Justin Trudeau. Foto: Reuters
Justin Trudeau. Foto: Reuters

Kot je poudaril Trudeau v svojem govoru na Svetu za zunanje zadeve v New Yorku, ima Kanada obsežne vire litija, a so dolgoletne strateške odločitve Kitajsko privedle do položaja daleč največje proizvajalke litija na svetu.

"Če smo iskreni, v Kanadi proizvedeni litij bo dražji. Ker pri nas nimamo suženjskega dela," je dejal. "Ker postavljamo v ospredje okoljsko odgovornost kot nekaj, kar dejansko pričakujemo, da se spoštuje. Ker si obetamo sodelovanje s staroselci, ker izplačujemo dostojne dohodke in pričakujemo določene varnostne standarde."

Kanada je lani napovedala strožjo zakonodajo na področju vlaganja v ključne rudnine, še posebej na Kitajskem, hkrati pa si prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo, potem ko je pandemija covida izpostavila težave v dobavni verigi.

Ena od tovarn litij-ionskih baterij na Kitajskem. Foto: EPA
Ena od tovarn litij-ionskih baterij na Kitajskem. Foto: EPA

Napeti odnosi Kanada – Kitajska

Tudi ZDA navajajo, da Kitajska v določenih sektorjih, vključno v rudarstvu in gradbeništvu, uporablja prisilno delo. Lani je v ZDA začel veljati zakon, ki zaradi suma prisilnega dela prepoveduje uvoz iz kitajske pokrajine Sinkiang, kjer pridelajo ogromne količine bombaža, poleg tega pa so tudi med vodilnimi na svetu v surovinah za sončne celice. Kitajska obtožbe zavrača.

Kitajska podjetja imajo v lasti ali pa vsaj v upravljanju tudi večino rudnikov kobalta v Demokratični republiki Kongo, v nedavnem poročilu ugotavlja ameriško ministrstvo za delo. "Naše raziskave kažejo, da so litij-ionske baterije narejene iz kobalta, ki je plod otroškega dela," so zapisali.

Diplomatski odnosi med Kanado in Kitajsko so napeti vse od pridržanja finančne direktorice Huaweia Meng Vandžov leta 2018 in posledične aretacije dveh Kanadčanov na Kitajskem, ki ju je Peking obtožil vohunjenja.