12. 5. 2024,
17.28

1 teden, 3 dni

Thermometer Blue Green 4,01

Švica kvalifikacije za svetovno prvenstvo Uroš Zorman slovenska rokometna reprezentanca

Nedelja, 12. 5. 2024, 17.28

Rokomet, kvalifikacije za SP 2025, povratna tekma

Slovenci po veliki drami v Švici potujejo na svetovno prvenstvo! #video

Slovenska rokometna reprezentanca : Švica | Slovenski rokometaši so si na povratni tekmi v Švici po izvajanju sedemmetrovk zagotovili vstopnico za svetovno prvenstvo. | Foto RZS

Zdesetkana slovenska moška rokometna reprezentanca je na povratni kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo v Švici po izvajanju sedemmetrovk zmagala z 38:34 (14:12; 34:33) in si priigrala vstopnico za nastop na januarskem svetovnem prvenstvu.

Po uvodnem domačem kvalifikacijskem porazu (26:27) proti Švici v Kopru je danes za slovensko izbrano vrsto štela le zmaga v Winterthurju. V kolikor bi ekipi po 60 minutah ločil gol v primeru zmage Slovencev, bi ti izmenično izvajali sedemmetrovke, kar se je na koncu tudi zgodilo.

Selektor Uroš Zorman po uvrstitvi na svetovno prvenstvo (vir videa: RZS):

Zasedba Uroša Zormana, ki je nastopila dodatno oslabljena, manjkala je šesterica nosilcev igre - že pred začetkom priprav so sodelovanje zaradi težav s poškodbami odpovedali desnokrilni igralec Gašper Marguč, organizator igre Miha Zarabec ter stebra v sredini obrambe, Matej Gaber in Borut Mačkovšek, v Švici pa nista nastopala še prva izbira med vratnicama zadnjih reprezentančnih zborov Klemen Ferlin in najboljši strelec Slovenije na januarskem EP Aleks Vlah -, je po 60 minutah vodila s 34:33.

Ker po novem v primeru izenačenega izida po 120 minutah ni več podaljška, so odločale najstrožje kazni. Slovenci so jih izvajali uspešno, Švicarjem pa se je tresla roka. Ko je kot četrti na črto sedmih metrov stopil Aleks Kavčič in zadel, je bilo jasno, da na prvenstvo potujejo Slovenci.

Zorman: Fantje so si zaslužili to

"V tem trenutku bi samo čestital fantom za izredno borbeno in željno tekmo, kar nam je na prvi tekmi malo manjkalo. Mislim, da smo s tem danes premagali tekmeca. Imeli smo sicer svoje priložnosti, vodili za štiri gole, pa nismo povlekli, delali neumnosti, a s to neko srčnostjo in borbenostjo smo si priborili te penale, za katere vemo, da so loterija, ampak konec koncev sreča spremlja hrabre. Fantje so si zaslužili to zmago," je po uvrstitvi na prvenstvo v mikrofon Rokometne zveze Slovenije dejal Zorman.

"Imel sem to srečo, da so oni zgrešili dve sedemmetrovki, tako da sem bil brez bremena. Šel sem po ta gol, vrgel sem, upal na najboljše in zadel. Kapo dol, Švica je kakovostna reprezentanca, enostavno so prebijali našo obrambo, tako da čestitke njihovim napadalcem, a danes so odločali naša želja, borba, srce," pa je ob tem dodal strelec zadnje sedemmetrovke Kavčič.

Blaž Janc po uvrstitvi na svetovno prvenstvo (vir videa: RZS):

Kvalifikacije za SP 2025, povratne tekme

Nedelja, 12. maj:

Urban Lesjak je zbral deset obramb. | Foto: RZS Urban Lesjak je zbral deset obramb. Foto: RZS Po dveh golih Blaža Blagotinška in uvodni obrambi Urbana Lesjaka so Slovenci prišli do zgodnjega vodstva z 2:0. Švicarji so v začetku tekme igrali brez vratarja in z igralcem več v polju, po napaki gostiteljev v napadu je tako prazen gol za prednost 4:1 zadel Staš Slatinek Jovičič.

Slovenci so na +4 pobegnili v 13. minuti, ko je za 8:4 uspešno sedemmetrovko izvedel Dean Bombač. Domači so še naprej igrali z igralcem več v polju in brez vratarja ter se približali na 6:8. V naslednjih minutah dvoboja pa je Slovenijo z kar nekaj dobrimi obrambami, vključno s sedemmetrovko, reševal Urban Lesjak, Slovenci so po njegovi zaslugi ostali v rezultatski prednosti.

Slabih pet minut pred glavnim odmorom je tako slovenska prednost še vedno znašala tri gole. Vmes so se Švicarji sicer po sedemmetrovki Samuela Zehnderja približali na -1 (11:12), Slovenci pa so v zaključku prvega dela le ostali dovolj zbrani, da so v drugi polčas krenili z dvema goloma prednosti (14:12).

A po odmoru so Švicarji s prvim napadom spet prišli na gol zaostanka, nato pa hitro izenačili pri 15:15. Slovenci so sijajno hitro odgovorili z dvema goloma za vodstvo 17:15, a so se domači spet vrnili. Po izenačenem nadaljevanju so Slovenci prednost dveh golov obnovili po sedemmetrovki Bombača za 23:21.

Po olimpijskih igrah še na svetovno prvenstvo. | Foto: RZS Po olimpijskih igrah še na svetovno prvenstvo. Foto: RZS

Toda v 48. minuti so Švicarji poravnali na 26:26, takoj zatem pa prvič na dvoboju prišli v vodstvo po golu Lucasa Meisterja. Razbranil se je tudi domači vratar Jannis Scheidiger. V zadnjih deset minut sta ekipi še enkrat krenili izenačeni (28:28).

Tri minute pred iztekom tekme so Slovenci vodili z dvema goloma prednosti (33:31), tako je bilo tudi po golu Slatineka Jovičiča, preden so Švicarji tekmo popeljali v sedemmetrovke. A pri teh domači niso bili natančni, zgrešili so v prvih dveh serijah, tako da so Slovenci po treh metih vodili s 3:1. Nato je na vrsto prišel Aleks Kavčič in zadel za napredovanje Slovenije.

Bombač je bil z 11 goli najboljši strelec tekme, po šest sta jih dodala Slatinek Jovičič in Blaž Janc. Z desetimi obrambami se je danes izkazal tudi vratar Lesjak. Pri Švicarjih je sedem golov dosegel Manuel Zehnder.

Dean Bombač je bil z 11 goli najboljši igralec tekme. | Foto: RZS Dean Bombač je bil z 11 goli najboljši igralec tekme. Foto: RZS