Tudi povprečna predstava je bila dovolj za zmago s 3:0 po vsega uri in 25 minutah. Veseli malo lastnih slovenskih napak, je pa bilo nekaj zmede pri organizaciji napada, tudi sprejem je občasno šepal. Močnejše reprezentance bi to znale kaznovati, Kamerun pač ne. Foto: www.alesfevzer.com

Začelo se je 20. svetovno prvenstvo v odbojki. Katovice, Gliwice in Ljubljana so prizorišča bojev 24 najboljših reprezentanc. V dvorani Stožice je bila že ob 11. uri zelo privlačna in napeta tekma (Brazilci so s 3:2 premagali Kubo), večerno dogajanje pa je bilo v znamenju slovenske zmage nad fizično močnimi afriškimi podprvaki, ki so na trenutke odigrali zelo dobro, a Slovenija je imela vendarle vse pod nadzorom, razlika v kakovosti je bila očitna, Slovenci so bili v končnicah nizov bolj zbrani. Najučinkovitejši je bil z 18 točkami Tonček Štern.

Tonček Štern je bil z 18 točkami najučinkovitejši, izkazal se je tudi z odličnimi servisi. Foto: www.alesfevzer.com

Proti Francozom bo treba biti bolj sproščen
"Kar težak začetek. Domače svetovno prvenstvo, izpolnjene sanje te generacije ... Morda nas je to malo oviralo na začetku. Nismo bili dovolj sproščeni. A zmagali smo s 3:0, prebili smo led. Gotovo pa še nismo igrali tako, kot smo sposobni. Lahko rečemo, da nismo hoteli vsega pokazati. V tekmo s Francijo bo treba bolj sproščeno. Gremo v nedeljo na vso moč, skupaj z razprodanimi Stožicami. Gledalci bodo pomemben dejavnik za uspeh," je za Val 202 povedal Klemen Čebulj.

Po začetni nervozi gladko dobili prvi niz
Slovenci (v klasični začetni postavi Urnaut, Čebulj, Štern, Kozamernik, Pajenk in Kovačič) so pred 7000 gledalci dvoboj odprli precej nervozno, Kamerun je povedel z 2:5. Slovenski sprejem tudi pri lahkih servisih ni bil na pravi ravni. Ko je začel delovati blok in je stekel tudi servis (as Tončka Šterna za 13:12), je šla ob delnem izidu 4:0 tekma končno v pravo smer. Slovenci – v vseh prvinah so bili boljši – so niz zanesljivo dobili na 19, štiri točke je prispeval Štern. Kamerun je v prvem nizu naredil osem lastnih napak, Slovenija štiri.

Stožice prvi dan še niso bile razprodane (zvečer je prišlo 7000 navijačev, dopoldne le nekaj 100), vseeno pa je bilo vzdušje odlično, v dvorani so tudi gasilci – junaki Krasa. Foto: www.alesfevzer.com

Kar nekaj nihanj v drugem nizu
Ob odličnih servisih Jana Kozamernika je Slovenija drugi niz odprla z vodstvom 4:0 (in 6:2), tekmeci pa so se vrnili z nizom štirih točk. V slovenskem napadu na trenutke ni bilo prave uigranosti, vseeno pa ni bilo težko ohranjati treh ali štirih točk prednosti. Po kamerunskem asu za znižanje na 17:15 je slovenski selektor Gheorghe Cretu prvič vzel minuto odmora. Kamerunu se je uspelo približati le na točko (20:19 in 22:21). 23. točko je priboril Klemen Čebulj, Tonček Štern po novi diagonali 24., vmes je na igrišče za nekaj trenutkov prišel tudi Rok Možič. Pri 24:23 je Cretu še drugič vzel "time out", niz pa se je končal s kamerunsko napako pri servisu.

S Šternom do odločilne prednosti
V tretjem nizu je na mestu podajalca začel Gregor Ropret. Kamerun je imel sprva pobudo (3:6), Slovenija je imela težave pri organizaciji napada in se je skoraj do sredine tretjega niza (11:11) kar malo mučila s tekmeci. Nato je na servis prišel korektor Tonček Štern in prednost je hitro narasla na 15:11. Cretu je priložnost spet ponudil Roku Možiču, Slovenija si je priborila udobno prednost 21:16 in o zmagovalcu ni bilo več dvoma.

Cretu: Kamerun je dobro igral, naredili smo nekaj napak
"Nisem pričakoval ničesar drugega. Pričakoval sem njihovo tveganje od prve točke. To je bila njihova edina priložnost, da ostanejo v igri. Med drugim in tretjim nizom sem rekel fantom, da sem v pretekli sezoni vodil ekipo, proti kateri so vsi v vseh tekmovanjih tvegali vse in nas skušali premagati. Moram reči, da sem bil bolj čustven proti zadnjim ekipam v ligi kot v finalu Lige prvakov tukaj v Stožicah. Kamerun je dobro igral, naredili smo nekaj napak, zaradi česar so ostajali blizu. Brez teh napak bi lahko imeli mirnejšo tekmo," je povedal selektor Slovenije Gheorghe Cretu.

V Ljubljani bo 30 od 52 tekem letošnjega svetovnega prvenstva, tudi štiri tekme osmina finala in dve tekmi četrtfinala. Foto: BoBo

Po Kamerunu sledita Francija in Nemčija
V skupinskem delu kapetana Tineta Urnauta in soigralce čakata še dvoboja proti Franciji (v nedeljo) in Nemčiji (v torek). V izločilne dvoboje napredujejo najboljši ekipi iz vsake skupine in še štiri tretjeuvrščene. Od 3. septembra sledijo izločilni boji v osmini finala. Slovenija bi ob morebitnem napredovanju v Ljubljani igrala do vključno četrtfinala. Želja je jasna: na krilih polnih Stožic v polfinale v Katovice ...

Francozi potrdili, zakaj so med favoriti SP-ja
V skupini D je bila prvi dan SP-ja še tekma Francija – Nemčija (3:0). Olimpijski prvaki so kar zanesljivo (na 22) dobili uvodni niz, v drugem pa so bili v nezavidljivem položaju, saj so Nemci vodili s 17:23. Toda s šestimi zaporednimi točkami so se vrnili. Izjemni Earvin N'Gapeth je z uspešno akcijo znižal na 23:24, Antoine Brizard pa je z blokom izenačil na 24. Francija je niz dobila na 26, ključno točko je (ko je bil na servisu N'Gapeth) dosegla z uspešnim blokom. Tudi v zadnjem nizu si je Nemčija priborila lepo izhodišče (vodstvo z 18:21), toda v končnici so bili znova prepričljivejši Francozi.