Cilj dokapitalizacije je zagotavljanje dodatnih ugodnih posojil malim in srednjim podjetjem za omilitev in odpravo posledic energetske krize. Vlada je izvedla tudi nekaj proračunskih prerazporeditev.

Namenska sredstva bo vlada prenesla iz letošnjega državnega proračuna, sklad pa bo prejeta sredstva uporabil za izvajanje finančnih produktov za izboljšanje likvidnosti gospodarskih subjektov z javnim razpisom za ugodno kreditiranje, so na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj zapisali v sporočilu po današnjem zasedanju vladnega gospodarskega odbora.

Upravičenci do pomoči so mala in srednje velika podjetja, ki se spoprijemajo z negativnimi posledicami zadnje energetske krize in posledične draginje, pri čemer bodo imela prednost tista podjetja, ki bodo sredstva usmerila v dejavnosti za obvladovanje porabe oz. izgub energije, bodisi v obliki energetskega pregleda, študije ali elaborata bodisi vlaganj v energetsko učinkovitost, so pojasnili na ministrstvu.

Vlada je na današnji seji odbora za gospodarstvo odločila tudi o prerazporeditvah pravic porabe v letošnjem državnem proračunu, ki so med drugim povezane z ukrepi draginje ter odpravljanjem in blaženjem posledic ujme lani avgusta.

Med drugim bo ministrstvo za finance na vladno službo za obnovo po poplavah in plazovih razporedilo sredstva splošne proračunske rezervacije v vrednosti 143.000 evrov. S tem bodo zagotovljena sredstva pred začetkom postopka javnega naročila za projektiranje in izvedbo gradbenih del pri nadomestnih in nadomestitvenih gradnjah po poplavah.

Ministrstvo za finance bo sredstva splošne proračunske rezervacije razporedilo tudi na ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, in to v vrednosti 573.294 evrov. Denar bo namenjen financiranju nadomestil dobaviteljem električne energije zaradi regulacije cen za obdobje od novembra do decembra 2023.

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pa je medtem na ministrstvo za okolje, podnebje in energijo prerazporedilo pravice porabe v vrednosti 24 milijonov evrov. Kot so zapisali na ministrstvu za finance, se namreč pri izvajanju ukrepov za blaženje draginje kažejo spremembe v potrebnih sredstvih na posameznih ukrepih pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen energentov. Sredstva so namenjena izplačilu nadomestil dobaviteljem električne energije in zemeljskega plina za november in december lani.