Le z rokavicami

Voda v jezeru na Goričkem tako onesnažena, da se je ne smete niti dotakniti

E. J.
23. 8. 2022, 21.12
Posodobljeno: 23. 8. 2022, 21.27
Deli članek:

Priljubljeno Ledavsko jezero je tako onesnaženo, da je tamkajšnja ribiška družina prepovedala vsak stik z vodo, razen v rokavicah – kriva pa je pretirana uporaba pesticidov.

Javni zavod Krajinski park Goričko
Za tako zelo slabo stanje Ledavskega jezera naj bi bili krivi slaba učinkovitost čistilnih naprav in pretirana uporaba pesticidov s strani kmetovalcev. Nekaj rib je tudi poginilo.

Jezero bo do nadaljnjega zaprto za ljubitelje ribolova, poročajo na portalu Sobotainfo. Voda je oporečna zaradi cvetenja jezera, kar je posledica prisotnosti nevarnih cianobakterij. To so z meritvami ugotovili raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo, ki so prebivalcem odsvetovali kopanje in uživanje rib iz Ledavskega jezera, v ribiški družini pa so prepovedali ribolov. Da se vsako leto soočajo z enakimi težavami, je za Sobotainfo povedal predsednik Ribiške družine Murska Sobota Aleš Horvat in dodal, da k onesnaženju jezera pripomorejo tudi slaba učinkovitost čistilnih naprav in pretirana uporaba pesticidov s strani kmetovalcev. O situaciji je poročal tudi Javni zavod Krajinski park Goričko, ki je že na začetku meseca pozval ljudi, da se v jezeru naj ne kopajo in naj ne uživajo rib iz njega.

Rokavice ter temeljito pranje in razkuževanje rok ob stiku z vodo

Nekaj rib je poginilo, sicer pa je ribiška družina že pred časom ljudem prepovedala priti v stik z vodo iz Ledavskega jezera – priporočili so celo nošenje rokavic ter temeljito pranje in razkuževanje rok ob stiku z onesnaženo vodo, saj da je za človeka lahko nevarna.
Ledavsko jezero, imenovano tudi Kraško jezero, je umetno akumulacijsko jezero na reki Ledavi. Jezero leži na nadmorski višini 234 metrov na območju vasi Ropoča in Krašči v Krajinskem parku Goričko in je pomembna naravna znamenitost v Krajinskem parku Goričko. Vode reke Ledave in potoka Lukaj so bile zajezene z namenom, da bi zavarovali nižje ležeče vasi in Mursko Soboto pred poplavami. Pregrada je visoka 10 metrov, površina jezera pa meri okoli 200 hektarov. Ledavsko jezero je nastalo ob koncu 70-ih let 20. stoletja in velja za priljubljeno znamenitost in izletniško točko.