Podjetja #družba 21.1.2024 8:08

Raziskava: Digitalizacija glavni razlog za ustvarjanje novih delovnih mest v industriji

Ljubljana, 21. januarja - Digitalizacija bo v naslednjih treh letih glavni razlog za ustvarjanje novih delovnih mest na področju operativne tehnologije, je prepričana skoraj polovica podjetij, ki so sodelovala v raziskavi podjetja Schneider Electric. V tem času bodo potrebna tudi nova znanja na področjih programiranja in integracije robotov, menijo anketiranci.

Ljubljana. Delo z računalnikom, tipkanje. Foto: Aljoša Rehar/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Delo z računalnikom, tipkanje.
Foto: Aljoša Rehar/STA
Arhiv STA

V raziskavi podjetja Schneider Electric, ki se ukvarja z digitalno preobrazbo upravljanja z energijo in avtomatizacije, je sodelovalo 407 industrijskih podjetij iz držav zahodne Evrope, ZDA, Kitajske, Indije in držav jugovzhodne Azije. Izmed sodelujočih jih 45 odstotkov verjame, da bo digitalizacija v naslednjih treh letih glavni razlog za ustvarjanje novih delovnih mest na področju operativne tehnologije, so sporočili iz podjetja.

Za 52 odstotkov anketiranih podjetij je ključni izziv zaposlovanje strokovnjakov. Raziskava je obenem pokazala, da industrijska podjetja pričakujejo, da bodo v naslednjih treh letih potrebna nova znanja na področjih, kot so programiranje in integracija robotov ter obdelava podatkov, vizualizacija in analitika.

Po prepričanju Schneider Electric je bila v raziskavi podana tudi rešitev za izziv zaposlovanja strokovnjakov. 70 odstotkov vprašanih podjetij se namreč strinja, da bo digitalizacija pomagala odpraviti pomanjkanje strokovnjakov, pri čemer poudarjajo potencial digitalnih orodij za zagotavljanje več kot le produktivnosti in učinkovitosti.

Trije od petih anketirancev menijo, da se bodo vloge operativne tehnologije v naslednjih treh letih spremenile, bodisi zmerno (41 odstotkov) ali znatno (19 odstotkov). Poleg tega se večina, 73 odstotkov, strinja, da bo digitalizacija v naslednjih treh letih bistveno spremenila naravo dela.

Trije od desetih vprašanih medtem menijo, da bo digitalizacija bistveno povečala ali okrepila vloge nadzora kakovosti.

"Spreminjajoča se narava delovne sile v industriji zahteva in bo zahtevala vedno več naložb v digitalizacijo, da opolnomočijo zaposlene ter izboljšajo produktivnost in učinkovitost," je povedal Alex West iz agencije Omdia, ki je za podjetje Schneider Electric izvedla raziskavo.