profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

masterchef, 10 Njena.si

Teden dni premora za MasterChef Slovenija

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Razstava del velikega Slovenca in zaupnika na dvoru cesarja Franca Jožefa

Deli na:
Razstava del velikega Slovenca in zaupnika na dvoru cesarja Franca Jožefa

Avtoportret slikarja Antona Perka - Foto: Anton Perko

Na Dunaju so razstavljena izbrana likovna dela izjemne zgodovinske osebnosti, Slovenca Antona Perka (1833-1905). Bil je slikar, mornariški častnik in visoki funkcionar na habsburškem cesarskem dvoru v drugi polovici 19. stoletja.

Dela slikarja Antona Perka so v muzejskih zbirkah dunajske Albertine in Narodne avstrijske knjižnice, kjer hranijo 17 njegovih akvarelov mest Jadrana. Risal jih je na ladji Miramar, na kateri je kot slikar spremljal cesarja Franca Jožefa I. na poti v Egipt.

Razstava del Antona Perka, ki v slovenskem spominu ostaja kot dokumentalist najsrditejšega pomorskega spopada na Jadranu, bitke pri Visu leta 1866, bo na ogled v Slovenskem kulturnem centru Korotan do 22. junija letos.

Prva razstava o tem posebnem dvornem slikarju, rojenemu v še danes stoječi graščini Podgrad na Vranskem, je bila v Pokrajinskem muzeju Celje leta 2020, kjer jo je pripravila kustosinja Gabrijela Kovačič. V izboru je bil tudi znameniti Lissa Album 1866 s 13 reprodukcijami Perkovih slik, na katerih je upodobil slovito bitko pri Visu.

Od leta 1869 je bil je Perko član društva likovnih umetnikov Dunaja »Kunstverein«, in je do leta 1888 skoraj vsako leto razstavljal v dunajski Hiši umetnikov (Künstlerhaus). Po upokojitvi je do smrti, leta 1905, živel v Dubrovniku, kjer je bil z najvišjimi častmi pokopan na pokopališču Boninovo.

V Pokrajinskem muzeju Celje pojasnjujejo, da je Perko s svojim likovnim udejstvovanjem postal eden redkih slovenskih marinistov in orientalistov 19. stoletja.