Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

"Gre za primer izredno slabe prakse, ko neodgovorni posamezniki pustijo takšno rano v okolju, tja brezbrižno odlagajo velike količine odpadkov, za katere mora potem poskrbeti država. Vesel sem, da smo priča zaključku sanacije, tudi s pomočjo občanov Kidričevega," je ob tem dejal okoljski minister Andrej Vizjak.

Vesel sem, da smo v mandatu te vlade od marca lani do zdaj to še dodatno sanirali. Namreč, po prvotni sanaciji je skoraj polovica odpadkov še ostala tu. Za vse skupaj smo namenili skoraj 10 milijonov evrov, še dodatne štiri milijone v lanskem in letošnjem letu. Izvajalci so opravili dobro delo. Tudi občani danes, in upam, no, da takšnih primerov v Sloveniji ne bo več veliko.

Vizjak za TV Slovenija

Ob tem je dejal, da je po prvi fazi sanacije v tej gramoznici ostala še skoraj polovica odpadkov, skupaj pa je odstranjevanje gum, ki so na tem območju pred leti kar dvakrat povzročile požar, državo stalo skoraj deset milijonov evrov.

Grozila je kazen Evropske unije

Evropsko komisijo bodo obvestili o sanaciji, zato je primer v tem delu zaključen. Ali bodo od povzročitelja lahko izterjali vsaj del davkoplačevalskega denarja, pa Vizjak ni mogel napovedati, saj je ta v stečaju, kamor so sicer prijavili terjatve, zato je višina izterjanih sredstev odvisna od stečajne mase.

Z novim zakonom za varstvo okolja bodo po ministrovih besedah še dodatno zaostrili ravnanje z odpadki, saj ima država zelo slabe izkušnje z odpadki, požari in ostanki odpadne embalaže na skladiščih izvajalcev javnih služb. Z novelo zakona nameravajo temu narediti konec, je dejal in med novostmi omenil, da nihče, ki se bo ukvarjal s to dejavnostjo, tega ne bo več mogel početi na najetih, ampak izključno na lastnih zemljiščih.

Gume je tja navozilo podjetje Albin Promotion

Sorodna novica Iz gramozne jame podjetja Albin Promotion odstranili 38 tisoč ton gum

Okoljski inšpektorat je družbi Albin Promotion v lasti podjetnika Albina Brencla že leta 2012 odredil odstranitev vseh izrabljenih in odpadnih gum, odpadkov iz mehanske obdelave ter komunalnih odpadkov iz gramoznice na Dravskem polju. Ker svojih obveznosti družba ni izpolnila, je inšpektorat leta 2013 začel izvršbo na stroške povzročitelja, a je ta medtem razglasil stečaj.

Brencl je sicer svojo pravico iskal tudi na sodišču, saj je ves čas trdil, da mu je bila povzročena velika poslovna škoda, potem ko je že pridobljeno gradbeno dovoljenje moral zaradi vseh birokratskih ovir vrniti.

Vizjak teh postopkov zoper državo ni želel komentirati, glede morebitne namere, da se zadeva preseli tudi na evropsko sodišče, pa je odvrnil, da lahko vsak izkoristi vsa pravna sredstva, ki so mu na voljo, a bi bil zgrožen, če bi tako neodgovoren povzročitelj okoljske škode kar koli s tem tudi dosegel.

Sanacija gramozne jame na Lovrencu na Dravskem polju

Župan: Razmišljamo o novih vsebinah

Z omenjenimi pravnimi zadevami se na kidričevski občini ne obremenjujejo, so pa toliko bolj veseli, da je končno prišlo do zaključka sanacije. Kot je povedal župan Anton Leskovar, so po 15 letih le dočakali ta dan, ko bodo lahko začeli razmišljati o tem, da bo to zemljišče dobilo nove vsebine.

"Gre za atraktivno lokacijo, saj je neposredno ob gradbišču nove obvoznice. Nekoliko je sicer omejena zaradi daljnovoda, a mislim, da bomo našli kaj novega, kar niti približno ne bo več tako obremenjujoče za okolje," je dejal Leskovar in dodal, da nekatere ideje že obstajajo, a za zdaj bolj konkreten ni želel biti. Nameravajo pa to storiti čim prej, saj ne želijo, da bi tam znova nastalo divje odlagališče, kot se je dogajalo celo v času sanacije.

Za zadnjo fazo sanacije je poskrbel na razpisu izbrani ponudnik Surovina, ki je iz gramoznice odpeljal okoli 29.000 ton ostankov gum in 2900 ton drugih odpadkov. Kot je povedal direktor Jure Fišer, je bila vrednost opravljenih del 5,6 milijona evrov, ta pa so opravili v rekordnem roku in tako po svojih močeh pomagali, da se je država izognila visoki denarni kazni.

Sanacija gramozne jame v Kidričevem