Afera Hypo: glavni akterji spet skupaj na "kraju zločina"

Posli na pogorišču propadlega Vegrada: novi lastniki ljubljanskih zemljišč iz afere Hypo so postali kar sorodniki nekdanjih vodilnih v slovenskem Hypu, ki čakajo na ponovljeno sojenje.

Avtor: Tomaž Modic
petek, 4. 8. 2023, 05:55


DRU20150503BOBO152
Vegrad je pred propadom nakazal milijone v Panamo. Velik del denarja se je vrnil in prelil v zemljišča v Ljubljani. Ta so bila uradno v lasti soproge nekdanjega direktorja podjetja Hypo Alpe Adria Consultants Andreja Oblaka.
Bobo

Afera Hypo, ena od najodmevnejših zadev s področja gospodarskega kriminala pri nas, po 12 letih še vedno nima sodnega epiloga. Nekdanji vodilni v slovenski Hypo banki Božo Špan, Anton Romih, Andrej Potočnik in Andrej Oblak so bili leta 2020 obsojeni na večletne zaporne kazni, vendar je sodba lani padla na višjem sodišču.

Medtem ko čakajo na začetek ponovljenega sojenja, pa so novega lastnika dobila zemljišča na severu Ljubljane, ki so imela pomembno vlogo v aferi. Prav zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči na tem območju, izpeljanih prek davčnih oaz, so nekdanji vodilni v slovenskem Hypu morali sesti na zatožno klop. Toda zdaj so ista zemljišča končala v rokah podjetja, tesno povezanega z njimi.

Novi lastnik dobrih 30.000 kvadratnih metrov velikih zemljišč na območju med Športnim parkom Stožice in Kranjčevo ulico, ki so bila do leta 2007 v lasti Vegrada, je namreč postalo podjetje Šport center, v katerem so moči združili najožji družinski člani treh od štirih obdolžencev: Helena Oblak (soproga Andreja Oblaka), Matej Špan (sin Boža Špana) in Judita Potočnik (soproga Andreja Potočnika). To se je zgodilo kmalu po razveljavitvi obsodilne sodbe, po kateri je pričakovati dolgotrajno sojenje pred novim senatom. Zaradi tega ni več mogoče izključiti možnosti, da bo zadeva zastarala.

Preberite še:
Hobotnica, v kateri je izginil Vegradov denar

V mesecu dni do 16 milijonov evrov zaslužka

Kako so zemljišča prešla v roke družinskih članov nekdanjih vodilnih v Hypu? Kot je znano, Španu, Romihu, Potočniku in Oblaku sodijo zaradi poslov, v katerih je imel ključno vlogo Vegrad. Propadli velenjski gradbinec, ki ga je vodila Hilda Tovšak, je imel v letih pred krizo velike širitvene načrte. Iskal je zemljišča za nepremičninske projekte in jih odkupoval. Pri tem Hilda Tovšak ni spraševala za ceno.

Zemljišča se nahajajo na območju med Športnim parkom Stožice in Kranjčevo ulico.
Zemljišča se nahajajo na območju med Športnim parkom Stožice in Kranjčevo ulico.
Google

/
/
Google

To so očitno vedeli tudi v slovenskem Hypu, ki je bil ključni Vegradov financer. Tik preden je zemljišča kupil Vegrad so namreč pristala v rokah posredniških podjetij, ki so bila po ugotovitvah preiskovalcev povezana z nekdanjimi vodilnimi v Hypu.

Za nakupe zemljišč na širšem območju Ljubljane je Vegrad skupaj plačal 40 milijonov evrov, od tega daleč največ, 22 milijonov evrov, samo za zemljišče ob Vojkovi cesti v Ljubljani, kjer je želel zgraditi nove študentske domove.

To zemljišče je bilo sprva v lasti Hypove projektne družbe Gina. Tega je julija 2007 od Hypa za 5,5 milijona evrov odkupilo panamsko "off-shore" podjetje Enjuan Management Corp., za katerim so se skrivali nekdanji vodilni v slovenskem Hypu. Denar za ta posel naj bi po ugotovitvah tožilstva prišel iz dveh drugih Hypovih nepremičninskih poslov na Ptuju in v Trzinu.

Le mesec dni pozneje, avgusta 2007, je podjetje iz Paname zemljišče preprodalo Vegradu za 22 milijonov evrov, torej za štirikratno ceno. V kratkem času je tako z zemljiščem na račun Vegrada ustvarilo 16,5 milijona evrov dobička. Vegrad si je denar za nakup izposodil od državne NLB in ga nikoli ni vrnil. Denar iz plačane kupnine pa je končal na računih več podjetij iz davčnih oaz, zaradi česar je tožilstvo nekdanjim vodilnim v Hypu očitalo še pranje denarja. 

Hilda Tovšak (na fotografiji) ni spraševala za ceno. To so očitno vedeli tudi v slovenskem Hypu, ki je bil ključni Vegradov financer.
Hilda Tovšak (na fotografiji) ni spraševala za ceno. To so očitno vedeli tudi v slovenskem Hypu, ki je bil ključni Vegradov financer.
Bobo

Preberite še:
Sodišče rehabilitiralo znanega slovenskega nepremičninarja iz afere Hypo

Pot denarja: Vegrad -> Panama -> Liechtenstein -> zemljišča v Ljubljani

Toda več kot tretjina zaslužka iz preprodaje zemljišč na severu Ljubljane se je vrnila v Slovenijo in to praktično na "kraj zločina". Že istega leta (2007) je namreč Vegrad prodal okrog 30.000 kvadratnih metrov zemljišč na območju med Športnim parkom Stožice in Kranjčevo ulico. Kupilo jih je Oblakovo podjetje Nepremičnine Invest, ki si je osem milijonov evrov za nakup izposodilo kar pri panamskem podjetju Enjuan Management Corp. 

Vrsto let je zemljišče "spalo", 16 let po teh poslih pa je vendarle dobilo novega lastnika. Podjetje Nepremičnine Invest, ki ima v rokah zemljišča, je namreč zdaj dobilo novega lastnika. To je postalo podjetje Šport center, v katerem ima Oblakova soproga 51-odstotni delež, Potočnikova soproga in Španov sin vsak po 20 odstotkov, preostanek pa si delita Oblakov odvetnik Žiga Peternel in Jasminka Tušekzastopnica več Oblakovih podjetij.

Novi/stari lastniki imajo tako priložnost za lep nepremičninski posel, V času nakupa leta 2007 je prostorski načrt na teh zemljiščih dovoljeval le kmetijsko dejavnost. Tri leta pozneje je v veljavo stopil nov občinski prostorski načrt, ki dovoljuje mešano poslovno in stanovanjsko pozidavo teh površin. Res je, da bo Mestna občina Ljubljana morala sprejeti še podrobnejši prostorski načrt. Toda že zdaj je jasno, da je na zemljiščih, pri katerih je Oblakovo podjetje leta 2007 za kvadratni meter plačalo okrog 270 evrov, mogoče graditi objekte z do petimi nadstropji z visokim faktorjem izrabe.

Najnovejša lastniška slika podjetja Nepremičnine invest, ki ima v rokah zemljišča na severu Ljubljane.
Najnovejša lastniška slika podjetja Nepremičnine invest, ki ima v rokah zemljišča na severu Ljubljane.
Ebonitete.si

Preberite še:
Kaj imajo skupnega afera Orion, Anton Rop in Janez Zemljarič

Osebno premoženje zaščitili pred državo

Pred začetkom gradnje bodo morali počakati le še do zaključka sojenja v zadevi Hypo. Od leta 2012 je namreč na zemljiščih vpisano začasno zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi. Letos spomladi je okrožno sodišče v Ljubljani ugodilo predlogu tožilstva in odredilo njegovo podaljšanje še za leto dni, do aprila 2024.

Manj uspešna je bila država pri zavarovanju osebnega premoženja obdolžencev. Špan, Romih in Potočnik so še pravočasno poskrbeli za družinske nepremičnine in jih prepisali oziroma prodali najožjim družinskim članom. Prvi je to storil Romih, ki je maja 2011, dva tedna po prvih hišnih preiskavah, z ženo sklenil sporazum o delitvi skupnega premoženja in ji prepustil svoj del hiše v Sevnici.

Tožilstvo je "zamrznilo" hipoteko, ki jo je na zemljiščih v Ljubljani vpisalo podjetje Enjuan Management Corp. iz Paname.
Tožilstvo je "zamrznilo" hipoteko, ki jo je na zemljiščih v Ljubljani vpisalo podjetje Enjuan Management Corp. iz Paname.
necenzurirano.si

Leta 2013, ko je specializirano državno tožilstvo vložilo zahtevo za uvedbo sodne preiskave, sta enako naredila še Potočnik in Špan. Prvi je hišo v Ljubljani prenesel na ženo in mladoletne otroke, januarja lani pa na nepremičnini vpisal še dosmrtno služnost. Marca 2019 je sodišče izbrisalo zaznambo prepovedi odtujitve in razpolaganja, ki je bila vpisana na Španovi hiši v Planini pri Sevnici.

Enako se je zgodilo pri Oblaku. Ta se je šele leta 2015 odločil za prenos hiše v Ljubljani na podjetje Genero Projekt, ki je v lasti njegove soproge. Takoj zatem je uspelo državi na tej in številnih drugih nepremičninah vpisati zaznambo prepovedi razpolaganja. A ta ni več veljavna. Sodišče jo je maja 2021 izbrisalo, tako da je njegova hiša odtlej prosta bremen.