Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo o opravljanju javne službe za preostanek leta

V. d. direktorja Slovenske tiskovne agencije (STA) Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v letošnjem letu. Kot je v izjavi za medije povedal Urbanija, je s pogodbo opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt.

V. d. direktorja Slovenske tiskovne agencije Igor Kadunc (desno) in 
direktor Ukoma Uroš Urbanija Foto: STA
V. d. direktorja Slovenske tiskovne agencije Igor Kadunc (desno) in direktor Ukoma Uroš Urbanija Foto: STA

LJUBLJANA > Uroš Urbanija je v izjavi dejal, da pogodba temelji na zakonu o STA, ki govori o tem, da mora STA objavljati povzetke novic o dogodkih v Sloveniji in svetu v slovenskem in angleškem jeziku, pripravljati mora tudi radijske novice, fotografije z najpomembnejših dogodkov ter v celoti vsebine o manjšinah in slovenski skupnosti v zamejstvu in po svetu.

“In kar je najpomembnejše, vsebine morajo biti brezplačno dostopne vsem pod enakimi pogoji. Upam, da je to pozitivno sporočilo ne le za medije, ki koristijo te vsebine, ampak tudi za vse zaposlene, kajti bilo je nesprejemljivo, da je nekdanje vodstvo STA zaposlene izkoriščalo v obupnih poskusih, da bi se izigravalo zakonska določila,” je dejal Urbanija.

Treba je najti še rešitve za prihodnje leto

Kadunc je v izjavi dejal, da ga veseli, da so uspeli podpisati pogodbo, ki bo “omogočila normalno financiranje in s tem tudi dejavnost STA letos, pa tudi za prihodnje leto nam bo nekaj ostalo”. Obenem je opozoril, da je pred njimi še izziv, da stvari, ki so ostale nedorečene, še rešijo. Pri tem je izpostavil nejasnost zakonskih določb glede storitev fotoservisa. Obenem pa je ugotavljal, da bodo zdaj lahko te izzive naslovili v miru in pripravili ustrezen poslovni načrt za prihodnje leto.

“Mislim, da je v interesu vseh, da imamo dobro javno tiskovno agencijo, ki je podprta zaradi majhnosti trga tudi z javnim denarjem. Naloga ni končana, moramo najti rešitve za prihodnje leto v obojestransko zadovoljstvo,” je dejal Kadunc.

STA sicer letos javno službo opravlja brez državnega plačila. Stečaju se je doslej uspela izogniti tudi s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Kljub temu se je znašla v hudi finančni stiski, zaradi negotovih razmer pa jo je v minulih mesecih zapustilo precej zaposlenih.

Zaposleni: enoletno izčrpavanje nas je drago stalo

Zaposleni na STA sklenitev pogodbe pozdravljajo, obenem pa opozarjajo, da določene rešitve ostajajo sporne “in še vedno menimo, da bi lahko posredno vplivale na uredniško avtonomijo in poslabšale finančni položaj agencije, sploh če bi to pomenilo trajno spremembo poslovnega modela”.

Če se bodo spremembe izkazale za škodljive, bodo vztrajali pri ustreznih popravkih, ki jim bodo omogočili nemoteno in kakovostno delo, so zapisali.

Dodajajo, da je cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, zelo visoka: “Zapustila nas je vrsta odličnih sodelavcev, agonija je ogrozila kakovost agencijskega servisa, ki ga zagotavljamo javnosti, ustavila številne razvojne projekte in nas nenazadnje psihično izčrpala.”

Pčakujejo, da je teh “povsem nepotrebnih pritiskov” zdaj konec.


Najbolj brano