Roglič na Touru ne bo videl Pirenejev

V zadnji teden dirke po Franciji so kolesarji vstopili z vročinskim valom, ki jih bo po prostem dnevu pospremil tudi v Pireneje. Še drugo leto zapored pa jih ne bo videl Primož Roglič, ki je danes zapustil karavano Toura. Padec iz pete etape je pustil prehude posledice, spet mu je preostal le boj s samim seboj ne pa za rumeno majico, ki jo z nespremenjenim naskokom pred Tadejem Pogačarjem še naprej nosi Rogličev moštveni kolega Jonas Vingegaard.

Primož Roglič je v Alpah še (po)trpel, pred Pireneji pa je 
odstopil.  Foto: Profimedia
Primož Roglič je v Alpah še (po)trpel, pred Pireneji pa je odstopil.  Foto: Profimedia

PERPIGNAN > Jumbo Visma sicer 15. etape ne bo ohranila v prijetnem spominu. Morda pa je imelo nizozemsko moštvo spet srečo v nesreči, kot denimo na zloglasni etapi s tlakovanimi odseki. Takrat so se v stiski znašli Wout van Aert, Jonas Vingegaard in Primož Roglič, ki je edini plačal davek z bolečim padcem in poškodbo, zaradi katere je danes izobesil belo zastavo. Še prej pa se je žrtvoval za moštveni cilj.

Nemara so prav Rogličevi napadi, na katere je v drugi alpski etapi daleč od cilja preveč vztrajno odgovarjal Tadej Pogačar, sprožili krizo pri rojaku na zadnjem ciljnem vzponu, kjer je zmagoviti juriš na rumeno majico uprizoril Vingegaard. Danec pred zadnjim tednom ohranja dve minuti in 22 sekund naskoka, danes se je znašel na tleh, a jo je odnesel na videz brez večjih posledic. Vsekakor bistveno bolje od moštvenega kolega Stevena Kruijswijka.

Vingegaard je tako ostal še brez enega pomembnega pomočnika v gorskih etapah. Za Nizozemca je bil usoden padec, kar pomeni, da so številčne moči med Jumbo Vismo in Pogačarjevo UAE Emirates izenačene na 6:6. Po posamičnih vrednostih se tehtnica še naprej nagiba na stran Jumba, ki se je z Van Aertom danes moral obrisati pod nos za etapno zmago, potem ko ga je v ciljnem sprintu ugnal rojak Jasper Philipsen (Alpecin).

Res pa je, da bo lahko na pirenejskih vzponih Vingegaard praktično računal le na pomoč Američana Seppa Kussa in pogojno še na Van Aerta. Pogačar bo imel vsaj na papirju oporo v Poljaku Rafalu Majki, Američanu Brandonu McNultyju in španskem džokerju Marcu Solerju. Seveda pa bo moral slovenski kapetan glavno delo opraviti sam, kar bo po videnem vse prej kot preprosto.

Tudi na vzpetinah sobotne etape, ki je pripadla ubežniku, Avstralcu Michaelu Matthewsu (BikeExchange), si je zmagovalec zadnjih dveh izvedb Toura zaman prizadeval, da bi se otresel Vingegaarda. Danec do danes namreč še ni pokazal šibke točke. “Jonas je zelo zahteven tekmec in ga bo težko premagati, a se bom boril do konca,” je povedal Pogačar, ki je sicer odgovoril, da že razmišlja o taktiki in morebitnih napadih v pirenejskem trojčku. Kaj prinaša?

V torek sta v drugem delu etape na sporedu zaporedna klanca prve kategorije, ki jima sledi daljši spust proti cilju. V sredo se zahtevnost še stopnjuje s tremi vzponi prve kategorije, tudi zaključnim. Kraljevska pirenejska etapa sledi v četrtek s ciljnim klancem ekstra kategorije na Hautacam. Res pa je, da v naslednjih treh dneh ne bo prelazov na dvatisočake, s katerimi so postregle Alpe.

V vsakem primeru bodo Pireneji vroči. Takšni bodo bržkone tudi na Vuelti, ki se začne 19. avgusta na Nizozemskem. “Tour bo zame dobra priprava za Vuelto,” se je pred dobrim mesecem še šalil Roglič. Kot kaže, se bodo zlovešče napovedi uresničile in bo na dirki po Španiji lovil četrto zaporedno zmago. Njegov glavni tekmec naj bi bil prav Pogačar.


Najbolj brano