Šport > Košarka
4672 ogledov

Vrnitev Dončića proti najboljšim, po drami je poslušal klice MVP, MVP

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so po razburljivi končnici premagali najboljšo ekipo zahodne konference. Domači so proti Minnesoti slavili s 115:108.

Luka Dončić se je vrnil po tekmi odsotnosti zaradi težav z gležnjem, s soigralci pa je zaigral proti najboljšemu moštvu zahodne konference. Minnesota je v dvoboj vstopila z razmerjem 25-9, Dallas je doslej zbral 21 zmag in 15 porazov. Mavericks so bili šesti na Zahodu.

V domači zasedbi še vedno niso mogli nastopiti Dante Exum, Maxi Kleber in za igro domačih pod koši izjemno pomembni novinec Dereck Lively II.

Dončić je dvoboj odprl z metom 1/5, a so bili bolj uspešni njegovi soigralci, po trojki Kyrieja Irvinga se je tako po štirih minutah in pol na semaforju izpisal izid 14:8. Z uspešnim metom za tri točke je sicer takoj odgovoril Karl-Anthony Towns.

Prednost gostiteljev je do polovice četrtine vseeno narasla, saj je najprej Dwight Powell zadel enega od dveh prostih metov, Dončić pa je s trojko poskrbel za 18:11.

Na drugi strani igrišča so sodniki Slovencu nato dosodili osebno napako ob košu Townsa, pravilnejša odločitev bi bili sicer dosojeni koraki zvezdniku Minnesote. Ta je zadel še dodaten prosti met. Ko je dva dobra prodora pod koš tekmeca izpeljal še Anthony Edwards, so gostje z delnim izidom 7:0 izenačili.

A Dončić se je razigral v napadu, z dvema košema iz igre in dvema prostima metoma je hitro zbral šest točk, Dallas pa je povedel za štiri. Težavo za Volkove je predstavljala tudi tretja osebna napaka Edwardsa, ki ga je zato trener Chris Finch posedel na klop. Prvi zvezdnik Timberwolves je sicer dosegel že 12 točk.

Igrišče je dobri dve minuti pred koncem četrtine zapustil tudi Slovenec. Njegovi soigralci so imeli težave s francoskim centrom Rudyjem Gobertom, ki je ob nizki postavi Dallasa zlahka pobiral skoke v napadu po zgrešenih metih soigralcev. Da Minnesota ni povedla, je bilo krivo njegovo slabo izvajanje prostih metov (1/4). Francoz je v prvih 12 minutah, ki so se zaključile z vodstvom Dallasa pri 30:29, vknjižil že štiri ofenzivne skoke, Timberwolves so jih skupno zbrali osem.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Mavericks so na začetku druge četrtine ohranjali manjšo prednost, po treh minutah pa se je na parket pri rezultatu 37:33 vrnil tudi Dončić. Ta se je takoj izkazal v obrambi z ukradeno žogo Townsu. Pod košem gostov se je odlično boril Powell, ki je v četrtini hitro vpisal tri skoke v napadu, po njegovi asistenci pod koš pa je Irving poskrbel za do takrat najvišjo prednost Dallasa pri +8.

A omenjeni Kanadčan je imel težave pri zaustavljanju Townsa, po svoji tretji osebni napaki pa je tudi on sedel na klop. Namesto Powella je v igro vstopil Grant Williams, domači pa so tako spet igrali z izjemno nizko postavo. Towns in kasneje Gobert sto to znala izkoristiti. Francoza je tako pod košem kar nekajkrat pokrival precej nižji Dončić, tudi ob zabijanju košarkarja Minnesote za 48:50.

V zadnjo minuto prvega polčasa je Dallas vstopil le s točko prednosti, nato je težek met za tri točke ob izteku časa za napad zadel Dončić.

Ta se je izkazal tudi tik pred odhodom na glavni odmor. Po prodoru je pod obročem našel Williamsa, ki je dve sekundi pred zadnjim piskom sirene v drugi četrtini poskrbel za 60:56.

Irving in Dončić sta v prvem polčasu zbrala vsak po 17 točk, slednji je imel v svoji statistiki še po tri skoke in podaje. Pri tekmecih je Edwards dosegel 16, Towns pa 15 točk.

Že po 18 sekundah drugega polčasa je Towns prejel četrto osebno napako, takoj je sedel na klop za rezervne igralce. A odlično ga je zamenjal Naz Reid, ki je s trojko goste po slabih dveh minutah tretje četrtine približal na tri točke zaostanka, za izenačenje pa je s srečnim metom za tri točke, žoga se je od obroča visoko odbila v zrak, a nato vseeno padla skozi mrežico, poskrbel Mike Conley. Po košu Edwardsa so gostje kasneje celo povedli.

Sledila je minuta odmora, po njej je za 68:68 poskrbel Dončić. Slovenec je nato zadel eno, Irving dve trojki, Mavericks pa so se vrnili v vodstvo. Tudi Minnesota je bila uspešna v napadu, znova je zaključevala po odbitih žogah, a je na drugi strani žogo v napadu uspelo ujeti tudi Powellu, ki je zadel za 80:75. Ob zaostanku petih točk so 'timeout' zahtevali pri Minnesoti.

Luka je do konca četrtine zadel še dve trojki, ob drugi so delilci pravice nad njim 'pozabili' dosoditi še prekršek.

Sledila je njegova asistenca za trojko Tima Hardawayja Jr., v samem zaključku četrtine pa je prodrl pod koš in žogo položil skozi obroč. Tudi ob tem zadetku bi se lahko oglasila sodniška piščalka. Z delnim izidom 8:0 je Dallas sicer v zadnjo četrtino vstopil z 91:82. To je bila najvišja prednost ene ali druge ekipe na tekmi.

Slovenec je dobil na voljo nekaj počitka, a ga je Jason Kidd v igro vrnil po dobrih treh minutah zadnje četrtine.

Po petih zaporednih točkah Edwardsa se je sicer Minnesota približala na štiri točke zaostanka, Luka je odgovoril s košem iz polrazdalje. A Edwards je kasneje s trojko Volkove približal na 98:100. Kidd je vzel minuto odmora, ostalo je še slabih šest minut igre.

Posvet na klopi ni pomagal, po neuspešnem napadu domačih je Towns zadel trojko, v naslednji akciji gostov pa bil natančen še ob prekršku, z dodatnim prostim mestom pa Timberwolves popeljal do prednosti s 104:100.

Tudi Dončić je prodrl pod koš, žogo poslal skozi mrežico, a so mu sodniki koš razveljavili in mu dosodili osebno napako v napadu. V skoku naj bi udaril Goberta.

Edwards je s košem dokončal delni izid 11:0 za Minnesoto. Pri zaostanku šestih točk je nato Dončič pod obročem našel Powella, ki je zadel, z dodatnim prostim metom pa poskrbel za 103:106.

Edwards je zgrešil, Irving izenačil s trojko, po naslednjem neuspešnem napadu gostov pa je Kyrie z novim metom za tri točke Mavericks popeljal do vodstva 109:106.

Obrambi sta nato zdržali kar nekaj časa, z omenjenim rezultatom pa se je vstopilo tudi v zadnje pol minute. A nato je Dončić, ki je pred tem v obrambi v napako prisilil Goberta, ob pokrivanju dveh igralcev našel Derricka Jonesa Jr., ta je odločno krenil proti košu in atraktivno zabil za 111:106.

Po minuti odmora so gostje žogo iz avta poslali v igro, a so to storili slabo, po napaki pa je bila storjen prekršek nad Dončićem. Ta je ob poslušanju klicev MVP, MVP (najkoristnejši igralec; op.p.) zadel oba prosta meta. Dvoboj je bil odločen. Edwards je sicer hitro dosegel še en koš, na drugi strani pa je za končnih 115:108 s prostima metoma poskrbel Hardaway Jr.

Dvojec Irving/Dončić je skupno dosegel 69 točk. Kyrie jih je v svojo statistiko vpisal 35, Luka 34. Slednji je zbral še 6 skokov, 8 asistenc in ukradeno žogo. Po 12 točk sta dosegla Hardaway Jr. in Jones Jr.

Prvi strelec dvoboja je bil sicer Edwards, ki je zbral 36 točk. Towns je vknjižil 24 točk, Reid 15, Gobert 9 (17 skokov).