Zabaviščni park v Kabulu sameva. Foto: EPA
Zabaviščni park v Kabulu sameva. Foto: EPA

Z najnovejšo prepovedjo se je javni prostor za ženske še dodatno skrčil. Že tako ne smejo od doma brez spremstva moškega in morajo zunaj doma obvezno nositi hidžab ali burko, že več kot leto pa dekleta po večini države ne smejo hoditi v srednje šole.

"Zadnjih 15 mesecev smo skušali po najboljših močeh urediti zadeve, celo določili smo dneve," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva za preprečevanje slabosti in spodbujanje kreposti. "A vseeno so bila ponekod, dejansko na številnih krajih, pravila kršena. Prihajalo je do mešanja moških in žensk, bili so primeri nenošenja hidžaba, zato je bila sprejeta ta odločitev."

"Ne smemo v šole, ne smemo delati ... imeti bi morale vsaj prostor, kjer se lahko zabavamo," je dejala Vahida, medtem ko je skozi okno restavracije opazovala svoje otroke, kako se igrajo v parku. "Dovolj imamo tega, da moramo biti ves dan doma, naše glave so utrujene."

Pri sosednji mizi je sedela 21-letna Raihana, ki študira islamsko pravo na univerzi, tudi ona razočarana, ker je prišla, da bi s sestrami preživela dan v parku. "Zelo smo bile vznemirjene, utrujene smo od tega, da smo lahko samo doma. Jasno, da je v islamu dovoljeno, da greš ven in v park. Če v lastni državi nimaš svobode, kaj to pomeni za življenje tukaj?"

Zaprtje v stisko spravlja tudi lastnike parkov

V bližnjem Zazai Parku je polno zabaviščnih atrakcij, tudi razgledno kolo, ki zdaj miruje, saj ni povpraševanja. Pred uvedbo prepovedi je vsak dan zabaviščni park obiskalo več sto žensk z otroki, še večja gneča je bila ob koncih tedna in praznikih. Habib Jan Zazai, soustanovitelj parka, se boji, da bo moral park, v katerega je vložil 11 milijonov dolarjev, v njem pa dela 250 ljudi, dokončno zapreti. "Brez žensk otroci ne bodo prišli sami," je dejal in ob tem izrazil bojazen, da bodo take poteze vlade ustavile investicije od Afganistancev, ki živijo v tujini.