gasilec, gasilci
Svet24.si

Novo zažiganje vozil, tokrat v Šiški

1683742182-dsc7277-01-1683742078866
Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne zaslužke. Zakaj jih Klemen Jaklič skriva?

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

To so posledice uživanja alkohola med nosečnostjo

9. 9. 2021; 01.00
Avtor: V.M.
Nosečnica in alkohol

Zarodek ali plod ne more razgraditi alkohola kot odrasla oseba. foto: Profimedia

Alkohol lahko vpliva na rast in razvoj otroka skozi celo nosečnost.

9. septembra obeležujemo Dan fetalnega alkoholnega sindroma, tekom katerega stremimo k spodbujanju nosečnosti brez alkohola ter ozaveščanju o posledicah, ki jih lahko povzroči izpostavljenost še nerojenega otroka alkoholu.

Škodljive so vse vrste alkoholnih pijač

»Pitju alkoholnih pijač se je priporočljivo odpovedati že v času, ko lahko pride do zanositve, saj nosečnost pogosto še ni prepoznana 4 do 6 tednov. Tudi za nosečnico, ki pije alkoholne pijače, ni nikoli prepozno, da pitje opusti. Otrokovi možgani se razvijajo skozi celo nosečnost, zato, prej, ko nosečnica preneha piti, bolj varno bo to za njenega otroka in zanjo,«poudarja mag. Marjetka Hovnik Keršmanc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Posledice izpostavljenosti alkoholu med nosečnostjo:

  • Pitje večjih količin alkohola med nosečnostjo je znan dejavnik tveganja za številne neugodne izide, kot so spontani splavi, mrtvorojenost, zastoj rasti v maternici, nizka porodna teža in nenadna smrt dojenčka. Tveganje za nekatere neugodne izide poveča že izpostavljenost majhnim količinam alkohola.
  • Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom lahko pri otroku povzroči vrsto doživljenjskih stanj, znanih kot motnje fetalnega alkoholnega spektra (FASD). Simptomi FASD lahko segajo od blagih do težkih in lahko različno prizadenejo različne ljudi. Kažejo se lahko kot učne težave, motnje pozornosti, hiperaktivnost ali vedenjske motnje. Najtežja in najbolj znana posledica izpostavljenosti alkoholu pred rojstvom je fetalni alkoholni sindrom (FAS), ki vključuje kognitivne primanjkljaje, značilne poteze obraza, motnje osrednjega živčevja in rasti. Čeprav so možgani organ, na katerega ima alkohol najtežji vpliv, lahko do nepravilnosti pride tudi na srcu, ledvicah, jetrih, prebavnem traktu in endokrinem sistemu. Ker pri večini otrok s FASD tipične telesne značilnosti niso prisotne, govorimo o FASD tudi kot o nevidni motnji, kar lahko vpliva na to, da mnogi posamezniki s FASD ostanejo neprepoznani.
  • Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom je najpogostejši vzrok za kognitivne primanjkljaje pri otrocih, ki jih je mogoče preprečiti. Ocenjeno je, da letno po svetu prizadene 1 do 5 % vseh živorojenih otroku.

    Način življenja obeh staršev v obdobju pred in okoli spočetja ter med nosečnostjo pomembno vplivajo na otrokovo zdravje skozi celo življenje. foto: Dreamstime

    Razvoj otroka in njegova ranljivost ob izpostavljenosti alkoholu v času nosečnosti foto: NIJZ

V času nosečnosti veliko žensk ne pije alkoholnih pijač

V raziskavi, v kateri so strokovnjaki ugotavljali razširjenost pitja alkohola med nosečnostjo po svetu in v posameznih državah, so ocenili, da je v  Sloveniji takih skoraj tri četrtine nosečnic. Raziskovalci ugotavljajo, da se ženske, ki v času nosečnosti ne pijejo alkohola, pogosteje zavedajo škodljivosti alkohola na splošno in vedo, da pitje alkohola lahko pri otroku povzroči trajne in nepopravljive posledice, zdravje svojega otroka pa ocenjujejo kot eno izmed najpomembnejših vrednot. Med razlogi za prenehanje pitja v obdobju načrtovanja nosečnosti in med nosečnostjo so tudi skrb, da bi s svojim pitjem otroku lahko povzročile škodo ter občutki krivde.

Primer mladostnika s FASD (motnje fetalnega alkoholnega spektra) foto: NIJZ

Dobra četrtina (27 %) žensk v Sloveniji naj bi v času nosečnosti pila alkoholne pijače; pogosto prav v začetnih mesecih, ko bodisi še ne vedo, da so noseče, ali pa so mnenja, da v začetnih fazah nosečnosti pitje alkohola otroku ne more škoditi. Med razlogi za pitje alkohola v času nosečnosti ženske še navajajo, da z nepitjem ne želijo razkriti svoje nosečnosti ter so mnenja, da bodo, če bodo prenehale piti alkohol, izgubile pomemben del druženja, sprostitve in socialne povezanosti. Pogosteje pijejo tudi nosečnice, ki se na splošno manj strinjajo z zdravstvenimi trditvami o pitju alkohola med nosečnostjo in so prepričane, da manjše količine alkohola otroku ne morejo škoditi ter da se njim in njihovemu otroku ne more zgoditi nič hudega. Med razlogi za pitje alkohola v obdobju, ko načrtujejo nosečnost, pa navajajo tudi to, da je načrtovanje nosečnosti lahko časovno dolgotrajno.

Vir: NIJZ

9. september - Dan fetalnega alkoholnega sindroma: Nosečnost brez alkohola za zdravje in dobrobit otrok je skupna odgovornost družbe

9. september - Dan fetalnega alkoholnega sindroma: Nosečnost brez alkohola za zdravje in dobrobit otrok je skupna odgovornost družbe foto: dreamstime

prejšnji članek
Prestolnica bogatejša za novo kulinarično poslastico
Kulinarika
Prestolnica bogatejša za novo kulinarično poslastico
naslednji članek
Tomi (Siddharta) prijatelje obvestil, da je okužen in v karanteni
Svet slavnih
Tomi (Siddharta) prijatelje obvestil, da je okužen in v karanteni