Pomanjkanje kadra

V kritičnih razmerah vojaki vkorakali v UKC Ljubljana

G.G./STA
16. 11. 2021, 07.20
Posodobljeno: 16. 11. 2021, 09.19
Deli članek:

Zaradi izjemno težkih razmer v bolnišnicah bo pri zdravljenju in negi covidnih bolnikov pomagala tudi Slovenska vojska s svojimi zmogljivostmi.

Bobo
Vojaki so že prišli na pomoč v UKC Ljubljana.

Slovenska vojska je danes s štirimi vojaškimi zdravstvenimi ekipami z 20 pripadniki priskočila na pomoč covidnim bolnišnicam, ki imajo zaradi visokega števila hospitaliziranih bolnikov težave z zagotavljanjem kadra.

Vojaške zdravstvene ekipe bodo pomagale v obeh univerzitetnih kliničnih centrih ter v celjski in novomeški bolnišnici. V vsako od bolnišnic je napoten zdravstveni tim, ki ga sestavljajo diplomirana medicinske sestra, zdravstveni tehnik oz. srednja medicinska sestra, bolničar in dva vojna reševalca. Glede na potrebe bodo delali na intenzivnih covidnih oddelkih, oddelkih urgentne medicine in drugih bolnišničnih oddelki.

Večina pripadnikov medicinskega kadra je iz vojaške zdravstvene enote, bojni reševalci pa so pripadniki 1. oz. 72. brigade Slovenske vojske, je ob prihodu ekipe v ljubljanski univerzitetni klinični center (UKC) pojasnil poveljnik logistične brigade polkovnik Franjo Lipovec

Vojska danes sicer ne pomaga prvič, že v preteklosti so namreč pomagali z izposojo medicinske opreme, ki so jo ponudili v pomoč bolnišnicam za nemoteno delovanje v času epidemije covida-19. Pred časom so tako iz lahke premične bolnišnice Role 2 UKC Ljubljana posodili premični rentgen, predvidoma danes pa bodo UKC Maribor posodili določeno medicinsko opremo za spremljanje življenjskih funkcij bolnika.

"V Slovenski vojski smo vedno pripravljeni pomagati. Nudenje pomoči je za Slovensko vojsko prioritetna naloga in zelo smo veseli in ponosni, da lahko pomagamo," je povedal Lipovec in dodal, da bodo "delo v bolnišnicah začeli takoj. Dobili bodi osnovna navodila za delo, se spoznali z režimom dela, opremili jih bodo z zaščitno opremo in razporedili na ustrezne oddelke, kjer bodo skupaj z ostalimi zaposlenimi nudili zdravstveno oskrbo."

Ob tem je Lipovec spomnil, da pripadnice in pripadniki Slovenske vojske že od vsega začetka epidemije covida-19 aktivno sodelujejo pri njenem reševanju oz. obvladovanju. Neprestano izvajajo ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim evakuirajo obolele pripadnike iz tujine, testirajo, analizirajo vzorce in proti covidu-19 cepijo tako za pripadnike vojske kakor tudi za zaposlene v kritični infrastrukturi. Poleg tega zagotavljajo dezinfekcijska sredstva in zaščitno opremo ter občinam nudijo pomoč pri izvajanju cepljenja, na primer v vojašnici Petra Petriča v Kranju.

S povečanjem dodatnih nalog bo omejeno tudi delovanje vojske, a so po zagotovilih Lipovca na to pripravljeni. Tako bodo v Slovenski vojski med drugim še naprej neprekinjeno zagotavljali preventivne zdravniške preglede, nujno medicinsko pomoč pripadnikom na temeljnem usposabljanju oz. prostovoljnem služenju vojaškega roka.

Opuščajo druge programe

Kot pojasnjujejo v UKC Ljubljana, kjer so v ponedeljek odprli dodatni covidni oddelek v bolnišnici Petra Držaja, pa glavnino bremena nosijo zdravstveni delavci UKC, pri čemer kader za oskrbo covidnih bolnikov zagotavljajo predvsem na račun opuščanja ostalih programov. Podobno pa je tudi v drugih bolnišnicah.

Minister za zdravje Janez Poklukar je konec minulega tedna pojasnil, da se ob Rdečem križu in vojski za pomoč dogovarjajo tudi s civilno zaščito ter srednjimi šolami. Odziv študentov je v ponedeljek označil za "več kot dober". Točno število študentov, ki pomagajo v bolnišnicah, pa bo predvidoma predstavil na današnji novinarski konferenci.

Po podatkih, ki jih je vlada objavila v ponedeljek, v bolnišnicah zdravijo 1008 covidnih bolnikov, na oddelkih intenzivne nege 229, kar je največ od začetka epidemije covida-19. Po Poklukarjevih besedah je bilo v ponedeljek na voljo 234 intenzivnih covidnih postelj, v bolnišnicah pa potekajo priprave, da bi jih skupno vzpostavili okoli 290.