FIFA SP 2022 kvalifikacije za SP 2022 ruska nogometna reprezentanca Matjaž Kek slovenska nogometna reprezentanca

Nemci in Danci že v Katarju, izgredi v Londonu in Tirani, Ronaldo se ne ustavlja

5

Slovenija : Rusija, slovenska nogometna reprezentanca, Jan Oblak | Jan Oblak je bil na prvem srečanju slovenske nogometne reprezentance v Mariboru po letu 2015 dvakrat premagan. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Jan Oblak je bil na prvem srečanju slovenske nogometne reprezentance v Mariboru po letu 2015 dvakrat premagan.

Slovenska nogometna reprezentanca je v osmem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 v Ljudskem vrtu z 1:2 klonila proti Rusiji in po razpletu torkovih tekem ostala brez vseh možnosti za uvrstitev na SP. Nemčija si je v ponedeljek z zmago v Skopju nad Severno Makedonijo (4:0) kot prva evropska reprezentanca zagotovila nastop v Katarju, danes pa se je po zmagi nad Avstrijo (1:0) na SP 2022 uvrstila tudi Danska. Znova je blestel Cristiano Ronaldo, ki je ob zmagi Portugalske nad Luksemburgom (5:0) dosegel hat-trick in še popravil reprezentančni rekord v doseženih zadetkih.

Slovenija Malta
Sportal Slovenija še ni odpisana, reši jo lahko prvovrstni čudež sosed!
Slovenija : Rusija, slovenska nogometna reprezentanca
Sportal Kljub porazu: "Na tej tekmi moramo graditi prihodnost"
Sportal Matjaž Kek je zelo razočaran, a poudarja: Ni še konec

Ljudski vrt je prvič, odkar se je slovesno odprla še prenovljena zahodna tribuna, gostil najboljše slovenske nogometaše. Članska reprezentanca je v Mariboru gostovala prvič po letu 2015, v Ljudski vrt pa se je vrnil tudi Matjaž Kek. Ta v primerjavi s tekmo na Malti ni naredil nobene spremembe v prvi postavi, zaradi zdravstvenih težav ni mogel računati na Petra Stojanovića in Miho Blažiča.

Slovenija : Rusija, foto: Blaž Weindorfer/Sportida:

Fotogalerija
1 / 63

Slovenska vrsta je po porazu proti Rusiji in ob remiju Hrvaške s Slovaško (2:2) izgubila vse možnosti za preboj na SP 2022, kar zadeva kvalifikacijsko skupino H. Še 24 ur po tekmi je bila živa zelo majhna možnost, da bi se ji posrečilo na posebnem čakalnem seznamu zmagovalcev skupin lige narodov, kjer pa bi morali Avstrija in Madžarska prirediti ogromen čudež, če bi hoteli Kekovo četo popeljati do nastopa v dodatnih kvalifikacijah. To se ni posrečilo, po porazu severne slovenske sosede v Köbenhavnu je bilo dokončno konec sanj Slovenije o Katarju 2022.

Večinoma dinamična tekma v Mariboru je ponudila na trenutke tudi lepe slovenske prebliske, toda na koncu je ostalo pri tem, da je Slovenija na sedmi medsebojni tekmi z Rusi doživela še četrti poraz s tekmeci iz vzhodne Evrope (ob dveh zmagah in remiju), njen sploh prvi, kar zadeva domača srečanja.

Jasmin Kurtić je v drugem polčasu dosegel zadetek (za 2:2), a se je za nekaj centimetrov znašel v prepovedanem položaju, tako da je sodnik upravičeno razveljavil gol. | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Jasmin Kurtić je v drugem polčasu dosegel zadetek (za 2:2), a se je za nekaj centimetrov znašel v prepovedanem položaju, tako da je sodnik upravičeno razveljavil gol. Foto: Blaž Weindorfer/Sportida

Rusija je v 28. minuti povedla z 1:0. Predložek v kazenski prostor je poslal Daniil Fomin, z glavo pa je Jana Oblaka premagal Igor Divejev. Le štiri minute pozneje je po slabem posredovanju slovenske obrambe do žoge v kazenskem prostoru prišel Georgij Džikija, ki je s škarjicami žogo atraktivno poslal v mrežo. Upanje se je v Ljudski vrt vrnilo v 40. minuti. Po izjemno lepi akciji in podaji Andraža Šporarja je rusko mrežo z natančnim strelom po tleh zatresel Josip Iličić. To je bil že četrti zadetek Kranjčana v tem kvalifikacijskem ciklusu.

V drugem polčasu sta si obe reprezentanci priigrali še nekaj polpriložnosti, a zadetka nismo videli. V 75. minuti so se Slovenci že veselili izenačujočega gola, toda prepovedani položaj in nekaj centimetrov je preprečilo Kurtićevo slavje. Slovenijo, ki je izgubila možnosti za preboj v Katar, do konca kvalifikacij čakata še gostovanje na Slovaškem 11. novembra (Trnava) in domač obračun s Ciprom 14. novembra (Ljubljana).

Valerij Karpin
Sportal V treh dneh od idiota do veselega plesa v slačilnici Ljudskega vrta
Sportal Konec ruskih kompleksov o Mariboru

Zdaj ima Rusija za Slovenijo nedosegljivih 19 točk, Hrvaška prav tako nedosegljivih 17, Slovenija in Slovaška imata po deset točk, Malta in Ciper pa po pet.

Nemci prvi do vozovnice za SP 2022  Nemci so v Skopju ugnali Severne Makedonce s kar 4:0. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Nemci so v Skopju ugnali Severne Makedonce s kar 4:0. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V ponedeljek zvečer je bil v skupini H odigran še dvoboj med vodilno Hrvaško in Slovaško, ki se je končal z remijem 2:2. Svetovni podprvaki niso upravičili vloge favorita, selektor Zlatko Dalić je ostal brez načrtovane zmage v Osijeku. Na derbiju začelja sta se udarila Ciper in Malta. Obračun se je končal z enakim izidom kot srečanje na Hrvaškem, gostje pa so točko osvojili z zadetkom za 2:2 globoko v sodnikovem podaljšku.

V Skopju je v skupini J gostovala Nemčija in Severni Makedoniji vrnila milo za drago za spomladanski udarec, ki ga je doživela v Duisburgu (1:2). Nemčija je tokrat slavila s kar 4:0 in si tako pod vodstvom Hansija Flicka že zagotovila udeležbo na elitnem tekmovanju. Med strelce se je vpisal tudi mladi nogometaš Bayerna Jamal Musiala in z 18 leti in 227 dnevi postal najmlajši strelec Elfa po letu 1910. Takrat se je Marius Hiller veselil zadetka pri 17 letih in 241 dneh.

Danci izkoristili zaključno žogo, hat-trick Ronalda za izboljšan rekord

Joakim Maehle je Dansko popeljal na SP. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Joakim Maehle je Dansko popeljal na SP. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Danes je bilo zelo pestro, za točke so se reprezentance potegovale v kar šestih skupinah. Zaključno žogico za SP 2022 je kot druga unovčila Danska. Z domačo zmago nad Avstrijo je zadržala neulovljivo prednost pred zasledovalci. Letošnji polfinalisti Eura imajo izjemno statistiko. Osem zaporednih zmag ob razliki v zadetkih 27:0, kar je Dance katapultiralo na največje tekmovanje.

Srbija je v skupini A ohranila prednost točke pred Portugalsko, ki je odigrala tekmo manj. Cristiano Ronaldo je spet dosegel nov svetovni rekord, s hat-trickom proti Luksemburgu zdaj njegovo številko zadetkov za reprezentanco znaša že 115.

Težave v Angliji in Albaniji

Tako na igriščih kot zunaj njih je bilo vroče v skupini I. Vodilna Anglija je na Wembleyju gostila Madžarsko in osvojila le točko (1:1). Zdaj ima še tri točke prednosti pred drugo Poljsko. Obračun med Anglijo in Madžarsko so zaznamovali nemiri na tribunah Wembleyja, kjer so se privrženci Madžarske – zbralo se jih je okoli tisoč – v začetku tekme spopadli z angleškimi policisti. Razlog za njihovo posredovanje je bilo žaljivo obnašanje Madžarov do temnopoltega redarja, ob tem pa kaže omeniti, da so madžarski navijači že na prvi medsebojni tekmi v Budimpešti na rasni osnovi žalili angleške nogometaše in si zaradi tega prislužili tudi kazen Evropske nogometne zveze (Uefa).

Na Wembleyju so policisti obračunali z madžarskimi navijači. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Na Wembleyju so policisti obračunali z madžarskimi navijači. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Poljska je v neposrednem obračunu za drugo mesto z 1:0 odpravila Albanijo. Tudi na tej tekmi so izbruhnili neredi po golu, ki ga je v 77. minuti dosegel Karol Swiderski. Domači privrženci so po tem golu začeli metati predmete na igrišče, tako da je francoski sodnik Clement Turpin za več kot 15 minut prekinil tekmo.

Neposredno v Katar le zmagovalec skupine

Zmagovalci skupin se bodo neposredno uvrstili na SP, drugouvrščene ekipe čakajo spomladi 2022 dodatne kvalifikacije. Tem se bosta pridružili še dve najboljši ekipi, zmagovalki skupin iz lige narodov, ki se ne bosta neposredno uvrstili na SP ali v dodatne kvalifikacije. Po tej poti je po torkovih tekmah brez vseh možnosti za uvrstitev v dodatne kvalifikacije ostala Slovenija, ki je lani v ligi narodov slavila v svoji skupini.