Papeška pekarna po skoraj sto letih prenehala obratovati

Od sobote je pekarna, ki je preživela sedem papežev, preteklost.

Rimska pekarna Arrigoni stoji sto metrov pred mejnim prehodom z vatikansko državo pri sveti Ani. Oče trenutnega lastnika Angela Arrigonija jo je odprl leta 1930 in vsako jutro odnašal svež kruh Piju XI.

Z desetletji in s papeži so se okusi spreminjali – Janez Pavel II. je na primer imel najraje žemlje, kakršne so jedli zaposleni, nato je prišel Benedikt XVI.

"Kot običajno sem poklical redovnico, da je šla vprašat svetega očeta po naročilu. Ko se je vrnila, ji je bilo nerodno, ker je sveti oče rekel, da že ima peka v Borgu Piu. Povedal sem ji, da sem jaz ta pek. Odvrnila je, da mu mora kljub temu še telefonirati. To se je ponovilo z vsemi svetimi očeti," se spominja papeški pek.

Toda v desetletju papeža Frančiška se je "borgo", kot pravijo četrti pred vatikanskim obzidjem, usodno spremenil.

"Za prebivalce je bilo ugodno oddajati hiše tujcem, zato so vse prevzele agencije. Na tej ulici je bilo veliko rokodelcev. Bilo je čudovito. Zdaj pa so vsi odšli," je povedal 79-letni Angelo, ki je bil prisiljen zapreti vrata pekarne. Ta je preživela sedem poglavarjev Katoliške cerkve, v obdobju osmega pa se tako poslavlja.

Turisti namreč niso nadomestili starih strank, zrasli so zneski na položnicah, občinske oblasti pa papeškemu peku niso dovolile, da bi pred lokal postavil nekaj miz. Angelo se je nazadnje vdal, tako pa je odšel tudi del rimske zgodovine. "Borgo" je znova izgubil del svoje duše.

Na zadnji dan odprtja je bila pekarna odprta dlje, saj so želeli prodati vse pecivo.