O-STA

Mestna občina Celje prejemnica Zlatega ISSO certifikata Zlati kamen in med finalisti izbora za Občino zdravja 2024

Celje, Ljubljana, 20. marec 2024 - Mestna občina Celje je na letni konferenci Zlati kamen, ki je del istoimenskega projekta za spodbujanje in spremljanje razvoja na ravni lokalne samouprave, prejela priznanje Zlati ISSO certifikat, ki potrjuje razvojno odličnost in doseganje standarda občine dobrega življenja. ISSO certifikat je na konferenci v Ljubljani prevzel direktor občinske uprave Gregor Deleja. Mestna občina Celje je bila tudi med finalisti izbora za nagrado Občina zdravja, za katero nas je predlagala območna enota NIJZ.

Zlati ISSO Certifikat, ki ga je prejela Mestna občina Celje, je plod sistematičnih prizadevanj na več ključnih razvojnih področjih. Kot so v obrazložitvi zapisali podeljevalci, Celje posebej na področjih gospodarstva (1. mesto), trga dela (8. mesto), učinkovitosti (41. mesto) in izobrazbe (49. mesto), kar dokazujejo tudi posamezni kazalniki, kot so indeks hitro rastočih podjetij (4. mesto), število podjetij (4. mesto) in nastajanje novih podjetij (5. mesto).Več o priznanju zlati ISSO certifikat za Mestno občino Celje na tej povezavi.

MOC med finalisti izbora za nagrado Občina zdravja

Izbor Občine zdravja poteka po vnaprej določenih kriterijih, med katerimi sta poleg zdravstvenih kazalnikov ključni še zainteresiranost in aktivnost občine za izboljšanje zdravja svojih prebivalcev. Pri tem Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) in Zlati kamen upoštevata številne dejavnosti (občinska strategija in akcijski načrt za zdravje, delovanje lokalne skupine za zdravje, vključenost v projekte in druge aktivnosti, povezane z zdravjem) ter podatke o deležu občinskega proračuna, namenjenega področju zdravja v najširšem pomenu besede. Vsaka izmed devetih območnih enot NIJZ predlaga po eno regijsko finalistko, celjska območna enota NIJZ pa je letos med 35 občinami zdravstvene regije Celje v izbor finalistk iz vse Slovenije predlagala Mestno občino Celje. Medinstitucionalna strokovna komisija, ki je neodvisno strokovno telo, je kot zmagovalko letos izbrala Mestno občino Nova Gorica.

Ugledno nagrado za dosežke na področju javnega zdravja podeljujeta Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) in Zlati kamen. S podelitvijo naziva Občina zdravja organizatorji želijo izpostaviti občine, ki so prepoznale zdravje kot pomembno vrednoto in so izstopale po aktivnostih za izboljšanje zdravja svojih prebivalcev.

Izboljšani kazalniki zdravja

Aktivnosti Mestne občine Celje v minulih letih se kažejo v izboljšanih kazalnikih zdravja. Po podatkih NIJZ za leto 2023 je bilo v MOC v primerjavi s slovenskim povprečjem manj bolniških odsotnosti, manjša je prekomerna prehranjenost otrok, manj je bolezni, ki so neposredno pripisljive alkoholu in manj prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji. MOC je od povprečja Slovenije uspešnejša tudi na področju obvladovanja klopnega meningoencefalitisa, izvajanja pomoči na domu, stopnji delovne aktivnosti in razvitosti občine.

Mestna občina Celje k ukrepom za krepitev zdravja v občini pristopa sistematično, celovito in dolgoročno, s številnimi strateškimi dokumenti, projekti in usmeritvami. Nedavno smo sprejeli strategiji za področje športa in kulture, področji, ki bistveno vplivata na kakovost bivanja v lokalni skupnosti. Občinska uprava s strateškimi cilji, kot so na primer Zeleno mesto po meri ljudi, Mesto s posluhom za ljudi in Moč povezane skupnosti, naslavlja prizadevanja za dvig kakovosti življenja občanov, vključenosti vseh generacij v skupnost in njihovo zadovoljstvo v okolju, kjer bivajo.

K nominaciji Celja je pomembno prispeval tudi projekt Celje zdravo mesto, v sklopu katerega smo združili niz ukrepov in aktivnosti z različnih področij za vse generacije prebivalstva. Ob tem naj omenimo ustanovitev Centra za krepitev zdravja v ZD Celje ter promocijo gibanja in rekreacije, tudi skozi projekt Meseca športa. Pomanjkanje telesne dejavnosti je namreč eden ključnih dejavnikov za težave z zdravjem in v Celju spodbujanju aktivnega življenjskega sloga posvečamo veliko pozornosti. Veliko skrb namenjamo tudi starejšim in ranljivim skupinam ter vlagamo v izboljšanje zdravstvene infrastrukture. Med ukrepi na tem področju izpostavljamo obnovo stavb na Gregorčičevi 5 in 6 ter vzpostavitev Vile Sonja - Centra za duševno zdravje odraslih. V Celju prihodnji teden odpiramo tudi prenovljeno Vilo Vodnikova 14, v kateri je javno podjetje Nepremičnine Celje uredilo dvanajst oskrbovanih stanovanj. Poleg tega nadaljujemo s številnimi drugimi pobudami, ki so namenjene izboljšanju kakovosti življenja in dostopnosti zdravstvenih storitev za starejše in ranljive skupine prebivalstva.