Turizem po starem šele čez dve leti

Lansko leto, še vedno zaznamovano z epidemijo, je bilo sicer za slovenski turizem bolj blagodejno kot leto 2020, a predpandemične številke turistov bomo najbrž dosegli šele v letu 2024 ali pozneje. Lani je sicer slovenski turizem zabeležil za tretjino več prihodov in za dobro petino več nočitev turistov kot v letu 2020. Največ nočitev so ustvarile gorske občine.

Med bolj obiskanimi lepotami je bil lani tudi slap Kozjak.  Foto: Neva Blazetič
Med bolj obiskanimi lepotami je bil lani tudi slap Kozjak.  Foto: Neva Blazetič

SLOVENIJA > Statistika je preštela, da smo lani v Sloveniji zabeležili štiri milijone turističnih prihodov in več kot 11 milijonov turističnih prenočitev oziroma za 31 odstotkov več prihodov in za 22 odstotkov več prenočitev kot v enakem obdobju leta 2020.

Podatki so sicer boljši kot leto prej, vendar še vedno bistveno pod ravnijo leta 2019 in v obeh primerih za približno tretjino nižji. “Številne destinacije in produktna združenja v slovenskem turizmu poročajo o dobrih rezultatih v letu 2021, k čemur so pomembno prispevali turistični boni, pa tudi kontinuirana promocija na domačem in tujih trgih,” poudarjajo v Slovenski turistični organizaciji. Se je pa slovenski turizem od srede oktobra 2020 soočal z zaprtjem nastanitvenih obratov, kar je ključno vplivalo na rezultate leta 2020.

Po podatkih svetovne turistične organizacije med glavnimi potovalnimi trendi tudi v letošnjem letu ostajajo velik pomen domačega turizma in potovanja v bližini doma, aktivnosti na prostem, produkti, ki temeljijo na naravi in podeželski turizem.

Počasno pobiranje

Sicer je pandemija podobno prizadela ves svetovni turizem, ki se šele pobira. Po podatkih Svetovne turistične organizacije (UNWTO) je bila lani zabeležena štiriodstotna rast turizma. So pa mednarodni turistični prihodi še vedno na 72 odstotkov nižji ravni kot v predpandemičnem letu 2019.

Za letošnje leto so sicer napovedi svetovne turistične organizacije boljše, a na raven pred covidom naj bi se turizem vrnil šele leta 2024 ali celo pozneje.

Med tujimi turisti je bilo lani na domačih tleh sicer največ nemških, nato pa avstrijskih, italijanskih, čeških turistov... So pa lani še vedno prevladovali domači gostje. Ti so namreč ustvarili 2,1 milijona turističnih prihodov in 6,4 milijone turističnih prenočitev. Kar pomeni, da je bilo razmerje med domačimi in tujimi gosti 57 odstotkov proti 43 odstotkov. To je bila skoraj zrcalna slika od tiste pred epidemijo, saj so v letu 2019 na slovenskih tleh z nočitvami prevladovali tuji turisti (73 odstotkov).

Takšno razmerje opažajo tudi v občinah Bovec, Tolmin, Kobarid in Kanal ob Soči, kjer se počasi vračajo na turistične tirnice iz leta 2019. Lani so zabeležili okvirno 800.000 nočitev, med najbolj obiskanimi točkami pa so bili poletni obisk Kanina, obisk slapa Kozjak in Tolminskih korit. Kot je pojasnil direktor Zavoda Dolina Soče Viljam Kvalič, so prevladovali tuji gostje, teh je bilo 68 odstotkov. “Slika je bila ravno obratna kot v covidnem letu 2020. V preteklosti je bilo razmerje podobno sedanji situaciji, kar nam po svoje ustreza, saj vidimo, da se vračamo v normalne okvirje,” poudarja Kvalič.

S tem sicer ne želi podcenjevati domačega gosta, ki jim je med epidemijo pravzaprav rešil sezono. Tudi z boni. “Predvidevam pa, da je letos nižji odstotek Slovencev, ker se je veliko rezervacij naredilo že maja in junija, turistični boni pa so prišli nekoliko pozneje, ko je bilo že veliko zasedenega.” Kvalič sicer poudarja, da tudi glede obiska tujcev minula leta niso bila običajna. “Tuji turisti so prihajali, ker so lahko prišli z avtomobili, ker so vedeli, da bodo lahko potovali, saj letalski prevoz še ni bil zagotovljen. Ni se vedelo, pod kakšnimi pogoji se lahko dlje potuje. Mi smo uspeli ustvariti pogoje, da je bila ta destinacija prepoznana kot varna.”

Največ nočitev v gorah

Po podatkih STO je bilo sicer lani največ turističnih prenočitev - kar 30 odstotkov vseh - ustvarjenih v nastanitvenih obratih v gorskih občinah, sledile so obmorske občine (24 odstotkov) in zdraviliške občine (23 odstotkov). Kot so pred kratkim poudarili v Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper je lani turistično destinacijo Koper obiskalo rekordno število obiskovalcev. Po podatkih turistične takse so zabeležili dobrih 109.00 tisoč prihodov (v letu 2020 dobrih 76.000, leta 2019 pa dobrih 99.000) in skoraj 327.000 nočitev.

Na destinaciji Zeleni Kras, ki pokriva področje dela Primorske in Notranjske, pa so od januarja do novembra lani zabeležili 68.989 prihodov gostov, ki so izvedli 119.707 nočitev. Podatki so v primerjavi z letom 2020 sicer boljši, v primerjavi s predpandemijskim obdobjem pa beležijo 50-odstotni upad prihodov in nočitev v regiji.

Večino nočitev in prihodov so še vedno prispevali tuji gostje, sicer pa jih je največ bilo v Postojni. Velik porast pa je zabeležila pivška občina, je pojasnil Dejan Iskra iz RRA Zeleni Kras. K temu sta prispevala nova kampa z nastanitvami, pa tudi ponudba produktov, kot so park vojaške zgodovine, center velikih zveri, krajinski park. Dober je bil tudi obisk butičnih produktov, kot je denimo opazovanje medveda, kjer so beležili podobne rezultate kot v predkoronskih časih.


Najbolj brano