Kot so spomnili pri Francoskem inštitutu v Sloveniji, 20. marca povsod po svetu praznujejo mednarodni dan frankofonije. "Države, ki jim je skupen francoski jezik, s tem izkažejo svojo odločenost za skupno delovanje v službi miru, sodelovanja, solidarnosti, trajnostnega razvoja in medkulturnega dialoga," so poudarili. To so, kot so pojasnili, vrednote, ki jih zagovarja 88 držav oziroma vlad članic Mednarodne organizacije za frankofonijo.

Slovenija ima v organizaciji status opazovalke od leta 1999. Vsako leto praznuje dan frankofonije tako, da se pridruži državam članicam Mednarodne organizacije za frankofonijo, ki imajo predstavništva v Sloveniji, in gosti Festival frankofonskega filma, ki bo tokrat zaživel že v 12. izdaji. Letos na festivalu sodelujejo Belgija, Francija, Kanada, Slovenija in Švica.

Festival bo nocoj uvedel film francoskega režiserja Quentina Dupieuxa z naslovom Daaaaaali!, ki ga bodo v Kinodvoru prikazali premierno. Film prinaša zgodbo o mladi novinarki Judith, ki jo čaka intervju s slovitim umetnikom Salvadorjem Dalijem. Kot so zapisali pri Kinodvoru, se v njem francoski mojster absurda Quentin Dupieux "poklanja svojemu idolu v igrivi in nepredvidljivi 'nebiografiji', ki pokaže, da je bila Dalíjeva največja umetnina njegova osebnost".

Festival bo v petek v Kinodvoru ponudil projekcijo filma Strela, ki ga podpisuje režiserka Carmen Jaquier, v soboto bo v Slovenski kinoteki sledila maratonska drama o ljubezenskem trikotniku z naslovom Mama in kurba, ki jo je režiral Jean Eustache.

Na festivalu si bo do 26. marca mogoče ogledati še filme Morje, kot se vidi iz srca režiserk Iolande Cadrin-Rossignol in Marie-Dominique Michaud, Jaz, črnec, ki ga režira Jean Rouch, film Znamenje belgijsko-kongovskega glasbenika, multimedijskega umetnika in filmskega ustvarjalca Balojija ter film Marka Šantića Zbudi me.