V pakistanski družbi so ženske potisnjene na rob. Foto: AP
V pakistanski družbi so ženske potisnjene na rob. Foto: AP

Še posebej nizkotni pa so spletni komentarji pakistanskih moških.

24-letna Erica Robin, kristjanka iz Karačija, je bila za mis Universe Pakistana izbrana med petimi finalistkami na izboru, ki je potekal na Maldivih. Tekmovanje je organizirala dubajska družba Yugen Group, ki ima franšizne pravice tudi za Miss Universe Bahrain in Miss Universe Egipt.

Kot so sporočili, so iz Pakistana, globoko konservativne pretežno muslimanske države, dobili "izjemno" število prijav. Finale tekmovanja Miss Universe bo potekalo novembra v Salvadorju.

"Dober občutek je zastopati Pakistan. Ne razumem pa, zakaj ves ta pogrom. Mislim, da je to zaradi predstave, da bom paradirala v kopalkah v dvorani, polni moških," je povedala Erica Robin za BBC.

Tisti, ki kritizirajo njeno kandidaturo, pravijo, da zastopa državo, ki si ne želi biti zastopana na lepotnih tekmovanjih, ki so v Pakistanu skrajno redka.

Najbolj znan je izbor Miss Pakistan World, na katerem sodelujejo ženske pakistanskega rodu z vsega sveta. Prvič je potekal v Torontu leta 2002, a so ga leta 2020 preselili v Lahore. Tekmovanje Miss Universe ima 72-letno tradicijo, a še nikdar na njem ni sodelovala pakistanska predstavnica.

Erico Robin so v enem izmed krogov, ki je potekal prek Zooma, vprašali po eni stvari, ki bi si jo želela storiti za svojo državo. "Odgovorila sem, da bi si želela spremeniti to predstavo, da je Pakistan nazadnjaška država," je pojasnila.

Ženske trn v peti patriarhalni družbi

To bi lahko bila kar težka naloga, glede na sovražne odzive na njeno kandidaturo.

So pa nekatere vidne osebnosti v Pakistanu, od manekenk do pisateljev in novinarjev, Erici Robin čestitali. Novinarka Mariana Babar je tako na omrežju X pozdravila Ericino "lepoto in pamet".

Pakistanska manekenka Vaneza Ahmed, ki je spodbudila Robin, naj se loti manekenstva, pa je za Voice of America Urdu povedala: "Če teh mož ne motijo mednarodna tekmovanja z nazivom "Mister Pakistan", zakaj imajo težavo z dosežkom ženske?"

"Smo narod številnih protislovij, ženske in marginalizirane skupine pa nam najbolj stopijo na žulj," je za BBC povedal pisatelj in komentator iz Karačija Rafaj Mehmud.

"Pakistan je po večini avtoritarna država, kar se odraža tudi na strogih patriarhalnih vrednotah, ki jih uveljavlja, tako institucionalno kot družbeno. Erica Robin in nadzor nad njo, ki ga je deležna, je podaljšek tega," je dodal.

Nekoč bari in kabareti, danes pa ...

A Pakistan ni bil vedno tako konservativen. Arhivi hranijo izdaje časopisa Dawn iz 50. do konca 70. let prejšnjega stoletja, v katerem najdemo oglase za kabaretne in tuje trebušne plesalke, ki so nastopale v klubu na nekdanji ulici Elphinstone v središču Karačija.

V te nočne klube so zahajali aktivisti, diplomati, politiki, stevardese in mladi. Tudi hotel Metropole v Karačiju, odprt leta 1951, je slovel po džezovskih nastopih in drugih glasbenih točkah.

A leta 1973 je pakistanski parlament z ustavo razglasil državo za Islamsko republiko, islam pa za državno religijo. Štiri leta pozneje je vojaški voditelj, general Muhamed Zija Ul Hak strmoglavil vlado premierja Zulfikarja Alija Buta, v desetletju, ki je sledilo, pa je bil Pakistan v svoji "drakonski fazi" z implementacijo strogih islamskih zakonov, vključno z javnim bičanjem, drastično spremenjen.

Dnevi nočnih klubov in barov so tako davno minili, hotel Metropole pa je daleč stran od svojega nekdanjega blišča. Nedaleč proč žalostno stoji zapuščena lupina stavbe, ki je bila nekoč predvidena za kazino. A koprnenje po svobodnejšem, strpnejšem Pakistanu ostaja in Erica Robin je samo ena od tistih, ki potiskajo meje sprejemljivega in nesprejemljivega v državi.

Diplomirana ekonomistka vztraja, da ni storila ničesar narobe. "Nobenega zakona ne kršim z zastopanjem Pakistana na tem tekmovanju. Samo svoj delež prispevam k razbijanju stereotipov," je povedala.