Za pot med Piranskim zalivom in Dubrovnikom so pričakovali, da ne bo lahka. Uroš Kraševac in Maruša Močnik, brat in sestra, sta se na pot 360 navtičnih milj podala 30. maja, 2. junija popoldne pa sta po 84 urah in 10 minutah prejadrala zahtevano razdaljo. Tako sta postala (za zdaj še neuradna) nosilca novega Guinnessovega rekorda v najdaljši prejadrani razdalji v dvoje na mali športni jadrnici tipa dinghy, ki je brez kabine.

Motivacija naj bi nihala, pa tudi morje, veter in sonce niso bili vedno prizanesljivi. V času podviga neprekinjenega jadranja sta spala samo štiri ure, a še to v kratkih intervalih in težkih pogojih. Kljub temu sta zdržala do konca in osvojila najpomembnejši mejnik za rekord nekje v neposredni bližini hrvaškega otoka Mljet. "To je najdaljše obdobje, ki ga je Uroš zdržal brez piva," je na družbenih omrežjih v videu ob dosegi cilja šaljivo dejala Maruša, ki pa je poudarila, da je tudi to rekord.

Čeprav sta mislila sama priti še do Dubrovnika, sta blizu Mljeta svojo pot tudi končala in pot nadaljevala s spremljevalnim čolnom. Z njegovo pomočjo sta tako zvečer prispela v Dubrovnik, kjer sta se s peščico bližnjih tudi poveselila. Na njun uspeh je ponosna celotna razširjena ekipa in njuni najbližji.

Vse ni šlo gladko

Prvi dan je bila njuna najvišja hitrost 12 vozlov, kar naj bi bil za tako majhno barko in razmere lep dosežek. Vseeno pa ni šlo vse po načrtih. Med potjo jima je namreč zaradi vetra izpulilo vpetje stranske pripone, zaradi česar je padel jambor. Po posvetu z izdelovalcem barke sta z improvizirano ojačitvijo postavila novega, ker med popravilom do fizičnega stika s podporno skupino ni prišlo, sta pot proti rekordu lahko nadaljevala.

Kmalu se jima je tudi ključ, s katerim sta pritrdila vpetje jambora, zaradi večjih sil, zvil, situacijo pa sta hitro uspešno rešila. Njuna pot se je vmes, po posvetovanju z vremenoslovcem, vsaj enkrat tudi spremenila.

Javnost ju je lahko spremljala prek spleta, kjer sta objavljala vsakodnevne izzive, ki so jima jih lahko sproti zastavljali. Pot jima je tako popestril tudi pevski izziv, kjer sta si izmed 10 predlaganih pesmi izbrala 3. Tako je njun venček obsegal pesmi Gospod težko sem ponižen pevca Magnifica, Čista jeba skupine Mi2 in Ubila si del mene skupine Game Over. V enem izmed svojih sklepnih videov pa sta delila, da sta jadrnico, 3. člana svoje odprave, poimenovala po vrsti kita, znani kot enorog oziroma samorog. Sicer se imenuje tudi Narval, a ker je jadrnica ženskega spola, sta ime preoblikovala.

Priprava na jadranje čez Atlantski ocean

28-letni Kraševac, ki je sicer na Jadralni zvezi Slovenije zaposlen kot trener mladinske reprezentance v razredu laser standard, se ukvarja tudi s t. i. offshore jadranjem oziroma tekmovalnim jadranjem na zelo dolge razdalje. Njegova sestra Maruša Močnik je nekdanja tekmovalna jadralka.

To je bila za Uroša hkrati priprava na jadranje čez Atlantski ocean. V letu 2022 ga namreč čakajo kvalifikacije za regato Mini Transat. Z zgolj 6,5 metra dolgo jadrnico razreda mini 650, ki velja za najmanjšo regatno oceansko jadrnico, je treba prečkati Atlantski ocean na več kot 4000 navtičnih milj dolgi regati. Zunanja pomoč ni dovoljena, tekmovalec pa ne sme imeti stika s svetom in ne sme uporabljati niti vremenske podpore prek satelitov.

Z njima je sodelovala širša ekipa prijateljev in znancev. Foto: Layline
Z njima je sodelovala širša ekipa prijateljev in znancev. Foto: Layline