Donald Trump in Steve Bannon. Foto: Reuters
Donald Trump in Steve Bannon. Foto: Reuters

Predstavniški dom kongresa je ustanovil poseben odbor za preiskavo napada in njegovega ozadja, ki poziva na zaslišanje številne nekdanje in sedanje Trumpove sodelavce. Bannona so poklicali, da bi povedal, kar ve o načrtih za protest, ki se je sprevrgel v vdor v kongres.

Ker se Bannon zaslišanja ni udeležil, je odbor predstavniškega doma postopek predal pravosodnemu ministrstvu, ki je sprožilo postopek proti njemu, piše BBC. Grozi mu eno leto zapora in denarna kazen 100.000 dolarjev.

Pravosodno ministrstvo je sporočilo, da je 67-letni Bannon obtožen zavrnitve prihoda na zaslišanje v oktobru in zavrnitve predaje dokumentov po nalogu posebnega kongresnega odbora za preiskavo napada Trumpovih privržencev.

Bannon se mora predati policiji, da ga bo privedla na sodišče v ponedeljek, ko bo zaslišanje. Podobna usoda lahko čaka tudi nekdanjega Trumpovega šefa kabineta Marka Meadowsa, ki je prav tako zavrnil poziv za zaslišanje in predstavniški dom lahko tudi njega obtoži zaničevanja kongresa, nato bo sledil ukrep pravosodnega ministrstva.

Izjavil naj bi: "Zgodil se bo cel hudič"

Bannon je bil politični svetovalec nekdanjega predsednika Trumpa, a ga je ta iz Bele hiše leta 2017 odpustil. Kljub temu Bannon ostaja zvesti Trumpov privrženec, trenutno vodi desničarski podkast War Room. Njegovi odvetniki trdijo, da so njegovi pogovori s Trumpom pred napadom na kongres zaupne narave. V sodnem pozivu piše, da naj bi Bannon na predvečer vdora izjavil, da se bo "naslednji dan zgodil cel hudič".

Obtožnica proti Bannonu končuje obdobje, ko so vladni uradniki zadnjih pet let zavračali kongresne pozive brez vseh posledic. Pravosodni minister Merrick Garland je sporočil, da obtožnica izraža trdno zavezo ministrstva vladavini prava.

Vdor v kongres 6. januarja letos. Foto: Maša Ocvirk
Vdor v kongres 6. januarja letos. Foto: Maša Ocvirk

Kazenske ovadbe zaradi zaničevanja kongresa z zavračanjem pozivov na zaslišanje so v ZDA redke. Nazadnje jih je bilo nekaj v 70. letih prejšnjega stoletja v času preiskave afere Watergate pod predsednikom Richardom Nixonom.

Demokrati so z obtožnico zadovoljni. "Časi nekaznovanosti zaradi zavračanja pozivov so končani. Razkrili bomo vse, ki so odgovorni za napad 6. januarja. Nihče ni nad zakonom," je sporočil predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti v predstavniškem domu Adam Schiff iz Kalifornije, ki je vodil preiskavo pred prvo ustavno obtožbo Trumpa, ko so člani vlade brez težav zanemarjali pozive na zaslišanja.

Bannon je bil avgusta lani aretiran po obtožbi, da je sodeloval v prevari okrog zasebnega financiranja zidu na meji z Mehiko. Bannon in sodelavci so denar od donatorjev porabljali za svoje potrebe. Trump je potem Bannona ob koncu mandata pomilostil.

Trump vztraja: Glasovi so bili lažni

Medtem je Trump za televizijo ABC znova odločno branil svoje privržence zaradi napada na kongres in branil pozive k obešanju nekdanjega podpredsednika ZDA Mika Pencea. Zagovarjanje tistih, ki podpredsedniku ZDA grozijo s smrtjo, je precej nenavadna poteza za nekdanjega predsednika ZDA. Trump in Pence bosta morda tekmeca za predsedniško nominacijo republikanske stranke leta 2024.

Na vprašanje, ali ga je skrbelo za varnost podpredsednika Pencea, je Trump odgovoril, da ga ni skrbelo, ker je menil, da je dobro zavarovan in je slišal, da je v dobrem stanju. Na opozorilo, da so ljudje vzklikali "obesimo Mika Pencea", pa je Trump dejal, da so bili ljudje pač zelo jezni. "To je zdrava pamet, da moraš zaščititi, kako lahko, če veš, da so bili glasovi lažni, kako lahko to potrdiš v kongresu? In povem vam, da je 50 proti 50, ko govorim z ustavnimi pravniki. Skoraj vsak, s katerim govorim, se strinja z mano. Kako lahko potrdiš glasove, ki so lažni?" je med drugim govoril Trump, vendar ustavnih pravnikov, ki bi imeli tako prepričanje, ni navedel.

Pence je bil 6. januarja v formalni vlogi potrditve volilnih izidov v posameznih zveznih državah, ki so bili legalni in potrjeni ter ponekod večkrat preverjeni. Nobenih dokazov ni bilo, da bi Biden premagal Trumpa s kakšno prevaro. Vendar pa je Trump vse od trenutka, ko so v državah začeli šteti glasovnice po pošti in se je izid spreminjal v korist Bidna, nenehno trdil, da gre za prevaro.

Bi lahko Donald Trump leta 2024 znova kandidiral za predsednika? Foto: Reuters
Bi lahko Donald Trump leta 2024 znova kandidiral za predsednika? Foto: Reuters

Njegovi pravniki so potem poskušali razveljavitev glasovnic doseči na sodiščih, ki pa so vsa po vrsti zavračala obtožbe kot neutemeljena, na čelu z vrhovnim sodiščem, ki ima konservativno večino. Obtožbe so zavračali tudi vodilni republikanci v kongresu, kot je Mitch McConnell.

Trump je potem 6. januarja imel zborovanje pred Belo hišo, kjer je obtožbe ponavljal in množici povedal, da gredo skupaj nad kongres, kjer se bodo borili kot hudiči. Množica je šla, vdrla v kongres, bilo je nekaj mrtvih, kongresniki pa so si z begom reševali glavo. Trump pa je odšel v Belo hišo in dogajanje spremljal po televiziji skupaj s celotnim svetom.

Trump želel preprečiti dostop do dokumentov

Trump je nato vložil tožbo, da odboru prepreči dostop do uradnih dokumentov iz časa njegove vlade. Biden je kot predsednik ZDA zavrnil Trumpovo trditev, da lahko zaščiti dokumente in informacije pred kongresom, zvezno sodišče je to v torek potrdilo, zdaj pa je zvezno prizivno sodišče v Washingtonu v četrtek začasno do konca novembra blokiralo predajo tega materiala odboru s strani Nacionalnih arhivov.

Omenjeno sodišče bo poslušalo argumente obeh strani 30. novembra, zadeva pa se bo skoraj zanesljivo sklenila šele pred vrhovnim sodiščem ZDA, na katero se bo poražena stran pritožila.