Belorusi so se odločili za jedrsko orožje in ruske sile

Beloruski volilci so se na nedeljskem referendumu o ustavnih reformah odločili, da ima lahko njihova država jedrsko orožje in rusko vojsko na svojem ozemlju, obenem pa so 67-letnemu predsedniku Aleksandru Lukašenku omogočili predsedniški mandat vse do leta 2035.

MINSK > Aleksander Lukašenko je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu dovolil, da so ruske enote napadle Ukrajino z ozemlja Belorusije, ki je jedrsko orožje po razpadu Sovjetske zveze predala Rusiji. Ta bo lahko po novem jedrske rakete spet namestila v Belorusiji, to pomeni bliže Evropi.

Britanski Daily Mail medtem poroča, da naj bi Lukašenko odobril napotitev posebnih enot beloruske vojske v Ukrajino na pomoč Rusom, ki oblegajo prestolnico Kijev. Lukašenko je v nedeljo za ruske medije izjavil, da zahodne sankcije silijo Rusijo v tretjo svetovno vojno.

Britanski časnik se pri tem sklicuje na ukrajinske vojaške vire. Udeležba Belorusije bi pomenila veliko širitev spopada in morda tudi znak, da Rusiji v Ukrajini ne gre vse po načrtih.

Daily Mail prav tako poroča, da je Putin v napad na Kijev z namenom umora Volodimirja Zelenskega poslal 400 plačancev iz organizacije Wagner Group, ki so prispeli v Rusijo iz Afrike pred petimi tedni. Organizacijo vodi oligarh Jevgenij Prigožin, ki je tesen Putinov zaveznik. Poleg Zelenskega naj bi bilo na seznamu za likvidacijo še 23 drugih članov ukrajinskih oblasti.

Beloruska državna volilna komisija je sporočila, da je bila volilna udeležba na nedeljskem referendumu 78,63-odstotna, ustavne amandmaje pa je podprlo 65,16 odstotka udeležencev referenduma. Proti naj bi jih bilo le 10,07 odstotka.

Lukašenko je na oblasti od leta 1994, lani pa je s pomočjo ruske vojske zatrl proteste proti njegovi zadnji sporni ponovni izvolitvi leta 2020. Lukašenko je sledil vzoru Putina, ki si je leta 2020 z ustavnimi spremembami zagotovil mandat vse do leta 2036.

Med oddajo glasu na referendumu je Lukašenko dejal, da ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Američani ne bodo mogli skriti v nobenem bunkerju, zaradi česar bi bilo treba konflikt takoj končati.

Belorusija pravi, da je pripravljena na pogovore med Rusijo in Ukrajino

Beloruske oblasti so danes sporočile, da so pripravljene na načrtovane pogovore med Rusijo in Ukrajino, čeprav delegaciji še nista prispeli.

Belorusko zunanje ministrstvo je na facebooku objavilo fotografijo dvorane za pogajanja z dolgo mizo z desetimi stoli na vsaki strani in zastavami treh držav v ozadju.

Ukrajina je v nedeljo sporočila, da je pripravljena na pogajanja z Rusijo na ukrajinsko-beloruski meji blizu Černobila, čeprav je nakazala, da "resnično ne verjame", da bi ta lahko končala rusko invazijo.

Pogovori med ukrajinsko in rusko delegacijo so načrtovani na meji med Ukrajino in Belorusijo, kljub temu da ruske sile Ukrajino napadajo tudi iz Belorusije.

Ti pogovori bodo potekali "brez predpogojev", navaja Ukrajina, ki je zagotovila, da ne namerava "kapitulirati".

Lukašenko, trdni zaveznik Putina, je obljubil, da bodo ruska letala, helikopterji in rakete, nameščeni na beloruskem ozemlju, med prihodom, pogajanji in odhodom ukrajinske delegacije ostali na tleh.

Mirovna pogajanja med Moskvo in Kijevom naj bi se po prvotnih načrtih začela v nedeljo zvečer, vendar je prišlo do zamude. Razlog naj bi bile po poročanju ruske tiskovne agencije Tass logistične težave ukrajinske delegacije.


Najbolj brano