Avto
6578 ogledov

Bo vlada omejila moč avtomobilskih žarometov?

Bleščanje žarometov v temi AMZS
Na spletni strani »Predlagam vladi« se je pojavil predlog državljana, da se uzakoni največja dovoljena moč avtomobilskih žarometov. Odzvalo se je Ministrstvo za infrastrukturo.

"Opažam, da se tudi pri nas vse bolj uveljavljajo dosti premočni žarometi, kakršne imajo na primer v ZDA, ki voznike v ostalih avtomobilih povsem zaslepijo. Ščitenje oči pred tolikšno svetlobo ter odvračanje pogleda od ceste, ki temu sledi, imajo lahko nevarne posledice v prometu," je obrazložitev svojega predloga na spletni strani predlagam vladi zapisal državljan.

Odzvali so se na Ministrstvu za infrastrukturo, kjer navajajo Zakon o motornih vozilih, ki veleva, da morajo biti vozila, ki so v cestnem prometu pred dajanjem v uporabo oziroma na trg odobrena, homologirana ali posamično odobrena.

H7 žarnica za avto žaromet | Avtor: Profimedia Profimedia

To pomeni, da morajo biti homologirani ali posamično odobreni tudi sistemi, sestavni deli in samostojne tehnične enote. Med temi deli so tudi posamezni elementi svetlobne opreme vozila, pri katerih morajo biti homologirani svetlobni viri, sama svetilka ali žaromet in tudi njegova namestitev na vozilu. Navedeni homologacijski predpisi torej določajo tudi kakšna je minimalna in kakšna je maksimalna vrednost svetlobnega toka svetilk in sistemov za osvetlitev cestišča. V Če so nameščene svetilke in sistemi za osvetlitev cestišča ustrezni, proizvajalec zanje pridobi homologacijo in na podlagi tega dokumenta se lahko vgrajujejo v vozila in dajejo na trg v vseh državah članicah EU in tudi v drugih državah, ki priznavajo tako podeljene homologacije, razlagajo na ministrstvu in dodajajo, da gre za harmonizirano zakonodajo, zato Republika Slovenija ne more uvesti dodatnih zahtev, saj gre za enotni trg EU, kjer take tehnične ovire niso dovoljene.

Žaromet | Avtor: Pikist Pikist

Dodajajo tudi, da se pri sami uporabi vozil v cestnem prometu vozila preverjajo na tehničnih pregledih za vozila, kjer tudi obstaja harmonizirana zakonodaja EU. Med postavkami tehničnega pregleda je tudi pregled delovanja in usmeritve sistemov za osvetlitev cestišča. "Poleg teh ukrepov pa seveda tehnično ustreznost vozil v cestnem prometu nadzirata tudi Policija in Inšpektorat Republike Slovenije za infrastrukturo. Na podlagi navedenega je torej Republika Slovenija uredila vse potrebno, da so v cestnem prometu ustrezna in varna cestna vozila, opremljena z ustreznimi sistemi za osvetlitev cestišča, oziroma da se neustrezna vozila čim prej popravijo," še pojasnjujejo na ministrstvu.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Avatar Suli
    Suli 10:03 30.april 2024.

    Najboljša rešitev bi bile sveče, a kaj ko se pri gorenju sprošča dim, ki onesnažuje okolje🤣🤔

  • peter4 06:59 29.april 2024.

    Ja za moj mali avtek pa zal ne morem kupiti led zarnic, ceprav jih philips in osram prodajata. A slo zahteva tipski certifikat v katerem mora biti vozilo tocno navedeno, sicer homologacija ne gre skozi. Tako sem po zakonu obsojen ...prikaži večen na h4 petrolejke in menjavo na 6 mesecev. Samo zato ker je moj avto 2 leti starejsi kot je naveden letnik v certifikatu.

  • sandi76 19:22 28.april 2024.

    Raje naj se vlada ukvarja s tem, kako omejiti hitrosti e-skirojev ter kako jih registrirati in zavarovati, da bodo plačevali dajatve tako kot npr. lastniki raznih flexerjev, puchov in podobnih vozilc, ki lahko peljejo največ 25km/h in jih z lahkoto ...prikaži več prehitevajo vsi e-skiroji !