Proteste je pripravila glavna opozicijska stranka, desna VMRO-DPMNE, ki je bila v preteklosti vrsto let na čelu države. Foto: Reuters
Proteste je pripravila glavna opozicijska stranka, desna VMRO-DPMNE, ki je bila v preteklosti vrsto let na čelu države. Foto: Reuters

Protestniki so nosili makedonske zastave ter transparente s kritikami na račun zdajšnje vlade pod vodstvom socialdemokratske stranke SDSM.

Opozicijska stranka VMRO-DPMNE poziva k predčasnim volitvam, odkar je vlada leta 2018 z Grčijo rešila dolgoletni spor o imenu države, s čimer je odpravila resno oviro na poti k njenemu članstvu v EU-ju in Natu. VMRO-DPMNE dogovoru ves čas nasprotuje.

V skladu s Prespanskim sporazumom se je Makedonija preimenovala v Severno Makedonijo, s tem pa so ugodili zahtevi Grčije, da se mora ime države razlikovati od sosednje grške pokrajine Makedonije.

Grčija je v zameno umaknila veto na makedonsko vključevanje v EU in Nato.

Makedonski jezik zgolj bolgarsko narečje?

Na sobotnem protestu so visoki predstavniki VMRO-DPMNE kritizirali tudi način, kako zdajšnja makedonska vlada rešuje spor z Bolgarijo. Vse od novembra 2020 pot Severne Makedonije v EU onemogoča prav Bolgarija, spor pa ima korenine v zgodovini in jeziku.

Bolgarija zatrjuje, da je makedonski jezik zgolj bolgarsko narečje ter da poskuša zaščititi pravice etničnih Bolgarov v Severni Makedoniji.

Obe državi si lastita določene zgodovinske dogodke in osebnosti, predvsem iz obdobja Otomanskega cesarstva.