Slovenci se niso uspeli tretjič uvrstiti v četrtfinale evropskega prvenstva. Foto: Sandi Škvarč

Slovenci, ki so v četrtfinalu igrali že v letih 2014 in 2018, so bili prvič na tem evropskem prvenstvu v vlogi favorita. Na uvodnih dveh tekmah so remizirali s Kazahstanom (4:4) in Italijo (2:2), tokrat pa jim igra ni stekla. Finci so se disciplinirano branili in čakali na kakšno napako Slovenije. Dočakali so jo v 33. minuti. Po zaostanku so bili Slovenci preveč nervozni, igra brez vratarja Nejca Berzelaka ni stekla, podaje so bile prepočasne. Slovenija je na peti medsebojni tekmi izgubila prvič.

Sorodna novica Taktični načrt za Fince je pripravljen

V prvem polčasu mreži mirovali
Obe izbrani vrsti sta tekmo začeli dokaj previdno, priigrali sta si sicer nekaj priložnosti, a nista bili posebej nevarni. Vložek je bil velik in nervoza je bila prisotna, zato igra ni bila tekoča, veliko je bilo prekinitev. Prvi polčas se je končal brez golov, kar se je zgodilo prvič na tekmah tega EP-ja.

Jyrkiäinen spretno preusmeril žogo v mrežo
Finci so dokaj agresivno začeli drugi polčas, že po dobri minuti je Nejc Hozjan preprečil veselje tekmecev, potem ko je vratar Berzelak zapustil vrata. Slovenija je hitro postala nevarnejša. Igor Osredkar je v 25. minuti streljal preveč po sredini iz ugodnega položaja. V 33. minuti so debitanti na evropskih prvenstvih povedli. Po strelu od daleč je Juhana Jyrkiäinen žogo s trebuhom spretno preusmeril v mrežo.

Sorodna novica Čujec: Na Fince se moramo dobro pripraviti predvsem v glavah

Vratar Savolainen zatresel prazno mrežo
Slovenska vrsta je takoj zatem poskusila z igro brez vratarja, kar ji ob prepočasnem kroženju žoge ni prineslo izenačenja. Finski vratar Juha-Matti Savolainen je pet minut pred koncem iz svojega kazenskega prostora poslal žogo prek celotnega igrišča v prazno mrežo za 2:0.

Hozjan edini strelec za Slovenijo
Dve minuti pred koncem je Sloveniji novo upanje prinesel Nejc Hozjan, ko je zadel z nizkim strelom s približno devetih metrov za 1:2. Slovenci so v zadnjih dveh minutah znova zaigrali brez vratarja, toda Finci so odbili vse poskuse.

Finci se bodo v četrtfinalu v ponedeljek pomerili z evropskimi in svetovnimi prvaki Portugalci, tekmec Kazahstancev pa bodo Ukrajinci.

Zadetki s tekme Slovenija – Finska
Finski selektor Mićo Martić, ki zelo dobro pozna Slovence, je pripravil sijajno taktiko. Foto: EPA

Hrvat Martić odlično vodi Fince
Finska je sicer debitant na evropskih prvenstvih, a je nesporna prva sila severa Evrope v dvoranskem nogometu, ki se je izjemno razvila pod taktirko Mića Martića. Hrvaški strateg zelo dobro pozna Slovence. V nasprotju s Kazahi in Italijani Finci ne stavijo na naturalizacijo Brazilcev in se lahko pohvalijo z vse močnejšim domačim prvenstvom.

Finska je trenutno 14. reprezentanca Evrope, osvojila je zadnjih šest nordijskih pokalov, kjer igrajo z Dansko, Norveško in Švedsko. Selektor Martić vodi Fince vse od leta 2013 in je zaslužen za izjemen vzpon reprezentance, a celoten šport je uspešnica zadnjih let v državi – Finke so med najboljšimi osmimi ženskimi izbranimi vrstami na celini.

Osredkar: Nismo imeli dovolj poguma, nismo dovolj izzivali sreče

Horvat: Nisem želel preveč tvegati, saj smo imeli aktiven rezultat
"Kot ekipa smo se veselili, zato bomo tudi zdaj skupaj prevzeli odgovornost za tole. Finska je v svojem slogu odigrala fantastično tekmo, za kar ji čestitam. Čestitke pa tudi mojim igralcem za odličen turnir. Pričakovali smo tako tekmo, vedeli smo, da so Finci hitri, čvrsti in izredno dobra ekipa. Nisem pa želel sprva preveč tvegati, saj smo imeli aktiven rezultat. Ko se jim je ena žoga odbila, smo prišli v slabšo pozicijo, kar so na koncu tudi izkoristili. Seveda nam je težko, a življenje gre dalje, pogledali smo si v obraz, smo ekipa. Še enkrat čestitke za cel turnir," je povedal selektor Horvat.

Kristjan Čujec je dodal: "Pri nas ni šlo kaj veliko narobe. Igrali smo, se trudili. Na koncu pa smo težko prihajali do čistih priložnosti, pri zaključku nam je zmanjkalo moči. Pa tudi sodniški kriterij nam ni bil pisan na kožo. To je evropsko prvenstvo, kjer odločajo detajli, pri teh pa smo bili nekoliko površni. Smo se pa že pred tekmo zavedali svoje odgovornosti. Vedeli smo tudi, da sta nam prejšnja tekmeca Kazahstan in Italija zaradi načina igre bolj ustrezala. Lahkih žog proti Fincem je bilo izredno malo, praktično jih ni bilo. Odigrali so dve, tri podaje, potem pa poslali dolgo žogo naprej. To nas je malce ubijalo. Daleč od gola so nas držali."