Novice

Kolumna mladega kmeta: Na kmetijo sem pripeljal algo spirulino

Tudi kmetija je dober prostor za inovativno podjetništvo, in če imaš vizijo, lahko na vaškem travniku postaviš tudi bazen za gojenje modrozelene alge spiruline
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

05.05.2022 12:00
Čas branja: 3 min
Kolumna mladega kmeta: Na kmetijo sem pripeljal algo spirulino
»Ata je pred leti sejal enake poljščine kot oba soseda in tudi prijatelj iz druge vasi, sam sem na kmetijo pripeljal modrozeleno algo spirulino. Stara mama je ob sobotah na kranjsko tržnico odnašala sezonsko zelenjavo, sam sem prodajo na tržnici nadgradil s prodajo po spletu. Če gledaš bolj široko, najdeš kaj inovativnega za svojo kmetijo,« pravi Janez Rakovec, mladi kmet z domačije pr' Matjaž v vasi Struževo pri Kranju. Foto: Osebni arhiv

Pred štirimi leti sem opravil poklicno maturo in postal kmetijsko-podjetniški tehnik. Od malega živim na kmetiji in si od nekdaj želim delati v stiku z naravo. Veselijo me delo na polju, v gozdu, stik z živalmi in izjemna moč, ki jo imaš kot pridelovalec hrane. Veliko vrednost vidim v pridelavi polnovredne hrane v domačem okolju.

Rad berem zgodbe o poslovno najuspešnejših ljudeh na svetu. Njihove zgodbe dajejo vtis, da ni nemogočega in da se pomembni preskoki zgodijo, ko nam uspe pogledati daleč naprej, čez planke.

Kmetija je ena od oblik podjetništva

Za marsikoga je življenje na kmetiji idilično in nostalgično, sam pa v kmetovanju vidim veliko možnosti za inovativnost in podjetniški pristop do dela. Prepričan sem, da je kmetija le ena od oblik podjetništva. Tako kot stabilno podjetje tudi kmetija sledi svojemu poslanstvu in viziji ter se drži svojih vrednot. Svoje navdušenje nad podjetništvom in kmetijstvom sem povezal tako, da sem na domačo kmetijo pripeljal superživilo – modrozeleno algo spirulino, ki je po enaki metodi v Sloveniji ne prideluje nihče.

Za spirulino sem slišal v tretjem letniku srednje šole od profesorja Boruta Lazarja na Biotehniškem centru Naklo. Med predavanjem je večkrat omenil spirulino, njen potencial v trajnostnem kmetijstvu in pomenu za prehrano. Tudi sam sem raziskoval rešitve za kakovostno prehrano, več energije in boljšo koncentracijo pri delu. Spirulina se me je dotaknila, da sem začel raziskovati ter razvijati prvi lesen prototip bazena in rastlinjak. Izkazalo se je, da je gorenjsko podnebje primerno za gojenje, sam pa sem se naučil dovolj, da smo z ekipo ob podpori profesorja Boruta Lazarja, podjetja Algen in družine lani poleti na vaškem polju v okolici Kranja postavili večjo farmo, kjer pridelujemo zdravo in čisto spirulino za širši krog jedcev.

Spirulina izpod Storžiča bolj bogata s hranili kot uvožena

Starša me pri gojenju alg podpirata, odkar sta videla, da je naša spirulina bogatejša s hranili od uvožene. Prepričalo ju je tudi veliko povpraševanje znancev in novih kupcev. Kupcem jo ponujamo pod blagovno znamko Eko Janez. Naša kmetija poleg klasičnega poljedelstva zdaj obsega še toplotno izoliran rastlinjak z nizkimi bazeni, kotlovnico na biomaso in prostore, opremljene s kondenzacijsko sušilnico za predelavo in pakiranje spiruline. Alga za rast potrebuje sonce, toploto in naravna hranila. Kako uspeva, vsak teden spremljamo z mikroskopskimi pregledi alg. Redno čistimo zaprt prostor, v katerem alge rastejo.

Spirulina niti približno ni novost na policah slovenskih trgovcev, je pa novost med slovenskimi pridelovalci hrane. Kupci jo poznajo kot superživilo, vesoljska agencija Nasa spirulino uvršča med pomembnejši del prehrane astronavtov med misijami v vesolju. Spirulina, ki jo najdemo na policah slovenskih trgovin, prihaja iz držav zunaj EU in celo z drugih celin. Ne vemo, kako je bila pridelana in v kakšnih razmerah so jo pripeljali v Slovenijo. Spirulino eko janez ekološko gojimo pod Storžičem in jo tudi sami prodajamo. Moj cilj je, da je pot od pridelave do kupca čim bolj trajnostna. Želim si, da bi tako inovativno, podjetno in trajnostno razmišljalo čim več mladih s podeželja in da bi s kako zanimivo idejo nadgradili domačo kmetijo.

Stara mama je prodajala na tržnici, jaz po spletu

Stara mama je ob sobotah na kranjsko tržnico odnašala sezonsko zelenjavo, da so meščanske gospodinje lahko pripravile kakovostne obroke svoji družini. Prodajo na tržnici sem nadgradil s spletno trgovino. Poleg lopate in traktorja vsak dan pri delu uporabljam tudi računalnik.

Mestni otroci so vsak s svojo kanglico včasih vsak večer prišli k nam po mleko. Tudi spirulino načrtno ponujamo v povratni embalaži. Stroškom dostave se želimo izogniti s spodbujanjem kupcev, naj spirulino prevzamejo kar na kmetiji. Želim si zgraditi oseben odnos s kupci, ki so še zmeraj veseli prijazne besede in pogleda v oči. Le da se danes z večino kupcev najprej povežem na Instagramu.

Ata je pred leti sejal enake poljščine kot oba soseda in tudi prijatelj iz druge vasi. Do tod je segel njegov svet. Danes, ko lahko že prek spleta spoznamo druge konce sveta, se mi zdi prav, da poskušam imeti čim širše obzorje. Sistem dela ostaja enak, le mnogo preprosteje si lahko izmenjam informacije s komerkoli in se učim od najboljših. Ne le v vaškem, ampak v svetovnem merilu.

Verjamem, da je inovativnost dosegljiva in da nas zanimive ideje hitro srečajo, če si dovolimo širokega pogleda. Dobre ideje pa niso vredne nič, dokler jih ne uresničimo. To ne zahteva velikih premikov in korakov, že z majhnimi spremembami v poslovnem modelu se lahko približamo kupcem in zadovoljimo njihove potrebe.

*Janez Rakovec je mladi kmet z domačije pr' Matjaž v vasi Struževo pri Kranju in regijski predstavnik Zveze slovenske podeželske mladine. Kolumno je prispevala Zveza slovenske podeželske mladine.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov
Agrobiznis
ROBOTIKA
Agro HI-techPetra Šubic GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov

Leta 2022 je bila vredna "le" 58 milijard evrov, a se hitro razvija

AGROBIZ
Novice
Boj za najem dva tisoč hektarjev državnih njiv v Pomurju
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Boj za najem dva tisoč hektarjev državnih njiv v Pomurju

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov spreminja pravilnik o zakupu kmetij in kmetijskih zemljišč, prednost pri najemu državnih njiv si želijo družinske kmetije