Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Vojska proti civilni družbi

Jutri bodo pakistanski volivci predvsem potrdili že potrjeno izbiro, ne pa dejansko glasovali.
Približno 128 milijonov volivcev bo izbiralo med skoraj 5200 kandidati za nacionalno skupščino s skupno 266 poslanci. FOTO: Banaras Khan/AFP
7. 2. 2024 | 05:00
0:21

V nadaljevanju preberite: 

»Kar nekaj stvari ni v redu v pakistanski vojski,« je nedavno zapisal Tim Willasey-Wilsey, nekdanji britanski diplomat in dobri poznavalec Azije. »Preveč se vmešava v politiko. Napačno izbira v zunanji politiki. Onemogoča senzorje za mir z Indijo. Jemlje si prevelik del bruto domačega proizvoda. Pregloboko se je zavlekla v gospodarstvo. Ima mešana stališča do spoštovanja človekovih pravic. Pa vendar je to trenutno glavna institucija, ki medsebojno povezuje Pakistan. Glede na to, da gre za državo z jedrskim orožjem, je obstoj disciplinirane pakistanske vojske bistven za vse nas.«

Prav zato pomen jutrišnjih parlamentarnih volitev v Pakistanu ni toliko v imenu politične stranke in politikov, ki bodo na volitvah dobili večino, temveč v tem, kakšni bodo odnosi med civilno oblastjo in generali. Prav v tem kontekstu so bili demokratični Zahod in predvsem ZDA očitno nezainteresirani za dramatičen uvod v volitve, s katerim je vojska jasno dala vedeti, da izjemno priljubljeni nekdanji premier Imran Han ni več primerna izbira za to funkcijo. ZDA ne izvažajo več demokracije v južno Azijo. Že dolgo je zanje veliko bolj pomembno, da imajo tam nekoga, ki nadzira islamski terorizem in bo odnose z Indijo pripeljal do trajnega ravnovesja. Populizem v tem kontekstu ne pomeni veliko, tako da zaporne kazni, ki so jih prejšnji teden zaradi korupcije izrekli Imranu Hanu, v Beli hiši niso vzbudile skoraj nobenega ­zanimanja.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine