Stephen Curry in Jordan Poole sta zadela po pet trojk. V tretji četrtini sta bila najzaslužnejša za visoko prednost Bojevnikov. Foto: AP

Na prvi tekmi so Bojevniki zapravili 15 točk naskoka in tokrat so bili pod velikim pritiskom. Še nobena ekipa se v finalni seriji ni vrnila, potem ko je izgubila obe tekmi doma. Pripravili so silovit odgovor. Po izenačenem prvem polčasu (52:50) so v zadnjih štirih minutah tretje četrtine z delnim izidom 19:2 povedli s 87:64.

Stephen Curry je bil znova najboljši strelec tekme z 29 točkami. V zadnji četrtini je počival. Tudi trener Bostona Ime Udoka je vse nosilce igre poklical na klop že deset minut in 45 sekund pred koncem.

Bojevniki so odlično igrali v obrambi, potem ko so odpovedali na prvi tekmi. Jordan Poole je prispeval 17 točk, zadel je pet trojk. Center Kevon Looney, ki je bil nerešljiva uganka za obrambo Dallasa v finalu Zahoda, je zadel vseh šest metov iz igre. Klay Thompson še ni naravnal roke v finalni seriji (4/19 iz igre, 1/8 za tri), vendar se to ni pretirano poznalo.

Jayson Tatum je bil najbolj razigran pri Celticsih z 28 točkami, šestkrat je bil natančen izza črte. Jaylen Brown je 13 od 17 točk dosegel v uvodni četrtini, nato pa je popolnoma popustil. Junak prve tekme Al Horford je zbral le 2 točki. Tudi Marcus Smart je bil razglašen (2 točki, 1/6 iz igre in 5 izgubljenih žog).

Legendarni Gary Payton je bil navdušen nad predstavo svojega sina, ki se je uspešno vrnil po poškodbi komolca v seriji proti Memphisu pred mesecem dni. Foto: AP

Payton odlično nadomestil Iguodalo
Andre Iguodala zaradi oteklega desnega kolena ni igral na drugi tekmi. MVP finala leta 2015 je na prvi tekmi igral 12 minut. Pred tem je zadnjič igral na četrti tekmi uvodnega kroga v Denverju, potem pa je proti Memphisu in Dallasu počival zaradi bolečin v vratu. Priložnost je dobil Gary Payton mlajši, ki se je vrnil po poškodbi komolca.

Brown blestel v prvi četrtini
Brown je v uvodnih treh minutah zadel dve trojki, uspešno je končal še polaganje in zadel dodatni prosti met. Boston si je ekspresno priigral osem točk naskoka (5:13). Brown je po osmih minutah zbral že 13 točk, s trojko je povečal prednost na 13:22. V zadnjih štirih minutah prve četrtine so se Bojevniki razigrali in z delnim izidom 19:8 povedli z 31:30 po 12 minutah.

21 točk Tatuma do odmora
V drugi četrtini sta se ekipi izmenjavali v vodstvu. Tatum je v prvem polčasu zadel pet trojk in z 21 točkami držal priključek. Golden State je odšel na odmor z dvema točkama prednosti (52:50).

Poole je dvignil navijače na noge v zadnji minuti tretje četrtine. Foto: AP

Curry in Poole s serijo trojk potopila Celticse
Thompson, ki je v prvem polčasu zgrešil vse štiri mete izza črte, je le zadel trojko na začetku drugega dela. Navijači so bili navdušeni, ko je minuto zatem povišal na 64:54. Grant Williams in Tatum sta odgovorila z metoma za tri točke, štiri minute in pol pred koncem tretje četrtine se je Boston približal na 68:62.

Obramba Bojevnikov je nato zaigrala precej bolj agresivno, Celticsi skoraj tri minute niso dosegli niti točke. Curry je zadel dve trojki zapored, z desetih metrov z desne strani je povišal na 79:62. Celticsi so izgubili številne žoge, metali so iz neizdelanih položajev in niti enkrat niso zadeli iz igre do konca tretje četrtine (edini točki je prispeval Tatum s črte prostih metov). Poole je v zadnji minuti najprej podal do Looneyja, ki je povišal na 81:64, nato pa je zadel dve izjemni trojki. Najprej se je odločil za met z devetih metrov, po zgrešenem poskusu Derricka Whita je opazil, da je na uri še pet sekund. Stopil je korak prek polovice parketa in zadel trojko, ki je zapečatila usodo Bostona. Po 36 minutah so Bojevniki povedli s 87:64.

Rezervisti dobili priložnost v zadnji četrtini
V prvih 75 sekundah zadnje četrtine so Payton, Poole in Nemanja Bjelica povišali na 93:64. Udoka je vzel minuto odmora in vse nosilce igre potegnil iz igre. Do konca srečanja so bili na parketu rezervisti.

Kerr: Curry odigral tretjo četrtino, ki je jemala sapo
"Vsi smo bili precej bolj zavzeti v obrambi. Morali smo odgovoriti po grenkem porazu na prvi tekmi. Curry je odigral tretjo četrtino, ki je jemala sapo. Ne le s trojkami, ampak tudi z odlično obrambo je povlekel soigralce. Premalokrat dobi pohvale za obrambo. Res se je zelo izboljšal. Pred osmimi leti, ko sem postal trener tega kluba, niti slučajno ni bil na tako visoki ravni. Prepričan sem, da lahko dobimo tekmo tudi takrat, ko Curry ne bo imel tako dobrega strelskega večera," je povedal trener Steve Kerr.

"Nisem naredil veliko strateških sprememb. V finalu ni lahkih tekem. Mi smo jim v zadnji četrtini prve tekme poklonili zmago. Tokrat smo igrali precej bolj zavzeto v obrambi. Veliko izgubljenih žog so imeli, ker smo igrali agresivno," je dodal strateg Bojevnikov.

Draymond Green in Kevon Looney sta se izkazala v obrambi. Jaylen Brown je v prvi četrtini dosegel 13 točk, nato pa do konca tekme le še 4. Foto: AP

Green: Poslali smo sporočilo, da ne bodo imeli lahkega dela z nami
"Celotna ekipa je odigrala precej bolj agresivno v obrambi. Moja naloga je, da vodim ekipo v obrambi, v napadu pa se vse začne s Curryjem. Tehnična napaka me ni ustavila, vseeno sem igral agresivno. Na prvi tekmi smo stopili s plina in v zadnji četrtini smo na lastni koži občutili moč Celticsov. Tokrat nismo popustili, ko smo si priigrali visoko prednost. Prepričan sem bil, da se bodo zlomili, če bomo 48 minut igrali na polno. Nismo še prevzeli nadzora nad finalno serijo, a smo poslali sporočilo, da ne bodo imeli lahkega dela z nami," je bil zadovoljen Draymond Green.

Udoka: Nismo se niti približali svojim sposobnostim
"Razočarali smo v drugem polčasu. Nismo se niti približali svojim sposobnostim. Prejeli smo 33 točk, potem ko smo izgubili žogo. Odpovedali smo v tretji četrtini. Zadovoljen sem le z začetkom tekme, ko smo povedli za devet točk. V nadaljevanju prvega polčasa nismo igrali dobro in imeli smo srečo, da smo zaostajali le za dve točki ob odmoru," je bil razočaran trener Bostona Udoka.

Jayson Tatum je na prvi tekmi dosegel le 12 točk, tokrat pa se je izkazal z 28 točkami. Foto: AP

"Izgubili smo preveč žog. To bo treba popraviti na naslednji tekmi. V končnici na domačem parketu nismo igrali dobro, na gostovanjih smo bili bolj zbrani, saj smo igrali v zelo glasnih dvoranah. V tretji četrtini smo zgrešili preveč metov in nato smo popustili tudi v obrambi," je razmišljal Tatum.

Celticsi na domačem parketu ne blestijo v končnici
Serija se seli v TD Garden v Bostonu. Tretja tekma bo v četrtek ob 3.00. Celticsi so izgubili šele tretjič na gostovanju v letošnji končnici, na domačem parketu pa imajo že štiri poraze (dva proti Milwaukeeju in dva proti Miamiju).

Navijači Bostona so prepričani, da jim rekordni 18. naslov ne bo ušel. S tem bi prehiteli večne tekmece LA Lakerse. Ikoni osemdesetih let Magic Johnson in James Worthy sta po prvi tekmi priznala, da sta velika navijača Golden Stata, saj zelene barve ne smeta videti.