Omrežje velike mestne družine: To so pripadniki ...

Nastavite budilke: jasno je, kdaj bo Dallas igral ...

ku
ku
18 08.05.2024 18:13:49

Rožnati Pogačar je malce počival in ni zganjal vragolij

Francoz Benjamin Thomas (Cofidis) je zmagovalec pete etape kolesarske dirke po Italiji od Genove do Lucce.

Etapo v dolžini 178 km je odločil ciljni sprint štirih ubežnikov, v katerem je imel francoski kolesar največ moči. V skupnem vodstvu je ostal slovenski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), ki je etapo sklenil v glavnini.
Drugo mesto je po ciljnem sprintu zasedel Danec Michael Valgren (EF Education - EasyPost), tretji je bil Italijan Andrea Pietrobon (Polti Kometa). Na četrtem mestu je končal še zadnji kolesar iz te ubežne skupine, Francoz Enzo Paleni (Groupama - FDJ).
Pred kolesarji je bila znova precej ravna etape od Genove do toskanskega zgodovinskega mesta Lucca. Večino etape je bilo ravninske, so se pa kolesarji srečali z dvema kategoriziranima vzponoma, vključno z zadnjim okoli 20 km pred ciljem na Montemagno.
Znova je bilo pričakovati, da bodo za zmago obračunali sprinterji, a je imela danes ubežna skupina štirih kolesarjev drugačne načrte. Po uvodni ubežni skupini, ki jo je glavnina ujela več kot 100 km pred ciljem, se je nato oblikovala nova omenjenih štirih kolesarjev. Ti so imeli okoli 50 km pred ciljem 1:10 minute naskoka, zdržali pa so vse do cilja.
V glavnini tokrat resne namere po lovu na ubežnike ni bilo videti. Vodilna skupina je v naslednjih km držala minuto prednosti. Vmes je prišlo sicer tudi do dveh padcev manjših skupin znotraj glavnine, a so favoriti ostali na kolesih. Ubežniki so imeli približno 12 km pred ciljem še vedno 50 sekund naskoka, sedem km do cilja pa 40. Tri km pred zaključkom je že dišalo po zmagi enega izmed njih, saj je bila glavnina še vedno dobre pol minute zadaj.
V ciljnem sprintu je nato slab kilometer pred koncem prvi krenil Pietrobon, a kljub ne takojšnjemu odzivu preostalih treh Italijan ni zdržal do ciljne črte, saj sta ga ujela Thomas in Valgren, Francoz je imel od Danca nekoliko več moči.
Za 28-letnega Thomasa je to deseta zmaga v karieri in prva po skoraj letu dni, Cofidisu pa je privozil šele prvo zmago v letošnji sezoni. Pred tem je bila Thomasova najboljša uvrstitev na Giru zgolj 58. mesto.
Glavnina je na koncu zaostala za 11 sekund, največ moči v sprintu te pa je imel torkov zmagovalec, Italijan Jonathan Milan (Lidl - Trek), pred Avstralcem Calebom Ewanom (Team Jayco AlUla) in Nemcem Philom Bauhasom (Bahrain - Victorious)
Slovenski zvezdnik in nosilec rožnate majice vodilnega na Giru, Pogačar, bo še naprej ostal v vodstvu v skupni razvrstitvi dirke. V današnji etapi je vozil varno v glavnini, kjer je tudi končal, natančneje na 29. mestu.
Po petih etapah ima Pogačar v skupnem seštevku še naprej 46 sekund prednosti pred najbližjim zasledovalcem Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers) iz Velike Britanije in 47 pred Kolumbijcem Danielom Felipejem Martinezom (Bora - hansgrohe).
Od preostalih Slovencev na letošnji italijanski pentlji je današnjo etapo s 97. mestom najvišje sklenil Luka Mezgec (Team Jayco AlUla), ki je zaostal 41 sekund. Jan Tratnik (Visma Lease a Bike) je bil 131. z zaostankom 1:49 minute, Domen Novak (UAE Team Emirates) pa je zaostal nekaj več kot pet minut in bil 152.
Kolesarje v četrtek čaka razgibana šesta etapa, dolga 180 km, med krajema Viareggio in Rapolano Terme. Na poti do cilja jim bodo na poti stali tudi trije makadamski odseki v slogu dirke Strade Bianche, kar bi lahko ustreglo tudi Pogačarju, ki je letošnjo izvedbo te dirke v uvodu sezone tudi dobil.