"Ocenil sem, da so izpolnjeni vsi potrebni pogoji in da je tekst pogodbe tak, da ga lahko podpišem," je dejal Igor Kadunc. Foto: BoBo

"Denar za letošnje leto je zagotovljen. Žal ga bo nekaj šlo za stroške pravd, za predčasne odkupe. Ampak vendarle, s pomočjo tega denarja, ki ga je STA dobil, smo na dobri poti. Vsi ti, ki so zaslužni za to, da smo prišli do sem, vedo, da je to tudi njihova zasluga," je na novinarski konferenci dejal v. d. direktorja STA-ja Igor Kadunc. Ob tem se je zahvalil tudi vsem, ki so prispevali sredstva v okviru akcije Društva novinarjev in s tem STA-ju pomagali prebroditi najbolj krizne trenutke, kot zaslužnega za premik, pa je označil tudi prejšnjega direktorja agencije Bojana Veselinoviča.

Kadunc je sicer dejal, da mora biti za podpis vsake pogodbe volja dveh strani. "Lahko sta si še tako blizu, ampak če ni dogovorjeno vse, do podpisa ne pride. Prejšnji petek so se očitno zvezde tako postavile in tudi napor na obeh straneh, da smo prišli do rešitev, ki so sprejemljive za obe strani," dejal Kadunc, ki je vodenje STA-ja prevzel 31. oktobra.

Poudaril je, da je bilo v pogodbi med STA-jem in Ukom nekaj ključnih stvari spremenjenih v obojestranskem dogovoru. V pogodbi tako ni avansa, kot pojasnjuje Kadunc, gre zgolj za ureditev razmer, ki so se odvijale zadnja dva meseca, ne pa tudi stanja pred tem. "Ker gre samo za dva meseca, smo privolili v določene kompromise," je pojasnil in dodal, da se je moral kot direktor predvsem izogniti stečaju.

Sorodna novica Podpisana pogodba med Ukomom in STA-jem. Agencija bo prejela 2 milijona evrov za letos.

Prvih 150 tisoč evrov že nakazanih

Kadunc in Urbanija sta pogodbo o opravljanju javne službe STA-ja v letošnjem letu podpisala v ponedeljek. Kot je v izjavi za medije povedal Urbanija, je s pogodbo, ki temelji na zakonu o STA, opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt.

Kot je na tiskovni konferenci povedal Kadunc, so bile v petek na sestanku z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo dogovorjene tri ključne zadeve. Ukom bo tako pripoznal zahtevke STA-ja od začetka leta in naročil državnemu odvetništvu, da pripravi sodni dogovor, da bo STA dobil plačane štiri zahtevke v celoti in takoj, ko bo mogoče. "To je se že ureja, na sodišču je izražena volja obeh strank, sodišče mora napisati formalni nalog in se to realizira. Gre za štirikrat 169 tisoč evrov," je pojasnil Kadunc.

Dogovorjeno je bilo tudi, da bo STA prek državnega odvetništva umaknil tudi tiste ugovore zoper izvršbe za tri terjatve, ki jih je odprodal dvema podjetjema. "Tudi te bodo poplačane in bo tudi to rešeno. Iz tega naslova potem ni več tožb," je pojasnil direktor.

Obe strani sta se dogovorili še, da je zahtevek, kot je bil narejen za avgust, korekten in bo denar nakazan. "Včeraj smo dobili nakazan prvi obrok, skoraj 150 tisoč evrov. Enako računamo, da bo z zahtevkom za september in oktober, tako da bomo tudi to lahko uredili," je dejal Kadunc in dodal, da bo podobno tudi z zahtevki za zadnja dva meseca v letu.

Kadunc je dodal, da STA ob tem ne bo umaknil tožbe na izpodbijanje uredbe. "Ta tožba ostaja in bo sodišče odločilo, ali so naši argumenti, ki smo jih podali, pravi, da bi se nekatera določila, ki jih imamo za sporna, v uredbi morala spremeniti ali ne upoštevati," je dejal.

Bruselj bo še naprej pozorno spremljal položaj STA-ja

"Nacionalne oblasti morajo zagotoviti tudi popolno ohranitev neodvisnosti STA-ja," je po podpisu pogodbe o opravljanju javne službe STA-ja iz Bruslja sporočila Evropska komisija. Kot je izpostavil njen govorec na področju pravosodja, enakosti in vladavine prava Christian Wigand, je zdaj, ko je zaostalo financiranje deblokirano, treba posebno pozornost nameniti pogojem v povezavi s financiranjem.

"Položaj bomo še naprej zelo pozorno spremljali, tako z vidika finančne vzdržnosti kot z vidika neodvisnosti agencije," je še poudaril. Ob tem je spomnil, da so v komisiji že večkrat opozorili, da je slovenska vlada dolžna zagotoviti ustrezno financiranje Slovenske tiskovne agencije.

Problematika tržne prodaje fotografij

Kadunc je ob tem poudaril težave, ki ostajajo na mizi. Poleg uredbe, po njegovih navedbah ostaja sporno, koliko naj bi STA delal za javno službo, ki je brezplačno na voljo vsem. "Ukom stoji na stališču, da je tako prav, da se ugotavljajo stroški na vsako storitev, vsak povzetek novice, in na podlagi tega naj bi se določila cena, ker naj bi za nas veljala celo določila o javnih gospodarskih službah kot za kakšno kanalščino ali kaj podobnega," je dejal Kadunc, ki je kot najbolj problematične označil predvsem fotografije.

"Kakor koli obračamo zakon o STA-ju, o fotografijah najdemo samo to, da je to del javne službe. Ni navedene tržne dejavnosti," je dejal Kadunc in dodal, da tržno prodajanje fotografij sicer v preteklosti ni bilo problematično, zdaj pa se je tolmačenje zakona spremenilo.

"STA je to delal devet let, bila so poročila, revizije, skupščine v DZ-ju in nihče ni temu nasprotoval, in to je celotni argument in v štirih delovnih dneh se ga ne da premakniti," je pojasnil Kadunc, ki ob tem opozarja, da če bo država kot lastnik STA-ju prepovedala zaračunavati za fotografije, bo treba nujno nadomestiti izpad. "Če bodo zahteve enake tudi drugo leto, bo nastal izpad v znesku okoli 300 tisoč evrov. STA nikoli ni imela pomembnega dobička. Ni neke rezerve, da bi lahko pokrili izpad samo s pridnim delom. Kako bomo to rešili, ostaja odprto," je dejal.

"Mislim, da se kakovostno novinarstvo ne more šteti po številu povzetkov. Kakovostno novinarstvo se šteje po kakovostnih prispevkih. Včasih se za neko kakovostno delo porabi pol dneva, včasih en teden, včasih se dela tudi en teden, pa ni članka. To je delo STA-ja, da dela kakovostno delo, in želim, da se to v prihodnje uredi, tudi s spremembo zakona, če je treba," je dejal Kadunc. Foto: MMC RTV SLO/Foto: BoBo

Decembra bi se izzivi prelevili v nepremostljive težave

"Nekateri se čudijo, kako lahko STA sploh še deluje," je dejal Igor Kadunc. Če ne bi prišlo do dogovora z Ukomom, bi po njegovih navedbah že decembra zmanjkalo denarja za plače, ki se izplačujejo za nazaj – gre za približno 250 tisoč evrov. V decembru bi moral STA, če bi Ukom še naprej zavračal plačilo, po Kadunčevih besedah poravnati prvo prodano terjatev in potem še dve v januarju, vsako po 169 tisoč evrov.

"To smo morali opravljati z izvršnico, torej bi tako dobili blokiran račun in še na nepremičnino bi se vpisali. Ko bi se to zgodilo, bi nastopil problem – tudi če bi ravno v tistih dneh dobili kakšno donacijo za plače od hvalevredne akcije Društva novinarjev, bi bil ta denar zaplenjen," je dejal Kadunc in pojasnil, da dodatnega denarja praktično ni bilo mogoče dobiti.

Kakšen kompromis sta dosegla Kadunc in Urbanija?

Nujno polnjenje kadrovskih lukenj

"Najti bomo morali rešitev, da ne samo preživimo, ampak se razvijamo. To pomeni, da pridemo vsaj na raven, kot je bil pred odhodi. Zato se potrebuje denar," je o načrtih za prihodnost dejal Kadunc, ki poudarja, da izzivov ne manjka. Opozoril je, da je agencijo v zadnjem letu zapustilo 15 ali več zaposlenih. Zaradi varčnega poslovanja in dobrega dela na komercialnem področju bo STA sicer po prejemu nakazil od vlade v prihodnje leto šel z določeno rezervo.

"Znotraj tega bi pa morali takoj začeti iskati kadre, ki so res najbolj manjkajoči. To je stvar poslovnega načrta, ki ga bomo že v osnutku nesli na Ukom. Ukom je na eni strani predstavnik lastnika in na drugi tisti, ki nam sofinancira javno službo. Če si v isti osebi razdvojen, bi znal biti problem," je dejal Kadunc.

V. d. direktorja ob tem upa, da bo v kratkem rešena tudi širša problematika glede financiranja STA-ja. "Položaj je zdaj saniran, ni pa rešen. Upam, da bomo vsi skupaj, predvsem tudi zaradi dolga do vseh teh, ki so omogočili, da smo danes tukaj, lahko uredili zadeve. Čaka nas še veliko dela, pred nami je še kar nekaj izzivov, vesel bom, če se bom tega lahko še naprej loteval," je zaključil Kadunc.