Javier Milei v objemu z Volodimirjem Zelenskim. Foto: AP
Javier Milei v objemu z Volodimirjem Zelenskim. Foto: AP

"Pri Bogu in domovini prisežem, da bom z domoljubjem opravljal položaj predsednika argentinskega naroda," je ob prisegi povedal Milei in dodal, da kljub "najhujši mogoči zapuščini" njegovo predsedovanje pomeni novo obdobje za Argentino.

Milei je napovedal tudi stroge reforme na področju financ. V predvolilni kampanji je obljubljal radikalne spremembe v politiki in gospodarstvu, kot so uvedba ameriškega dolarja za nacionalno valuto, ukinitev centralne banke, ukinitev številnih vladnih ministrstev in zmanjšanje proračunske porabe za socialo.

Na ulicah Buenos Airesa in pred poslopjem kongresa se je ob prisegi zbralo na tisoče podpornikov Mileia, ki so mahali z argentinskimi zastavami in vzklikali njegovo predvolilno geslo "svoboda".

Javier Milei s podpredsednico Victorio Villarruel po zaprisegi v narodnem kongresu. Foto: EPA
Javier Milei s podpredsednico Victorio Villarruel po zaprisegi v narodnem kongresu. Foto: EPA

Zelenski se mu je zahvalil za podporo Ukrajini

Inavguracije sta se med drugim udeležila tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in ruski veleposlanik v Argentini Dmitri Feoktistov.

Zelenski je z Mileiem že govoril po njegovi prepričljivi zmagi na novembrskih volitvah in mu čestital ter se mu zahvalil za njegovo "jasno podporo Ukrajini", poroča nemški portal Deutsche Welle.

Milei je dejal, da je Zelenskemu ponudil, da bi "Argentina lahko gostila vrh Ukrajine in Latinske Amerike".

Novi argentinski predsednik je v predvolilni kampanji obljubljal zunanjo politiko, naklonjeno ZDA, kritičen je bil do Rusije in Kitajske.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je povedal, da so v Moskvi "zaznali" Mileieve izjave v kampanji, a da se bodo osredotočili na njegove izjave, ki jih bo dajal kot predsednik.

Med voditelji, ki so se udeležili dogodka, so bili tudi španski kralj Filip VI., madžarski premier Viktor Orban, predsedniki Paragvaja, Urugvaja in Čila, Santiago Peña, Luis Lacalle Pou in Gabriel Boric ter nekdanji skrajno desni predsednik Brazilije Jair Bolsonaro.

Volodimir Zelenski v pogovoru z Viktorjem Orbanom. Foto: Reuters
Volodimir Zelenski v pogovoru z Viktorjem Orbanom. Foto: Reuters

ZDA izrazile podporo Mileiu

Medtem je Washington izrazil podporo Mileiu v pogovorih z Mednarodnim denarnim skladom (MDS) in pri razvoju industrije litija, je za Reuters dejal svetovalec predsednika ZDA Joeja Bidna in direktor oddelka za zahodno poloblo ameriškega Sveta za nacionalno varnost Juan Gonzalez.

Argentina se spoprijema z inflacijo, ki se približuje 150 odstotkom, več kot dve petini prebivalstva pa je revnih.

Milei naj bi sprejel niz ukrepov za krčenje javne porabe, t. i. šokterapijo, za katero njeni zagovorniki upajo, da bo privedla do stabilizacije gospodarstva, a bo vsaj kratkoročno verjetno prizadela prebivalstvo.

Gonzalez je dejal, da so ZDA Argentini, četrti največji proizvajalki litija na svetu, pripravljene pomagati to industrijo razširiti onkraj proizvodnje kovine, ključne za električne baterije.

Foto: EPA
Foto: EPA

V parlamentu nima večine

V prihodnjih urah bo prisegel tudi kabinet devetih ministrov, pol manj kot v vladi predhodnika Alberta Fernandeza. V parlamentu Milei sicer nima večine, zaradi česar opazovalci predvidevajo, da ne bo mogel v celoti uresničiti številnih radikalnih načrtov.

53-letni Milei se je rodil v Buenos Airesu, kjer je v mladosti igral nogomet in prepeval v rock skupini. Leta 2015 se je začel pojavljati v televizijskih oddajah, njegovi izpadi proti vladi pa so postali priljubljeni na družbenih omrežjih.

Njegova stranka Svoboda napreduje (LLA) je bila ustanovljena šele pred volitvami leta 2021, na katerih je bil izvoljen za regionalnega poslanca v provinci Buenos Aires. Z razmršenimi lasmi, jeznimi izbruhi in motorno žago je doživel bliskovit vzpon v le dveh letih od vstopa v politiko.

Milei prisegel kot argentinski predsednik
Oddaja Globus: Sprememba v Latinski Ameriki