Pred nogometnim Eurom še prav nobene vročice

Čez sto dni se bo v Nemčiji začelo nogometno evropsko prvenstvo, ki je ob olimpijskih igrah v Parizu vrhunec športnih dogodkov v letu 2024. Javnost pričakuje, da bo nogometno dogajanje v Nemčiji med 14. junijem in 14. julijem pravi praznik tudi zaradi velike naklonjenosti Nemcev do športa. Posebno pa bo tudi za Slovenijo, ki bo drugič igrala na nogometnem Euru. Slovenska vrsta je doslej na EP igrala le leta 2000 na Nizozemskem in v Belgiji, ko je pod vodstvom Srečka Katanca in z glavnim zvezdnikom Zlatkom Zahovićem poskrbela za nogometno norijo na južni strani Alp.

Od obramb Jana Oblaka je v veliki meri odvisen učinek slovenske 
reprezentance.  Foto: MILOS VUJINOVIC
Od obramb Jana Oblaka je v veliki meri odvisen učinek slovenske reprezentance.  Foto: MILOS VUJINOVIC

MÜNCHEN > Po igranju na svetovnih prvenstvih 2002 in 2010 je reprezentanca dolgo čakala na preboj na naslednje veliko tekmovanje. Po več neuspešnih kvalifikacijah ji je minulo jesen le uspelo. Selektor Matjaž Kek, ki je izbrano vrsto vodil tudi na SP 2010, je od novembra 2018, ko je drugič prevzel člansko vrsto, zgradil ekipo, v kateri imajo glavne vloge vratar Jan Oblak, branilec Jaka Bijol, vezist Adam Gnezda Čerin in napadalec Benjamin Šeško.

Moč Slovenije je v ekipi

Toda Kek, ki je po preboju na Euro 2024 podaljšal pogodbo z Nogometno zvezo Slovenije vsaj do novembra 2025, in tudi drugi v reprezentanci in okoli nje poudarjajo, da je Slovenija lahko uspešna zgolj, če vsi pihajo v isti rog in vsi dajejo svoj maksimum. Moč Slovenije je v ekipi, je bilo slišati praktično od prvih uspehov na mednarodni ravni in to velja še danes. Ekipna moč bo še kako pomembna za boje v zahtevni skupini C, v kateri jo 16. junija v Stuttgartu čaka tekma z Danci, 20. junija v Münchnu s Srbi in 25. junija v Kölnu z Angleži.

“Ne gremo le igrat, gremo tekmovat,” je po decembrskem žrebu skupin poudaril Kek, potem ko so mu kroglice namenile stare znance iz mednarodnih preizkušenj zadnjega obdobja. Na stavnicah je sicer Slovenija pričakovano na zadnjem mestu v skupini, med vsemi udeleženci prvenstva pa zgolj pred Albanijo in Slovaško.

Nasprotnik Slovenije v skupini je prvi favorit

Vlogo prvega favorita stavnice namenjajo prav tekmecu Slovenije Angliji, ki naj bi imela največ možnosti skupaj s Francijo, sledijo pa Nemčija, Španija in Portugalska. Določeno moč slednje bo videti tudi konec marca v Stožicah, ko se bodo Kekovi izbranci v pripravljalni tekmi pomerili prav s Cristianom Ronaldom in druščino.

Portugalci bodo na EP sicer igrali v skupini F s Turčijo, Češko ter še enim tekmecem iz play-offa C, na katerega še čakajo. Preostale skupine: v A so Nemčija, Škotska, Madžarska, Švica, v skupini B, Španija, Hrvaška, Italija, Albanija, v skupini D zmagovalec play-offa A, Nizozemska, Avstrija, Francija ter v skupini E Belgija, Slovaška, Romunija in zmagovalec play-offa B. Po dve najboljši iz vsake skupine ter štiri najboljše tretjeuvrščene ekipe bodo igrale v osmini finala.

Prvenstvo bo ustvarilo 2,5 milijarde

Uefa bo reprezentance finančno podprla in jim skupaj namenila 331 milijonov evrov nagradnega sklada, pri čemer je samo preboj na EP vsaki udeleženki prinesel po 9,25 milijona. Pri Uefi sicer pričakujejo, da bodo z EP s tržnimi prihodki zaslužili približno 2,5 milijarde evrov.

Tekme 17. evropskega prvenstva bodo gostili Berlin (kapaciteta stadiona 70.000), München (67.000), Dortmund (66.000), Stuttgart (54.000), Gelsenkirchen (50.000), Frankfurt (48.000), Hamburg (50.000), Düsseldorf (47.000), Köln (47.000) in Leipzig (42.000). Vsa ta mesta imajo že od prej nadvse primerne stadione za izvedbo turnirja, tako da Nemci niso potrebovali kakšnega astronomskega proračuna za obnovo ali gradnjo objektov. To pa dodatno prispeva k ideji, da bo to najbolj trajnostno usmerjeni nogometni turnir doslej.

Na njem želijo poudarjati tudi okoljsko noto in navijače že pozivajo k javnemu prevozu, ki bo v določenih primerih za imetnike vstopnic brezplačen. Nemško okoljsko ministrstvo je ocenilo, da bo EP 2024 proizvedlo 490.000 ton toplogrednih plinov, od tega jih bodo 400.000 pridelala potovanja navijačev. Ta ocena je sicer precej manjša, kot je bila za SP 2022 v Katarju, ko je znašala 3,6 milijona ton. A ker projekcija za EP 2024 temelji na EP 2016, je možna tudi kakšna napaka, vendar naj bi bile emisije vsekakor bistveno manjše.

Za zdaj brez pretirane vročice v Nemčiji

Nekdanji reprezentant, Koprčan Zlatko Dedić, strelec znamenitega gola v Ljudskem vrtu proti Rusiji za preboj Slovenije na SP 2010, trenutno nastanjen v Frankfurtu, je pojasnil, kaj se v zvezi s prvenstvom trenutno dogaja v Nemčiji. “Presenečeni boste nad odgovorom. Ker se ne dogaja še nič. V Frankfurtu tu in tam vidim kakšen plakat. Razlog za to je po mojem v tem, da ima nemška reprezentanca veliko težav. Tudi največji klub v Nemčiji Bayern preživlja težko obdobje, tako da je veliko medijske pozornosti namenjene temu. Prepričan pa sem, da se bo vročica stopnjevala in bo evropsko prvenstvo v vseh pogledih vrhunsko,” je dejal.

Veliko zanimanje za vstopnice tudi v Sloveniji

V Nemčiji na tekmah, za katere je veliko več povpraševanja kot ponudbe, pričakujejo polne stadione. Nemški ekonomisti so ocenili, da se bo turnirja udeležilo približno 650.000 navijačev iz tujine (skupaj bo za 51 tekem na voljo 2,7 milijona vstopnic), kar naj bi pomenilo dodatnih 250 milijonov evrov za tamkajšnje turistične prihodke.

A ta številka tujih obiskovalcev je najbrž premajhna, saj samo iz Velike Britanije pričakujejo vsaj 500.000 navijačev, številka pa bi po ocenah britanskih in nemških oblasti lahko narasla celo na 800.000. Tudi v Sloveniji vlada veliko zanimanje za EP, kar dokazuje tudi število zahtevkov za vstopnice. Slovenija jih je v drugi fazi dobila po 10.000 za vsako svojo tekmo, zahtevkov zanje pa je bilo kar 344.000.

“Mislim, da je tako, ker naša reprezentanca zaradi svoje igre in značaja žanje veliko simpatij doma in v tujini. Na naših obiskih v tujini nas ves čas opominjajo, kako uspešna je reprezentanca, zato bomo priča rekordnemu obisku. Prepričan sem, da bomo presegli številke iz Amsterdama 2000,” je dejal generalni sekretar Nogometne zveze Slovenije Martin Koželj.

Varnostno vprašanje kot eno ključnih

EP bo potekalo v politično spremenljivih časih z dogajanjem v Izraelu in Ukrajini. Tudi predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je nedavno izjavil, da ga prav varnost najbolj skrbi. Doslej se je že večkrat srečal z nemško ministrico za notranje zadeve Nancy Faeser, vseeno pa je prepričan, da bo vse potekalo brez težav. Precej bolj sproščeni so glede tega pri nemški nogometni zvezi. Tehnični direktor zveze Andreas Rettig meni, da glede varnosti ni treba nikogar skrbeti. Nedvomno pa se bodo povečale potrebe po ostrejših varnostnih pristopih, če bi se skozi dodatne kvalifikacije na EP 2024 uspelo prebiti Izraelu in Ukrajini.


Najbolj brano