REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska vojska pripravlja »načrt Z« za primer totalne vojne

Kitajska vojska pripravlja »načrt Z« za primer totalne vojneKitajska prvič pripravlja načrte in izvaja simulacije konflikta, ki ne bi imel regionalnega, ampak globalnega značaja in bi vodil v popolno nacionalno mobilizacijo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kitajska vojska je nedavno dodala »totalno vojno« kot enega od scenarijev, ki se uporabljajo za testiranje pripravljenosti sodobnega orožja, zaradi povečanega tveganja konflikta med Kitajsko in ZDA, piše South China Morning Post.

»Totalna vojna« pomeni spopad, v katerem države uporabijo vse razpoložljive vire v poskusu, da bi zmagale. Viri ne vključujejo samo vojske, ampak tudi civiliste in gospodarstvo, kot se je zgodilo med drugo svetovno vojno.

Med zadnjo oceno vojaških ladij je kitajska mornarica »scenarij sodnega dne« označila s črko Z.

Na Kitajskem ocena učinkovitosti konvencionalnega orožja vključuje računalniške simulacije vojnih iger in preizkuse na terenu.

Osredotočajo se predvsem na ocenjevanje oborožitvenih zmogljivosti v kontekstu regionalnih konfliktov, kot je neposredno posredovanje dveh ali več tujih letalonosilk v bližini Tajvana ali v Južnokitajskem morju.

Toda v načrtu Z »pride do trka strateške moči uma; regionalni konflikt se stopnjuje in postaja vsesplošna vojna,« navaja skupina pod vodstvom kitajske Ljudske osvobodilne vojske (PLA), ki jo vodi raziskovalec Fang Canšin.

Po javno dostopnih podatkih je Fangova enota zadolžena za testiranje najsodobnejšega in najmočnejšega mornariškega orožja, ki ga premore PLA.

Fang in njegovi sodelavci za nasprotnika niso navedli nobene konkretne države, toda iz članka, ki so ga napisali za strokovno revijo, je mogoče sklepati, da gre za ZDA. Imenujejo jih kot »modro alijanso«.

Po poročanju hongkonškega časnika obstaja povečano tveganje vojaškega spopada med Kitajsko in ZDA.

»Če bi moral potencialno vojno oceniti na lestvici od ena do 10, bi rekel, da je trenutno stanje okoli sedem,« je ob tem opozoril nekdanji filipinski predsednik Rodrigo Duterte.

V času administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa so nekateri uradniki State Departmenta konflikt med ZDA in Kitajsko opredelili kot »spopad civilizacij«, medtem ko so leta 2019 dejali, da je Kitajska »prva ne-bela velesila izzivalka«.

Takšne komentarje, ki so jih mnogi označili za rasistične, kot tudi nedavne sankcije proti kitajskim tehnološkim podjetjem na Kitajskem razumejo kot namerni poskus omejevanja kitajskega prihodnjega razvoja, navaja »South China Morning Post«.

Vse več kitajskih vojaških strokovnjakov predlaga, da bi morebitno vojno »pripeljali na ameriško dvorišče«, če se ji že ni mogoče izogniti.

Peking trenutno razvija nekatera najnaprednejša orožja na svetu, kot so nadzvočne rakete in jedrski torpedi, ki lahko prodrejo skozi ameriške obrambne sisteme, kažejo javno dostopne informacije.

Vendar ideja o pripravah na totalno vojno ne predstavlja standardnega načina razmišljanja kitajske vlade, poudarja hongkonški časnik.

Hu Šinđin, nekdanji urednik kitajskega Global Timesa in vplivna osebnost na družbenih omrežjih, je dejal, da večina kitajskih vladnih uradnikov meni, da bi morala država ostati mirna in da se ne sme »prestrašiti pred vojno uničenja proti ZDA«.

Hu je lani menil, da bi morala Kitajska sestreliti letalo, v katerim se je takratna predsednica predstavniškega doma ZDA Nancy Pelosi peljala na Tajvan.

»Če bi prišlo do vojne med Kitajsko in ZDA, v kateri bi bili strateški interesi obeh strani enako pomembni, bi ZDA zlahka mobilizirale svoje vire, če bi šlo za vprašanje življenja in smrti,« je Hu zapisal v objavi na družbenem omrežju Weibo.

»V takšnem scenariju ne verjamem, da ima Kitajska možnosti za zmago,« je dodal.

Hu je po drugi strani lani trdil, da bi morala Kitajska sestreliti letalo, v katerim se je takratna predsednica predstavniškega doma ZDA Nancy Pelosi peljala na Tajvan, zato je nenadna sprememba njegovih pogledov sprožila močne odzive na družbenih omrežjih.

Drugi vplivni predstavnik »nacionalističnega tabora« na omrežju Weibo Sima Nan se s Hujevo napovedjo ni strinjal.

»Razlogovanje Hu Šinđina ne temelji na vojni simulaciji ali podrobnih ocenah,« je opozoril Nan.

Totalna vojna med obema jedrskima velesilama bi imela katastrofalne posledice za civilizacijo človeštva po vsem svetu, poudarja »South China Morning Post«.

Skupina kitajskih znanstvenikov pod vodstvom Fang Canšina v svojem članku ocenjuje posledice za kitajsko mornarico v primeru »scenarija Z«. Po njihovih predvidevanjih bi bile te velike in bi drastično ogrozile zmožnost kitajskih ladij, da nadaljujejo boj.

Fangov tim je dejal, da so kitajski pomorski strokovnjaki preučili rezultate njihovih raziskav in da »verjamejo, da so številke realistične«, poroča hongkonški časnik.

Usoda mornariških sil bi bila zanemarljiva v primerjavi s skupnimi stroški totalne vojne, ki bi lahko vključevala izgubo milijonov ali celo milijard življenj in veliko škodo na infrastrukturi, kot so mesta, prometni sistemi, komunikacijska omrežja in industrijski objekti.

Če bo uporabljeno jedrsko orožje, bi lahko vojna povzročila tudi trajne in škodljive učinke na ekosisteme, kmetijstvo in celotno okolje, kar bi lahko privedlo do pomanjkanja hrane, genetskih mutacij ter višje stopnje raka in drugih bolezni...

Toda podrobna tehnična ocena take vojne je še vedno potrebna, pravijo strokovnjaki v Pekingu.

Ni neobičajno, da vojaški raziskovalci preverjajo najslabše možne scenarije, da bi ocenili zmogljivosti domače opreme v takih okoliščinah.

To lahko pomaga vojski bolje razumeti svojo moč, šibkost in omejitve, je izpostavil raziskovalec, ki je želel ostati neimenovan zaradi občutljivosti tega vprašanja, poroča »South China Morning Post«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek