Sinoči je na nemški komercialni televiziji Pro7 potekalo zadnje od treh soočenj nemških kanclerskih kandidatov pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami.

Olaf Scholz, A. Bärbock in Armin Laschet. Foto: Reuters
Olaf Scholz, A. Bärbock in Armin Laschet. Foto: Reuters

Olaf Scholz je bil na soočenju miren, strokoven, potrpežljiv. Njegova stranka ima po zadnjih javnomnenjskih raziskavah najvišjo, 26-odstotno podporo. "Sem za uzakonjeno minimalno plačo 12 evrov, ki bo uvedena takoj, sem za stabilne pokojnine in za to, da v prvem letu vladanja sprejmemo vse odločitve, ki so nujne za to, da obnovljive vire energije predelamo tako, da bomo moderna industrijska država," je dejal.

Anketa: Najprepričljivejši Scholz

Deutsche Welle poroča, da je anketa, ki so jo po kmalu po nedeljskem soočenju objavili na Sat 1 TV, pokazala, da je 42 odstotkov vprašanih ocenilo, da je bil najprepričljivejši Scholz, 27 odstotkov je odgovorilo, da Laschet, 25 odstotkov pa je najbolj prepričala Annalena Baerbock.

Armin Laschet, kandidat CDU-ja/CSU-ja, ki zaostaja za 4 odstotne točke, je moral bolj jasno pokazati, kje se loči od Socialdemokratov, da bi v zadnjem trenutku še obrnil upad podpore. "Osnovna razlika je, to smo slišali zadnjič: prepovedi ustvarjajo inovacije. Ne, sem popolnoma drugačnega mnenja. Ne, prepoved avtomobilov z motorji z notranjim izgorevanjem leta 2030 pomeni, da bodo vsi naši izjemni strokovnjaki, znanstveniki, izumitelji, ki izdelujejo najboljše motorje na svetu, izgubili službe, ker teh avtov ne bo več."

To je bilo po mnenju Annalene Baerbock, ki je delovala sveže, strokovno in prepričljivo, le še en dokaz več, da CDU spada v opozicijo. "Za prelom je potrebna vlada, ki jo vodijo zeleni, in najbolje je, da gre CDU v opozicijo, ker zagovarja politiko preteklosti, kar se je danes znova pokazalo."

Beseda Evropa je bila bežno omenjena morda dvakrat. Evropska politika ni tema tokratne predvolilne kampanje, dokaz, da je ta za Nemčijo bolj težava kot priložnost. Je pa sinočnji troboj najbolj doslej pokazal, kako podoben program imajo SPD in Zeleni na eni in kako drugačne cilje CDU/CSU na drugi strani.

Volilna vročica v Nemčiji se stopnjuje