Sara Bezovšek: Ali je mogoče imeti utopično družbo? Foto: Mestna galerija Nova Gorica
Sara Bezovšek: Ali je mogoče imeti utopično družbo? Foto: Mestna galerija Nova Gorica
Straniščna vodica Iris Pokovec preizkuša meje zmogljivosti marketinške prezentacije. Foto: Mestna galerija Nova Gorica
Straniščna vodica Iris Pokovec preizkuša meje zmogljivosti marketinške prezentacije. Foto: Mestna galerija Nova Gorica

V Mestni galeriji Nova Gorica bodo danes ob 20.00 odprli razstavo z naslovom Live, Laugh, Love (Živi, smej se, ljubi), na kateri se predstavlja deset mladih slovenskih umetnikov. Po besedah kuratorjev razstave Jureta Kirbiša in Janeza Fakina Janša je razstava zasnovana kot sprehod med različnimi popkulturnimi referencami in objekti.

S svojimi deli se bodo predstavili Dan Adlešič, Sara Bezovšek, Lea Culetto, Olja Grubić, Emil Kozole, Tamara Lašič Jurković, Danilo Milovanović, Iza Pavlina, Iris Pokovec in Dorotea Škrabo-Skrabzi.

"Živi, smej se, ljubi": Ko bi vsaj bilo tako preprosto
Razstava Live, Laugh, Love prikazuje dela desetih avtorjev na spektru milenijske generacije, ki bi po mnenju kuratorjev radi preprosto živeli, se smejali in ljubili, vendar jim njihova radovednost tega ne dovoljuje. Soočeni z grožnjo in absurdnostjo realnosti se vsak po svoje spopadajo s stanji, ki jim "ne pustijo živeti v blaženi nevednosti". Predstavljeni ustvarjalci se namreč ne morejo, a ob enem tudi ne želijo prepustiti življenju, ki ga narekujejo marketinške kampanje in s svojimi projekti posegajo v neenakosti in izkoriščanja, ki jih poskuša zakrinkati kapitalizem.

Muzejsko prezentirana granitna koncka Danila Milovanovića je poziv k
Muzejsko prezentirana granitna koncka Danila Milovanovića je poziv k "direktni akciji" ter komentar razmerja med umetnostjo in političnim aktivizmom. Foto: Mestna galerija Nova Gorica

Iniciativa za vstop nove generacije na sceno
Razstava je nastala v okviru iniciative za podporo mladim umetnikom v sodelovanju z zavodom za sodobne umetnosti Aksioma. Iniciativa od leta 2013 podpira novo produkcijo mladih slovenskih umetnic in umetnikov do 35. leta preko vsakoletnega poziva v želji, da bi posegla v vrzel, ki nastane po koncu šolanja in pred vstopom v umetniški svet. Na ta način želijo raziskati nove trende, teme, jezike in formate v slovenski sodobni umetnosti.

Program U30+ je odprt vsem umetnikom ne glede na njihov izrazni jezik, z vseh področij in medijev, od multimedijskih instalacij do performansov, od spletnih intervencij do knjig umetnikov, ki raziskujejo tematike v jedru poslanstva Aksiome, predvsem družbene, politične, estetske in etične strukture sodobne post-digitalne družbe.

Dela, ki so nastala v produkciji Aksiome lani v okviru projekta Gallery Delivery Sebastiana Schmiega, bodo v Mestni galeriji Nova Gorica na ogled do 27. maja.