Italijanska premierka je sporazum o sodelovanju podpisala z alžirskim predsednikom Abdelmadjidom Tebbounejem. Foto: Reuters
Italijanska premierka je sporazum o sodelovanju podpisala z alžirskim predsednikom Abdelmadjidom Tebbounejem. Foto: Reuters

"Zaradi velike energetske krize, ki jo doživlja zlasti Evropa, bi Alžirija lahko postala vodilna v proizvodnji, zagotovo afriški, verjetno pa tudi svetovni," je na skupni novinarski konferenci z alžirskim predsednikom Abdelmadžidom Tebbounom v prestolnici Alžir dejala Meloni.

Italijanski energetski velikan Eni je med obiskom z alžirskim partnerjem Sonatrachom podpisal dva sporazuma. Eden od njiju je po besedah Meloni namenjen zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in trajnostnemu razvoju, drugi pa povečanju alžirskega izvoza plina v Italijo in Evropski uniji, razvoju novega plinovoda za vodik in možnostih utekočinjenega plina.

"Skratka, gre za mehanizem energetske mešanice, ki smo ga opredelili kot možno rešitev za sedanjo krizo," je pojasnila premierka. Po njeni oceni bi Italija tako lahko postala "nekakšno vozlišče za distribucijo energije" in se osvobodila odvisnosti od ruskega plina.

Italija bi se morala do zime 2024-25 znebiti odvisnosti od ruskega plina, pa je med obiskom v severnoafriški državi izjavil generalni direktor družbe Eni Claudio Descalzi in dodal, da je sam glede tega optimističen.

Meloni je v Alžiriji spregovorila tudi o pomenu usklajenega pristopa EU-ja glede pomoči podjetjem, da bi ta ohranila konkurenčnost po šoku, ki so ga doživela zaradi naraščajočih cen energije. Kot je dejala, bo Italija to vprašanje izpostavila tudi na naslednjem vrhu Evropskega sveta.

Pred rusko invazijo na Ukrajino je Italija uvozila 95 odstotkov potrebnega plina, od tega približno 40 odstotkov iz Rusije. Dogovor z Alžirijo glede dobave plina Italiji je sicer julija lani sklenil že predhodnik Meloni Mario Draghi.