dosegla 89. zmago kariere v svetovnem pokalu in rekordno sedmo slalomsko v Leviju, kjer jih ima Vlhova šest. Hrvatica Leona Popović je z drugim mestom dosegla izid kariere, drugič na stopničke v dveh dneh v Leviju pa je stopila Nemka Lena Dürr.

"Nikoli ne smeš obupati"
"Petrin nastop ta konec tedna je bil lekcija. Bila je tako daleč spredaj, po mojem mnenju si je zaslužila to zmago," je Shiffrin pošteno povedala o razmerju moči na začetku sezone. Nato pa še dodala: "Nikoli ne smeš obupati. Petri in njeni ekipi sem želel povedati, da so si danes zaslužili zmago, a ni imela sreče."

Odstop vodilne Vlhove z zmago osrečil Shiffrin

Prve slalomske točke sezone

V soboto sta že v prvi vožnji malo pred ciljem padli obe najboljši slovenski slalomistki. Ana Bucik je s številko 12 tokrat nastopila zadržano, a zanesljivo in je z zaostankom 2,36 sekunde ob prihodu v cilj zasedla 11. mesto. V finalu je 30-letna Novogoričanka napadla z 19. mesta, v cilju pa je zasedla tretje mesto z zaostankom 0,41 sekunde za Martino Peterlini, ki je najbolje izkoristila gladko progo na začetku druge vožnje. Po treh tekmah zime 2022/23 je Ana Bucik edina Slovenka s točkami svetovnega pokala.

Mikaela Shiffrin in Petra Vlhova v objemu po razpletu nedeljskega slaloma v Leviju, drugega od enajstih na sporedu v tej zimi svetovnega pokala. Foto: AP

"Konec tedna rezultatsko ni bil tak, kot so bili zadnja leta in kot bi si ga želela, tako da me čaka še kar nekaj dela. V slalomu sem že pred začetkom vedela, da mi še nekaj manjka, in to se je pokazalo tudi na tekmi. S posameznimi odseki sem bila zadovoljna, žal pa ne s celotno progo in temu se bo treba posvetiti na naslednjih treningih. Upam, da bom že v Killingtonu pokazala bolj konstantne in hitrejše vožnje," pa je tekmi dejala Bucik.

Finalna vožnja Ane Bucik na drugem slalomu Levija

15 oz. 21 stotink prepočasni za finale

Povratnica po hudi poškodbi in izgubljeni lanski sezoni Andreja Slokar je z odstopom v soboto zdrsnila iz najboljše petnajsterice. S številko 19 je bila zadržana in je z zaostankom 3,21 sekunde ob prečkanju ciljne črte zasedla 16. mesto. 26-letna Ajdovka je finale zgrešila za 15 stotink.

Ana Bucik je v prvi vožnji največ izgubila na strmini, kjer je proti vodilni Vlhovi v snegu pustila 1,05 sekunde. Foto: AP

Na skrajnem severu Finske sta smučali še dve Slovenki. Neja Dvornik (št. 32) je za šest stotink zaostala za Andrejo Slokar, kar pa je bilo prepočasi za finale trideseterice.

Nika Tomšič je s številko 78 odstopila sredi proge po drugem vmesnem času. V nedeljo je bilo na startu 84 smučark iz 24 držav oziroma ena tekmovalka manj kot v soboto, ko se je na tekmi svetovnega pokala zbralo največ smučark v zadnjih 13 letih.

Svetovni pokal za alpske smučarke se bo nadaljeval v Zermattu, kjer sta na sporedu dva smuka. Če jih bodo seveda lahko izpeljali, saj so ta konec tedna smučarji ostali brez obeh predvidenih tekem pod Matterhornom.

Mikaela Shiffrin: Vlhova si je zaslužila zmago s sekundo in pol prednosti