3 razlogi, zakaj se odrasli otroci težko osamosvojijo

29. 3. 2024
Deli
3 razlogi, zakaj se odrasli otroci težko osamosvojijo (foto: shutterstock)
shutterstock

Razlogov za stisko mladih odraslih s takšnimi težavami je lahko več. Pomembno je opozoriti, da je situacija vsakega odraslega otroka edinstvena. Vendar pa strokovnjaki pravijo, da so na podlagi svojih izkušenj pri delu s starši opazili tri pogoste razloge.

1. Strah pred neuspehom in perfekcionizem

Odrasli otroci, ki se soočajo s težavami, se morda bojijo neuspeha do te mere, da se izogibajo tveganjem ali sprejemanju odločitev. Pritisk, da morajo biti popolni, jih lahko ohromi in jim prepreči, da bi naredili potrebne korake k neodvisnosti. Ta strah lahko vzbudijo dejavniki, kot so družbena pričakovanja in pritiski staršev.

Odraslim otrokom, ki se soočajo s težavami, strah pred neuspehom preprečuje, da bi se naučili dveh najpomembnejših veščin v življenju: umirjanja in reševanja problemov. Ti življenjski veščini sta izjemno pomembni, kajti ko lahko uravnavamo svoja čustva in začnemo iskati načine za reševanje problemov, lahko opustimo zavajajočo potrebo po perfekcionizmu.

Preberite še: Kako prepiri staršev v resnici vplivajo na otroka?

2. Imajo starše, ki so preveč zaščitniški in jih čustveno zlorabljajo 

Eden izmed velikih problemov je nedvomno čustveni incest med otrokom in staršem, v katerem otrok zadovoljuje čustvene potrebe enega od staršev, ker starša nimata funkcionalnega partnerskega odnosa. 

Čustveni incest je oblika zlorabe, pri kateri starši svoje otroke obravnavajo kot romantične partnerje. Ti starši pričakujejo, da bodo njihovi otroci zadovoljili njihove čustvene potrebe na način, ki bi ga morala zadovoljita druga odrasla oseba - partner. Če se odrasel otrok želi osamosvojiti ali oddaljiti od starša, ga preplavijo močni občutki krivde, ki mu preprečujejo, da bi šel svojo pot. 

Prav tako starši, ki še naprej posegajo v življenja svojih odraslih otrok, sprejemajo odločitve zanje in jih ščitijo pred izzivi, ovirajo razvoj bistvenih življenjskih veščin. To lahko povzroči pomanjkanje odpornosti in sposobnosti reševanja problemov pri odraslih otrocih, ki se soočajo z izzivi resničnega sveta. Hkrati pa dajo odraslemu otroku jasno sporočilo: da niso zaupanja vredni. 

Preberite še: Obtičali smo v starosti, v kateri smo prejeli najmanj ljubezni

3. Pomanjkanje finančne pismenosti

Mnogo mladih odraslih, ki so izgubljeni, morda nima osnovnega razumevanja proračuna, varčevanja, investiranja ali upravljanja s kreditom. Brez teh veščin se lahko soočajo s težavami pri učinkovitem upravljanju s financami, kar vodi do odvisnosti od staršev. Toda večina strokovnjakov verjame, da ne moremo imeti močnega duševnega zdravja brez močnega finančnega zdravja. S finančnim zdravjem ne mislijo bogastva, temveč znanje, kako biti finančno dovolj priskrbljen, da to ne povzroča hudih stisk. 

Zaključne misli

Pomembno je prepoznati, da so ti razlogi pogosto medsebojno povezani in da lahko posamezni primeri vključujejo kombinacijo različnih dejavnikov. Poleg tega lahko zunanji dejavniki, kot so gospodarske razmere, trg dela in družbena pričakovanja, prav tako igrajo vlogo pri sposobnosti mladega odraslega, da postane samostojen. Reševanje teh izzivov lahko vključuje kombinacijo čustvene podpore, izobraževanja in spodbujanja neodvisnosti v podpornem okolju.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja