Foto: Barbara Čeferin
Foto: Barbara Čeferin

Gre za inscenacijo leta 1982 izdanega Zupanovega romana Levitan v koprodukciji kostanjeviške galerije. Pri projektu sodeluje tudi Cankarjev dom. Predstava je nastala v soavtorstvu z Evo Mahkovic, ki podpisuje dramatizacijo.

Levitan je zaporniški roman z avtobiografskimi prvinami pisatelja Vitomila Zupana, zato bodo predstavo uprizorili v kletnih prostorih, ki spominjajo na ječo. Roman pripoveduje o političnem zaporniku in velja za eno prvih slovenskih del, ki obravnavajo zaporniško tematiko. Poleg avtobiografskosti je tudi izrazito erotičen. Roman je leta 1982 prejel Župančičevo nagrado.

Foto: Barbara Čeferin
Foto: Barbara Čeferin

V središču predstave je Jakob Levitan in cel obod dogodkov, zgodb in prebliskov iz predhodnega življenja glavnega junaka romana. "Inscenacija bo kinematična in skoraj filmska, iskali bodo osnovne atribute estetskega učinka v pravzaprav melodrami oziroma melodrami nekoga, ki je dejanski heroj," je ob napovedi letošnje sezone APT-ja povedal Berger.

Marcel Štefančič je ob predstavi spomnil na zapis hrvaškega pisatelja Miljenka Jergovića, ki je ocenil, da je bil Levitan ena od kultnih knjig punkerske in novovalovske mladine, ki ji je "imponirala Zupanov noro pogumni upor proti sistemu" in njegov antikomunizem.

"Nujno je treba pojasniti, da je bil pomen tega pojma takrat drugačen, kakor je danes, in da je zajemal vse, kar bi moglo škandalizirati Partijo, bodisi objavljanje prepovedanih resnic ali širjenje prostora svobode in premikanje obzorij proti Zahodu, a tudi proti Vzhodu," dodaja Jergović.

Foto: Barbara Čeferin
Foto: Barbara Čeferin

V kletnih prostorih Galerije Božidar Jakac bodo nastopili Borut Doljšak, Barbara Ribnikar, Gregor Čušin, Jana Menger, Gregor Podričnik, Primož Petkovšek, Mila Peršin, Timotej Novaković, Mario Dragojević, Sebastjan Starič in Janez Hočevar.

Avtorji uprizoritvene predloge so Matjaž Berger, Eva Mahkovic in Mitja Sočič. Glasbo je napisal duo Silence, koreografija je delo Gregorja Luštka, kostumografija Petra Movrina in Metoda Črešnarja. Za scenografijo je poleg Bergerja poskrbel Simon Žižek, za spremljevalni video pa Iztok H. Šuc in Gašper Vovk.

Foto: Barbara Čeferin
Foto: Barbara Čeferin