V Londonu bo te dni nepopisna gneča, opozarjajo pristojni. Foto: Reuters
V Londonu bo te dni nepopisna gneča, opozarjajo pristojni. Foto: Reuters

Smrt 96-letne monarhinje je Združeno kraljestvo znova postavilo v središče zanimanja, roke pa si zato manejo tudi turistični delavci. Po navedbah glavne analitičarke pri britanskem turističnem startapu Hopper, Hayley Berg, je povprečna cena hotelske nastanitve v Londonu samo v nekaj dneh po kraljičini smrti poskočila z 244 evrov na noč na 384 evrov na noč.

Mnogi si namreč želijo biti v mestu na dan pogreba – ta bo v ponedeljek – in se na ta način pokloniti pokojni monarhinji, poroča Reuters. In medtem ko je sobo v hotelih srednjega ali nižjega ranga še mogoče dobiti, pa so razkošnejši in dražji hoteli v obdobju med soboto in torkom povsem zasedeni – številne države namreč v London pošiljajo svoje predstavnike oz. delegacije, v London se bodo zgrnili tudi številni domači politiki, gospodarstveniki in predstavniki družbe, da se bodo poklonili kraljici na njeni zadnji poti.

Kot navaja Reuters, so bili prvi razprodani prestižni hoteli Claridge's, the Connaught, The Dorchester in the Berkeley, cene v drugih petzvezdičnih hotelih, ki še imajo proste sobe, pa že zdaj znašajo najmanj 1200 funtov na noč na osebo (slabih 1400 evrov), pri čemer na spletni strani za rezervacijo hotelskih sob HotelPlanner opozarjajo, da se bodo cene do konca tedna najverjetneje še podvojile.

Med bolj obleganimi znamenitostmi Londona te dni je seveda Buckinghamska palača. Foto: Reuters
Med bolj obleganimi znamenitostmi Londona te dni je seveda Buckinghamska palača. Foto: Reuters

Po podatkih so nastanitve v Londonu za prihajajoči konec tedna skoraj povsem zasedene: "Hotelska zasedenost je več kot 90-odstotna," je za Bloomberg dejal ustanovitelj in predsednik uprave HotelPlannerja, Tim Hentschel, in dodal, da je ta čas v letu v povprečju okoli 75-odstotna.

Hentschel ob tem ljudem, ki bi radi prišli v London, pa ne najdejo proste sobe niti na širšem območju britanske prestolnice, svetujejo, naj raje rezervirajo sobo v bližini Windsorja ali katerega izmed letališč, saj bo vožnja do središča Londona v vsakem primeru dolga, cena nastanitve pa morda ne tako visoka. Kot ugotavljajo pri HotelPlannerju, so namreč večino rezervacij opravili tujci.

Sorodna novica Dolge vrste čakajočih v Edinburgu se želijo posloviti od kraljice Elizabete II.

Britansko notranje ministrstvo je sicer že izdalo opozorilo prebivalcem in turistom glede pričakovane gneče v širši okolici Buckinghamske palače in predvsem Westministra – kraljica bo tam ležala štiri dni, ljudje pa se bodo njeni krsti lahko poklanjali 24 ur na dan. Pričakovati je, da bo gneča nepopisna in da bo "vrsta lahko dolga tudi pet kilometrov", so zapisali v opozorilu.

Nazadnje je v Westminstski palači ležala Elizabeta, kraljica mati, ki je umrla leta 2002. Takrat se ji je poklonilo okoli 200.000 ljudi. Zadnji državniški pogreb pa je bil organiziran ob smrti Winstona Churchilla – takrat se je v britansko prestolnico zgrnilo okoli milijon ljudi.

Kot še poroča Reuters, se je močno dvignilo tudi povpraševanje po letalskih vozovnicah, predvsem z ameriških letališč. Za povratno potovanje iz ZDA (ni sicer jasno, od kod točno) z odhodom 15. septembra in vrnitvijo v enem tednu, je treba odšteti 1120 dolarjev oz. evrov, medtem ko je povprečna cena čezceanskega poleta v tem obdobju 710 dolarjev, analizo družbe Hopper povzema Reuters.

Če tudi vas mika skok v London: za letalsko vozovnico z ljubljanskega letališča (odhod 15. oz. 16. 9., prihod 20. 9.) boste odšteli od slabih 300 do tudi več kot 500 evrov.